Vai zirgs var sabojāt dārgu videotehniku? Gundegas Skudriņas pasākumu rīkošanas pieredze

Vasara tradicionāli ir aktīvākā pasākumu sezona, kad sabiedrībai tiek piedāvāta ļoti daudzveidīga programma – dažādi kultūras notikumi, festivāli, koncerti, izstādes, sporta aktivitātes un citi svētki. Neskatoties uz pasākuma veidu, sezonu un apmeklētāju skaitu, ļoti būtiski ir parūpēties ne tikai par apmeklētāju drošību, bet arī pašam organizatoram pasargāt sevi no neparedzētiem negadījumiem. Kā nodrošināties pret starpgadījumiem un neplānotiem izdevumiem, par kuriem reizēm pat grūti iedomāties?

Pasākuma rīkotāji montē skatuvi

Jau daudzus gadus Latvijā ir spēkā Ministru kabineta noteikumi par publiska pasākuma organizatora civiltiesiskās atbildības obligāto apdrošināšanu. Tādējādi atpūtnieki var justies gana droši – obligātais segums paredz, ka, ja atgadīsies neparedzēts negadījums, tiks kompensēts viņiem nodarītais kaitējums. Taču pasākuma rīkotāja interesēs ir pasargāt arī nomāto tehniku, norises vietu un parūpēties par darbinieku drošību. Tas nozīmē, ka jāapdrošinās arī pašiem organizatoriem.  

“Publisku pasākumu rīkošana bieži vien paredz sadarbību arī ar citām iesaistītajām pusēm – skaņas un gaismas tehnikas īri, ēdināšanas pakalpojumu piesaistīšanu, telpu un transporta nomu un citiem pakalpojumiem. Viena pasākuma noorganizēšanai tiek piesaistīti vairāki apakšuzņēmēji, un ir svarīgi jau laicīgi padomāt par piemērotu apdrošināšanas aizsardzību,” stāsta If Civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas (CTA) produktu vadītāja Baltijā Ilze Gebharde. 

Pasargāt ne tikai apmeklētājus, bet arī pašam sevi

Ja pasākums ir ļoti vienkāršs, iespējams, pietiek tikai ar obligāto apdrošināšanas segumu, kas būtībā attiecas tikai uz apmeklētāju drošību, taču publiskie pasākumi mēdz būt ļoti dažādi. Mūsdienās organizatori arvien biežāk iziet ārpus ierastajiem rāmjiem – izmanto dažādas instalācijas, inovācijas un jaunus tehnoloģiju pielietojumus, iekļauj performances, tiek iesaistīti arī dzīvnieki utt., tāpēc nevajadzētu aizmirst arī par telpu, nomātās tehnikas un dekorāciju apdrošināšanu. 

Gebharde novērojusi, ka pieredzējuši pasākumu organizatori apdrošinās pret visa veida riskiem, jo nekad nevar paredzēt, kas atgadīsies. Rīkotāji piedzīvojuši arī šķietami neticamus scenārijus, un CTA šajās situācijās ļāvusi izvairīties no prāviem finansiālajiem zaudējumiem. 

“Piemēram, filmēšanas laikā zirgs sabijās un nodarīja skādi ļoti dārgai videotehnikai. Filmēšanas tehnika, starp citu, ir viens no dārgākiem riska elementiem, kā bojājuma gadījumā var nākties šķirties no prāvas summas. Tāpat esam saņēmuši atlīdzības pieteikumu par izsmalcinātu paklāju, kas sabojāts, jo operators filmējot nejauši uzgrūdies šokolādes strūklakai. Bijuši arī gadījumi, kad sprāgušas spuldzes, un rezultātā noformējumā izmantotajos audumos izdeguši caurumi, kā arī vēja brāzmās aizpūsta telts, kas saskrāpējusi vairākas blakus esošās automašīnas,” dažādus atlīdzības pieteikumu gadījumus atsauc atmiņā Gebharde.

Zirga tuvplāns

Pirmkārt, pasākuma rīkotājs ar CTA iegūst finansiālo aizsardzību, ja trešajai personai nejauši tiek nodarīts kaitējums. Tas ļauj izvairīties no liekiem pārdzīvojumiem un zaudējumiem. “Otrkārt, arī sadarbības partneriem ir patīkami apzināties, ka pasākuma organizators parūpējies par apdrošināšanu. Manuprāt, tas veicina uzticamību,” piebilst apdrošināšana jomas profesionāle. 

Drošība vienmēr pirmajā vietā! 

Pieredzējusī un godalgotā pasākumu producente un radošās aģentūras “Skudras metropole” vadītāja Gundega Skudriņa vairākkārt pārliecinājusies, ka jāapdrošina visi pasākumi neatkarīgi no apmeklētāju skaita, koncepta un norises vietas. 

“Tas, ko ne visi varbūt zina un piedomā – nedrīkst aizmirst arī par pasākuma sagatavošanās darbiem, kas patiesībā, manuprāt, reizēm pat ir vēl riskantāki un bīstamāki. Piemēram, skatuves būvniecība vai instalāciju uzstādīšana. Saviem sadarbības partneriem vienmēr uzsveram un stāstām, ka mums ir svarīgi parūpēties par apdrošināšanu. Tas ne tikai rada drošības sajūtu, bet parāda arī tavu attieksmi pret darbu un kvalitātes standartus,” uzsver Skudriņa. 

