Speciālās tehnikas apdrošināšana – 5 padomi prasmīgam saimniekam

If Apdrošināšanas korporatīvā īpašuma produkta vadītājs Jānis Strods dalās ar vērtīgiem padomiem, kas noderēs ikvienam speciālās tehnikas īpašniekam

Rudenī labības kombains paķēra akmeni, bet miglotāja piekabei uz metāla atlūzas pārdūra riepu. Šoziem īssavienojuma dēļ pašaizdegās vecais traktors, bet jaunajam vakar mežā izbira priekšējais stikls. Ja saimniekam ir If Speciālās tehnikas un aprīkojuma apdrošināšana, šādi negadījumi būtiski neietekmē saimniecības finansiālo stabilitāti un ļauj koncentrēties darbam.

Pēdējos pāris gados Latvijā krietni palielinājies jaunas un mazlietotas speciālās tehnikas īpatsvars, jo pieaug vietējās lauksaimniecības un zemkopības produkcijas pieprasījums, kāpj cenas apkures izejvielām un būvmateriāliem, īpaši kokmateriāliem, savukārt valsts mērķtiecīgi investē ēku un ceļu atjaunošanas projektos. Ikvienam, kam top, ir vai paplašinās speciālās tehnikas parks, vērts zināt, cik daudz priekšrocību dod speciālās tehnikas apdrošināšana.

1. labāk ērti apdrošiniet, nevis smagi krājiet naudu

Nepieredzējuši saimnieki dažkārt aplami domā – nemaksāšu apdrošinātājiem, bet pats regulāri atlikšu naudu nebaltai dienai: ja gadīsies kas nelāgs, man būs laikus izveidots uzkrājums. Realitāte ir skarba. Lai arī zaudējumus piedzīvo ne visi, tomēr, tie kuri piedzīvo, parasti nav paspējuši iekrāt pietiekami daudz naudas, lai segtu zaudējumu, tāpēc spiesti naudu aizņemties vai pat pārdot tehniku par lūžņu cenu.

Neviens nevar paredzēt, kuram gadīsies nelaime, tāpēc prasīgs saimnieks rīkojas gudrāk – izvēlas If Speciālās tehnikas apdrošināšanu. Pēdējo piecu gadu laikā If Apdrošināšanas atlīdzību nodaļas statistika rāda ne vien atlīdzību skaita, bet arī vidējās atlīdzības izmaksu pieaugumu, kas pašlaik ir aptuveni 4500 eiro. Jauna lauksaimniecībā izmantojama traktora apdrošināšanas polise gadā izmaksā aptuveni 350 eiro. Tātad viena vidēji liela tehnikas bojājuma segšanai polises vērtības summa būtu jāatliek 13 gadus, un tas noteikti nav izdevīgi.

2. izvēlieties aktīvās vai pasīvās radio meklēšanas drošības sistēmu

Ja tehnikas vērtība pārsniedz vairākus simtus tūkstošu eiro, apdrošināšanas sabiedrības parasti prasa, lai tai būtu aktīvās vai pasīvās radio meklēšanas sistēma.

Mūsdienīgi speciālās tehnikas īpašnieki paaugstina speciālās tehnikas lietderīgu izmantošanu un darba efektivitāti, tāpēc aizvien populārākas kļūst dažādas viedās ierīces, kuras izmanto GPS jeb globālās pozicionēšanas sistēmu. Tās noder, lai efektīvāk apstrādātu laukus – nosakot to izmērus un reljefu, sistēma ne vien spēj atspoguļot tehnikas maršrutu, bet pat mijiedarboties ar tehniku un to vadīt, lai maksimāli efektīvi virzītos pa lauku un novāktu ražu ar mazāku degvielas patēriņu. Vēl šīs ierīces noder, lai sekotu, vai darbinieki ar tehniku neatrodas dīkstāvē, tāpat sistēmu un tās papildu aprīkojumu var uzraudzīt degvielas atlikumam bākā.

Diemžēl daļa tehnikas īpašnieku domā, ka GPS sistēma un aktīvās vai pasīvās radio meklēšanas drošības sistēma ir viens un tas pats. Bet nē – GPS nav tas pats, kas radio meklēšanas sistēmas. GPS signālu samērā viegli var nobloķēt ar elektroniskiem slāpētājiem, tāpat var traucēt signāla pārraidi, ekranizējot vidi (metāla konteineri, betona garāžas utt.), savukārt radio signālam piemīt lielas signāla caursišanas spējas, un to gandrīz nav iespējams bloķēt, traucēt pārraidi vai noslāpēt.

