Praktiski padomi drošai grilēšanai

Līdz ar siltāka un saulaināka laika iestāšanos, mūsos rodas dabiska vēlme pavadīt arvien vairāk stundu ārā un arī uzsākt grila sezonu. 
    
Lai gan grilēšana nenoliedzami ir lielisks veids, kā atpūsties, jautri pavadīt laiku kopā ar sev tuviem cilvēkiem un beigu beigās arī uzēst gardu maltīti, ir svarīgi to darīt apzināti. Dažādu drošības pasākumu ievērošana sniegs pārliecību, ka izklaide nebeigsies ar traumām, īpašuma bojājumiem vai citiem negadījumiem.

Pareiza grila apstrāde, novietošana un uzmanīšana cepšanas laikā ir tikai daži no būtiskiem drošas grilēšanas pamatprincipiem, kas ļaus atklāt un aizvadīt BBQ sezonu uz pozitīvas nots. Smelies padomus tālāk rakstā un liec tos lietā nākamajā grila ballītē.

1. Pirms lietošanas pārbaudi un notīri grilu

Kā ar jebkuru lietu, kas kādu laiku nav lietota, arī grils pirms lietošanas ir rūpīgi jāpārbauda. Paskaties, vai tajā nav palikušas tauku un ēdienu paliekas no iepriekšējās reizes, vai tas ir pietiekami stabils un turas kopā, kā arī vai gāzes pievads un savienojumi ir necaurlaidīgi (gāzes grilu gadījumā).

Rūpīga grila notīrīšana un sagatavošana pirms un pēc katras lietošanas reizes ir būtisks drošas grilēšanas priekšnoteikums. Tauku un ēdienu daļiņas var nevajadzīgi piešķilt uguni, pievilināt baktērijas un kopumā samazināt grila dzīves ilgumu.

Ņem vērā: Regulāri notīri arī grila restes ar speciāli tam paredzētu birsti. Tāpat vari izmantot trauku mazgājamo līdzekli un ar ūdeni sajauktu pārtikas sodu, kas palīdzēs labāk notīrīt taukus un nokasīt piedegušā ēdiena daļiņas. Ik pa laikam notīri grilu arī no ārpuses, kas to pasargās no pāragras sarūsēšanas.

2. Grilē tikai ārā

Reizēm mēs varam krist kārdinājumā un vēlēties uzstādīt grilu turpat uz dzīvokļa balkona vai garāžā, ja nekas cits nav pieejams. Tas var šķist īpaši ērti lietainās dienās, kad grilēšanas vēlmi ir grūti apslāpēt.

Tomēr atceries, ka neatkarīgi no grila veida, to vari izmantot tikai un vienīgi vietās ar pietiekamu svaigā gaisa pieplūdi un attālumu starp grilu, griestiem un citiem priekšmetiem. Grilēšana šaurās un ar visādiem niekiem aizbāstās vietās krietni palielina ugunsnedrošību.

Ņem vērā: Ja Tev nav dārza vai pagalma, kurā novietot grilu, dodies uz speciāli ierīkotām piknika vietām ārpus mājas. Ir daudz ezeru un pastaigu taku, pie kurām atradīsi labiekārtotas atpūtas vietas ar grilēšanai nepieciešamo aprīkojumu. Tikai neaizmirsti paķert līdzi malku vai kokogles grila iekurināšanai un aiz sevis savākt visu, ko atnesi līdzi.

3. Novieto grilu atstatu no mājām un citiem priekšmetiem

Paturpinot iepriekšējo tēmu, grila atrašanās vietai ir ārkārtīgi liela nozīme. Tam jāstāv uz gluda, stabila pamata, lai grils nevarētu viegli apgāzties un izrasitīt traumas vai aizdegšanos.

Ideāli, ja vari to novietot tālāk no viegli uzliesmojošām lietām, kā sausas zāles vai zariem, un materiāliem, kas ar laiku var uzkarst, piemēram, koku izstrādājumiem un konstrukcijām. Tāpat ieteicams grilu uzlikt uz specializēta grila paklājiņa, kas palīdzēs izlīdzināt pamatu un saglabās to tīru no izsprakšķējušiem taukiem un ēdiena daļiņām. 

Ņem vērā: Grilējot vienmēr turi pa rokai ugunsdzēšamo aparātu. Dažkārt ugunsgrēks var rasties pat no vienas mazas dzirksteles, un ir svarīgi to laikus apdzēst, lai samazinātu iespējamos postījumus. Arī ūdens glāze vai ūdens smidzinātājs var būt noderīgs.