Arī pēc pasākuma jāierēķina laiks, lai visu novāktu. Šīs “uzbūves” un “nobūves” ir riskantākie brīži, kuros Skudriņas pieredzē visbiežāk arī gadījušies dažādi nejauši misēkļi. “Pats pasākums, protams, vienmēr ir veidots tā, lai maksimāli samazinātu visus riskus, vienmēr ir arī sagatavots rīcības plāns B un C, ja kaut kas noiet greizi, taču visu nav iespējams paredzēt. Tā ir šīs nozares specifika – ir daudz iesaistīto cilvēku, jāņem vērā laikapstākļi, politiskie un ekonomiskie aspekti, norises sabiedrībā un vēl daudzi citi faktori, kurus nevaram ietekmēt. Vienīgais veids, kā sevi pasargāt, ir parūpēties par apdrošināšanu,” norāda pasākumu producente. 

Gundega Skudriņa: “Naktī varu mierīgāk gulēt.” 

Pasākumu jeb dzīvās komunikācijas notikumu, kā tos sauc Skudriņa, formāts to klasiskajā izpratnē ļoti mainās. “Skudras metropoles” veidotie sarīkojumi bieži vien ir eksperimentāli un unikāli. Tas līdzi nes jaunus un vēl neizzinātus riskus un procesus, ar kuriem paši rīkotāji agrāk nav saskārušies. 

“Mēs veidojam jaunus norises veidus, arī interakciju ar cilvēku iesaisti, un atkal nāk klāt jauni riski, kas mūsu pieredzē piecus, desmit gadus atpakaļ nebija. Jo specifiskākas notikums, jo tas ir sarežģītāks. Nav iespējams pašiem visu izkontrolēt, tāpēc piesaistām arī vairāku jomu speciālistus – tehniķus un inženierus, – kas spēj paredzēt dažādus riskus. Tā varam pasargāt apmeklētājus, sevi, savus sadarbības partnerus un pašu pasākumu,” saka Skudriņa. 

Organizatoru atbildība ir milzīga, jo pasākumi tiek rīkoti arī ārpus Latvijas robežām. Tāpēc parūpēties par drošību ir divtik svarīgi. Piemēram, lai aizgādātu dekorācijas līdz Vācijai, ir jāsadarbojas ar loģistikas uzņēmumiem un jāapdrošina arī krava. Savukārt nesen tika rīkots pasākums viesnīcā Tallinā, un kāds apmeklētājs tā laikā uz paklāja izlēja vīnu. CTA sedza zaudējumus. 

“Nejaušību var būt ļoti daudz. Taču mēs varam naktī mierīgāk gulēt, ja apzināmies, ka šie neparedzētie apstākļi ir apdrošināti,” piebilst Skudriņa. 

Izdevies pasākums bez papildu izdevumiem 

Gan apmeklētāji, gan pasākuma rīkotāji un sadarbības partneri vienmēr cer, ka viss noritēs bez starpgadījumiem, tomēr realitātē medus mucā bieži vien trāpās arī kāds darvas piliens. Saprotams, ka visu pasākuma norises gaitu nav iespējams ietekmēt, un katram no tiem ir atšķirīgas prasības un riski, taču organizators ir atbildīgs par visu, kas notiek norises vietā. Turklāt lielākos pasākumos mēdz notikt pat vairāki negadījumi. 

Savukārt, ja vienā pasākumā sadarbojas vairāki uzņēmumi vai ir pieaicināti apakšuzņēmēji, vēl jo vairāk jāpadomā par visu iesaistīto pušu apdrošināšanu. Šajā gadījumā katrs uzņēmums var noformēt savu polisi, un tādējādi varēs izvairīties no savstarpējiem strīdiem, kurš bijis atbildīgs. 

Lai izvēlētos sev piemērotāko risku segumu, jāsazinās ar apdrošināšanas speciālistu, kurš ne tikai palīdzēts, bet arī ieteiks aspektus, par kuriem vēl vērts padomāt. “Ar apdrošinātāju ir soli pa solim jāizrunā ieplānotās aktivitātes. Ne jau tamdēļ, ka mēs būtu ziņkārīgi, bet tas palīdz labāk izvērtēt potenciālos riskus. Piemēram, vēl nesen bija gadījums, kad organizators vēlējās piesaistīt dīdžeju, kas patiesībā ir diezgan ikdienišķi, taču nianse – dīdžejam bija paredzēts atrasties kokā, un šajā gadījumā tas ir papildu risks,” piebilst Gebharde. 

Civiltiesiskās atbildības apdrošināšana

Vai Jūsu uzņēmums ir finansiāli pasargāts no negaidītiem izdevumiem? Piedāvājam apdrošināšanas risinājumus, kas pielāgoti Jūsu uzņēmējdarbības specifikai. Ieteiksim piemērotākos risinājumus, lai Jūs varētu koncentrēties uzņēmuma ikdienas procesiem.

Uzzināt vairāk
Pūlis publiskā pasākumā