3. tehnikas apdrošināšana nav tas pats, kas KASKO

Abos variantos apdrošināšanas objekts – kravas automašīna, mežizstrādes traktors vai cita tehnika – tiek apdrošināts pret pamata riskiem: ugunsgrēks, pašaizdegšanās, zādzība, dabas stihiju nodarīti zaudējumi, koku un priekšmetu uzkrišana u. c. Tāpat abos gadījumos tehnika būs apdrošināta, gan piedaloties ceļu satiksmē, gan atrodoties stāvvietā vai esot remontā. Lielākā atšķirība ir apdrošinātās tehnikas izmantošanas mērķis un vieta, kas veido būtisku atšķirību risku segumos.

KASKO apdrošināšana paredzēta cilvēku vai kravas pārvadāšanai pa koplietošanas ceļiem, kur viens no lielākajiem apdraudējumiem ir ceļu satiksmes negadījumi – buktes un skrāpējumi –, savukārt speciālās tehnikas stihija ir meži, lauki, būvlaukumi, raktuves, karjeri un citas ekstrēmas vietas, kur švīkas un buktes ir daļa no ikdienas, tāpēc šādus bojājumus ar tehnikas apdrošināšanas polisi parasti neapdrošina. 

Speciālo darbu (mežizstrāde, lauksaimniecība, ceļu būve un celtniecība, ostu uzturēšana, frontālā iekraušana, ielu uzkopšana, asenizācija u. c.) tehnikai labāk der If Speciālās tehnikas un aprīkojuma apdrošināšana.

4. rūpīgi izvērtējiet, pret kādiem riskiem tehniku apdrošināt

Apdrošināšana palīdz brīžos, kad noticis neparedzams negadījums, bet tai ir konkrēti noteikumi, riski un izņēmumi. Ja apdrošinātājs maksātu pilnīgi par visiem iespējamajiem riskiem, likstām un skādēm, apdrošināšana būtu tik dārga, ka to reti kurš varētu atļauties. Tāpēc vairākums apdrošināšanas sabiedrību piedāvā apdrošināšanu pret tiem riskiem, kas mēdz iestāties visbiežāk.

Ko noteikti vērts ietvert tehnikas apdrošināšanas polisē:

  • Riepu bojājumu risks. Vai riepu nomaiņas gadījumā tiks nomainītas abas riepas uz tehnikas vienas ass?
    Riepu bojājumi veido aptuveni 15% no visiem pieteiktajiem gadījumiem.
  • Remonts ar jaunām, nevis lietotām detaļām. Tehnika paredzēta darbam, tāpēc svarīgi, lai tā vienmēr būtu perfektā kārtībā.
  • Papildu aprīkojums. Piemēram, GPS antenu zādzība ne vien no tehnikas, bet arī tad, ja antenas noliktas mājās vai tehnikas novietnē.
  • Stiklojuma un lukturu bojājums. Pārliecinies, ka tehnikas apdrošināšanas polise sedz šādus bojājumus. Papildu ieguvums būs, ja polise pirmajam stiklojuma un/ vai lukturu bojājuma gadījumam neieturēs pašrisku.
  • Tehnikas pašaizdegšanās. Šādi zaudējumi biežāk rodas mežizstrādes tehnikai, lauksaimniecības kombainiem un frontālajiem iekrāvējiem. Ir vērts pārliecināties, vai tehnika ir apdrošināta pret pašaizdegšanos, it īpaši, ja tā ir vecāka par 10 gadiem.
  • Maksājuma sadalīšana. Tā ir iespēja bez papildu maksas vai polises sadārdzinājuma sadalīt maksājumus vairākās daļās.

5. norādiet patieso tehnikas vērtību

Dažkārt klienti aplami domā: apdrošināšu veco traktoru par milzu naudu un, ja ar to gadīsies kāda skāde, saņemšu krietnu apdrošināšanas atlīdzību. Tā nav taisnība – apdrošinot tehniku, jānorāda tās patiesā vērtība.