4. Radi drošu grila zonu

Mazi bērni un mājdzīvnieki nekad nelaidīs garām dažādas āra aktivitātes un iespēju izzināt nezināmo. Attiecīgi viņi nereti var pārvērtēt to, cik tuvu vai tālu drīkst pieiet pie grila, un nejauši apdedzināties, ja viņiem ar to iepriekš nav bijusi saskarsme.

Tāpēc svarīgi uzraudzīt ne tikai to, kas notiek uz grila, bet arī apkārt tam. Ja iespējams, norīko kādu citu pieaugušo uzmanīt bērnus un suņus vai kaķus, kamēr Tu pats pilnībā velti uzmanību grilēšanai.

Ņem vērā: Lai pārliecinātos, ka bērni un mājdzīvnieki nepiekļūst pie grila, uzstādi ap to nelielu sētiņu. Alternatīvi vari dārza vienā galā ierīkot spēļu laukumu, lai nodarbinātu bērnus, kamēr grils darbojas ar pilnu jaudu.

5. Uzvelc grilēšanai atbilstošu apģērbu

Grilējot svarīgi domāt ne tikai par apkārtējo, bet arī par savu drošību, un šeit liela nozīme ir apģērbam. Garas, platas piedurknes var nemanot aizdegties, tāpat kā brīvi plīvojošas matu šķipsnas un aksesuāri.

Siltā laikā var rasties vēlme aizstāt silto jaku un garās bikses ar vieglākām drēbēm. Tādā gadījumā vērts apsiet priekšautu, kas pasargās apģērbu no ēdiena traipiem un ādu no nepatīkamiem tauku sprakšķiem.

Ņem vērā: Līdz ar priekšautu papildini savu grilēšanas tērpu ar virtuves cimdiem un atbilstošiem instrumentiem, piemēram, grila knaiblēm, lai pasargātu sevi no apdegumiem un citām traumām.

6. Nekad neatstāj grilu bez uzraudzības

Lai gan grilēšana bieži vien var šķist vienkārša nodarbe, kas neprasa nepārtrauktu uzmanību un var tikt apvienota ar citām aktivitātēm, tā tas gluži nav. Grilu nekad nevajadzētu atstāt bez uzraudzības, jo viena negaidīta vēja pūsma var pēkšņi to apgāzt un ļaut izplatīties ugunij.  

Tas, protams, nenozīmē, ka vienam cilvēkam jābūt stundām ilgi piesietam pie grila. Šo uzdevumu var ik pa laikam nodeleģēt kādam citam pieaugušajam, kurš pārzina drošas grilēšanas principus, ja Tev kādā brīdi ir jāpārslēdzas uz citiem darbiem.

Ņem vērā: Ekstrēmos laikapstākļos pārcel grilēšanu uz citu dienu savas un citu drošības labad. Spēcīgs vējš var pavisam viegli apgāzt grilu un padarīt uguni nekontrolējamu, savukārt stiprs lietus neļaus uzturēt stabilu grila temperatūru un stāvēšanu ārā padarīs pavisam nepatīkamu.

7. Pabeidz grilēt kā pienākas

Viss smagais darbs ir padarīts, grilētā gaļa kārdinoši čurkst un ir gatava pasniegšanai. Pirms sēdies pie galda, pārliecinies, ka grilu var atstāt bez uzraudzības. Ja ogles vēl ir karstas un gail, apslāpē tās ar ūdeni un aizver grila vāku.

Savukārt pēc gardās maltītes neaizmirsti par grila sakopšanu. Tomēr ielāgo – šķūrē ārā ogles vai pelnus un tīri grilu tikai tad, kad tas ir pilnībā atdzisis. 

Ņem vērā: Lai padarītu savu grila maltīti vēl pilnvērtīgāku, līdztekus tradicionālajiem steikiem, burgera koteletēm vai šašlikam uzliec uz grila arī dārzeņus, piemēram, papriku vai kukurūzas vālītes. Tie lieliski papildinās garšu buķeti, taču neradīs daudz papildu darba.

If Mājokļa apdrošināšana – lai grilēšana būtu vēl drošāka

Drošas grilēšanas pamatprincipu ievērošana var krietni samazināt ugunsgrēka, traumu un citu negadījumu risku, taču kādreiz tāpat kaut kas var noiet greizi. Un šādās reizes mājas un iedzīves apdrošināšana var lieti noderēt.

Kad Tavs mājoklis un viss tajā ietilpstošais ir apdrošināts, Tev ir uz ko šādās ķibelēs paļauties. Zini, ka mēs būsim Tev blakus, ja notiks kas neparedzēts. Atlīdzības vari pavisam viegli un ātri pieteikt Mans If profilā vai lietotnē If Mobile Baltics.

Tevi varētu interesēt