7 veidi, kā veicināt labsajūtu savā mājoklī

Mājas ir vieta, kurā mēs pavadām lielu daļu sava laika, dažkārt pat vairākas dienas no vietas. Tāpēc ir tikai pašsaprotami, ka tur iekārtotā vide un esošais mikroklimats var būtiski ietekmēt mūsu veselību un labsajūtu.

Zaļojoši telpaugi, gaisa mitrinātāji, stāvgaldi un viedās mājas ierīces – šīs un citas tālāk rakstā minētās lietas Tev palīdzēs radīt mājīgāku, drošāku un veselībai draudzīgāku vidi sev un saviem tuvajiem.

Ir pierasti saistīt rūpes par sevi ar došanos pārgājienos, spa brīvdienās vai kopīgā brančā ar draugiem, taču ir arī daudz citu veidu, kā uzlabot dzīvesprieku un radīt komforta sajūtu turpat savā mājoklī.

Guli uz augstas kvalitātes matrača

Kvalitatīvs miegs ir vairāk nekā tikai gulēšana gultā 7-8 stundas. Pirmkārt, pilnvērtīga atpūta naktī sniedz vairāk enerģijas nākamajā dienā, uzlabo atmiņu un ilgtermiņā stiprina imūnsistēmu. Otrkārt, adekvātu naktsmieru lielā mērā nosaka guļamā matrača kvalitāte.

Izvēlies matraci, kas sniedz pietiekamu atbalstu pilnīgi visam ķermenim, lai izvairītos no nevēlama saspringuma vai sāpēm kādā ķermeņa daļā. Vienmērīgs svara sadalījums un pareizi novietots kakls mazinās krākšanu un visu nakti mesties no viena sāna uz otru. 

Augstas kvalitātes matracis arī būs mazāk alerģisks un kopumā veicinās ieslīgšanu dziļā miegā, kas, savukārt, palīdzēs labāk atpūsties un no rīta justies daudz mundrāk.

Atrodi vietu telpaugiem

Kuram gan netīk sēdēt dārzā vai izbaudīt pastaigu pa parku? Kokiem, krūmiem un puķēm piemīt spēja samazināt stresu, ļaut brīvāk uzelpot un padomāt, kā arī kopumā uzlabot labsajūtu. Tas arī ir galvenais iemesls, kāpēc mums patīk ik pa laikam nozust dabā.

Līdzīgu rezultātu var panākt ar telpaugiem. Nav vajadzības uzreiz veidot veselu dārzu uz palodzes vai balkona. Pietiks ar pāris zaļojošiem augiem katrā istabā, kas palīdzēs gan uzlabot gaisa kvalitāti, gan samazināt mentālo nogurumu. Turklāt rūpes par augiem bieži vien var šķist pat diezgan meditatīvs process.

Ja Tev nekad nav bijis neviens augs vai arī iepriekš ar grūtībām to esi uzturējis pie dzīvības, izvēlies kādu iekštelpu puķi vai krūmu, kas nav pārāk kaprīzs. Līdakas aste būs laba pirmā izvēle. Tā neprasa lielas rūpes, un stāsta, ka tā palīdzot piesaistīt naudu un labu enerģiju.

Strādā pie stāvgalda

Pateicoties pēdējo gadu ieviestajām pārmaiņām darba tirgū un iespējām vismaz daļēji strādāt no mājām, liela daļa strādājošo katru dienu pavada vairākas stundas, sēžot pie galda, dīvānā vai gultā.

Ilgstoša sēdēšana vienā pozā gan ir saistīta ar pakāpeniski samazinātu asiņu pieplūdi smadzenēm un ar laiku var novest pie kognitīvo spēju krituma. Taču, mainot strādāšanas pozīcija ik pa pusstundai, Tu vari ne tikai novērst nevēlamas izmaiņas stājā, bet arī iekļaut mazliet vairāk veselību veicinošu kustību pa dienu.

Ideālā gadījumā darba galds būtu iekārtojams blakus skrejceliņam vai velo trenažierim, taču tas daudziem varētu likties pārāk daudz un pārāk dārgi. Tā vietā labāk iegādājies stāvgaldu. Tam varēsi pielāgot augstumu atkarībā no savas darba pozas un gūsi pārliecību, ka strādājot nenodari pāri savai veselībai. 