Apdrošināt vecu traktoru jauna traktora vērtībā ir lieka naudas izšķiešana. Speciālās tehnikas vērtība ar katru gadu krītas atkarībā no nolietojuma intensitātes. Iestājoties apdrošināšanas gadījumam, kurā vecais traktors pilnībā ietu bojā, apdrošināšana atlīdzinātu zaudējumus līdzvērtīgas tehnikas iegādei – tātad vērtību, par kādu tirgū var iegādāties šādas markas, modeļa, vecuma, aprīkojuma un nolietojuma pakāpes traktoru.

Šis princips darbojas arī pretējā virzienā – nevajadzētu apdrošināt savu tehniku vērtībā, kas ir zemāka par līdzvērtīgas tehnikas tirgus vērtību. Var gadīties, ka tehniku izdevies nopirkt lētāk, nekā tā maksā, – atrasti īpaši labvēlīgi finansiālie nosacījumi, iegādāta mazlietota demo tehnika vai lēti nopirkta bojāta un tad saremontēta. Lai arī iegādes cena bijusi zemāka, tehnika noteikti jāapdrošina par tādu cenu, cik tā pašlaik maksā tirgū. Ir riskanti apdrošināt tehniku par mazāku vērtību, nekā tirgū maksā līdzvērtīga. Ja, piemēram, traktoru nozags, apdrošināšanas sabiedrība atlīdzinās zaudējumus tikai līdz tās apdrošināšanas vērtībai, tāpēc, lai nozagtās tehnikas vietā nopirktu līdzvērtīgu, starpība būs jāmaksā no savas kabatas.

CTA polise – papildu mieram un drošībai

If Apdrošināšanas polisi tehnikai noteikti vērts papildināt ar Vispārējās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas (CTA) polisi.

CTA apdrošināšana

Kāpēc jāpērk CTA, ja ir jau OCTA?

Ir daudz risku, kas netiek atlīdzināti ar OCTA. Vispārējo CTA var izdevīgi nopirkt, iegādājoties vienu polisi visām uzņēmuma tehnikas vienībām par simbolisku prēmijas samaksu. Vispārējā CTA turklāt īpaši piemērota tādas tehnikas operatora atbildības apdrošināšanai, kam nemaz nav jāiegādājas OCTA.

Kādus zaudējumus atlīdzina CTA?

Apdrošināt var operatora atbildību tikai tādai tehnikai, kam ir spēkā esoša If Apdrošināšanas polise tehnikai. Polisē norādītā atbildības limita apmērā atlīdzina pēkšņus un neparedzētus zaudējumus, kas apdrošināšanas perioda laikā nodarīti trešās personas veselībai vai mantai, strādājot ar tehniku (lauksaimniecības, celtniecības, meža, noliktavas, ostas tehniku u. tml.) vai to kādam darbam lietojot kā agregātu. CTA atlīdzina zaudējumus, ja apdrošinātais par šiem zaudējumiem ir atbildīgs un tas netiek atlīdzināts saskaņā ar OCTA.

Kādus papildu riskus var apdrošināt, piemaksājot papildu prēmiju?

Zaudējumus, kas nodarīti apdrošinātajam valdījumā, turējumā vai lietojumā nodotajam īpašumam. Piemēram, Jūs ar savu traktoru palīdzat kaimiņam pārvest graudus viņa piekabē, bet traktors pašaizdegas un sadeg arī kaimiņa piekabe un graudi.

CTA apdrošināšanas gadījumu piemēri:

  • Rakšanas darbu laikā netīšām tiek sabojāti apakšzemes kabeļi.
    Iekraušanas vai izkraušanas darbos tiek sabojātas preces, materiāli vai citas lietas, kas nepieder apdrošinātajam.
  • Ekskavators, griežot kabīni, sabojā blakus stāvošu mašīnu vai trāpa ar kausu kādam garāmgājējam.
  • Traktors, ekskavators vai cita tehnika, izmantojot to kā agregātu – rokot, urbjot vai ražojot elektrību –, nodara kaitējumu blakus esošajam īpašumam.
  • Tehnikas darbības radīta negadījuma dēļ cietušajai trešajai personai rodas uzņēmējdarbības pārtraukums ar peļņas zudumu.
  • Būvlaukumā būvdarbu laikā celtniecības tehnika saslīd, sasveras vai apgāžas un sabojā blakus esošo īpašumu vai citu tehniku, kas nepieder apdrošinātajam.

Uzziniet vairāk par tehnikas un CTA apdrošināšanām