Atvadies no aizlikta deguna ar gaisa mitrinātāju

Ja kādreiz esi pamodies ar aizliktu degunu vai niezošu kaklu, bet no citām slimošanas pazīmēm nav ne vēsts, ir liela iespēja, ka pie vainas ir iekštelpu gaiss. Pat cilvēki, kuriem nav elpceļu problēmu, mēdz apkures sezonā saskarties ar šādiem simptomiem, ja mājas gaiss ir kļuvis pārāk sauss.

Par laimi, ir veidi, kā arī ziemā sasniegt veselīgo 40-60% gaisa mitruma līmeni savā mājoklī. Protams, vienmēr ir variants nogriezt apkuri un izvietot ūdens bļodas katrā istabā, taču augstas kvalitātes gaisa mitrinātāja iegāde būs daudz praktiskāks un labāks ilgtermiņa risinājums.

Šajā lauciņā izvēles iespējas ir gana plašas. Atkarībā no tā, kur vēlies savu mitruma uzlabotāju novietot,  Tu var izvēlēties starp gaisa aromatizētājiem un ultraskaņas gaisa mitrinātājiem, lielākām un mazākām, skaļākām un klusākām iekārtām.

Savukārt, tad, ja gaisa mitrums Tavā mājoklī nav problēma, dod priekšroku gaisa attīrītājam, kas palīdzēs uzlabot iekštelpu gaisa kvalitāti un radīt veselībai draudzīgāku vidi.

Pārbaudi gaisa kvalitāti ar CO2 mērītāju

Telpaugi un gaisa attīrītāji noteikti ir būtisks pienesums mājīgākas un veselīgākas atmosfēras radīšanai mājās. Taču, ja Tu tiešām vēlies pārliecināties, ka Tava mājokļa mikroklimats ir ne tikai patīkams, bet arī drošs, CO2 mērītājs būs tieši laikā.

Nav cita veida, kā izmērīt oglekļa dioksīda īpatsvaru iekštelpu gaisā, kā tikai ar speciālu sensoru. CO2 nevar tik vienkārši sasmaržot, jo tam nav nekāda aromāta, taču, ja šīs gāzes daudzums slēgtā telpā pārsniedz 1000 mg/l, Tev var rasties galvassāpes, miegainība vai tikpat labi arī grūtības aizmigt.

CO2 mērītājs Tev palīdzēs to visu laikus novērst, nepārtraukti monitorējot iekštelpu gaisa kvalitāti un ziņojot par tām istabām, kuras būtu laiks izvēdināt. Tas attiecīgi uzlabos Tavu labsajūtu un arī pasargās Tavu augu, draugu un ģimenes locekļu veselību.

Papildini virtuvi ar sulu spiedi

Labi aprīkota virtuve ir svarīgs priekšnosacījums, lai vispār būtu vēlme mājās biežāk gatavot un uzņemt daudzveidīgu, veselīgu uzturu. Taču ne visi ir dzimuši pavāri vai labprāt pavada vairākas stundas, lai pagatavotu reizē garšīgu un pilnvērtīgu ēdienu.

Ja šajā aprakstā saredzēji sevi, iespējams, ir laiks iegādāties jaudīgu sulu spiedi. Tā Tev ļaus vienā mirklī pagatavot ne tikai visādas sulas un smūtijus, bet arī zupas un mērcītes no dažnedažādiem augļiem un dārzeņiem, kurus citādi varētu būt diezgan grūti apēst lielos apjomos.

Šādā veidā Tu varēsi daudz vieglāk uzņemt pietiekamu šķiedrvielu un citu būtisku uzturvielu daudzumu, kā arī padarīt ēstgatavošanu par daudz patīkamāku un mazāk laikietilpīgu nodarbi. Veselīga uzkoda vai maltīte būs tikai dažu soļu attālumā.

Izvieto viedo apgaismojumu

Plašā piekļuve elektrībai mūs ir pieradinājusi turpināt darboties pēc saulrieta un pavadīt arī diennakts tumšās stundas spožā apgaismojumā. Taču mākslīgā gaisma it īpaši lielā intensitātē ne vienmēr ir saudzīga organismam un var izjaukt mūsu dabisko diennakts ritmu.

Tādēļ šeit lieti noder viedais apgaismojums. Tas ne tikai ļauj samazināt elektrības izmaksas, automātiski ieslēdzot un izslēdzot gaismas, bet arī ļauj pielāgot apgaismojuma toni atkarībā no mūsu fizioloģiskajām vajadzībām un noskaņojuma.

Tu vari mainīt apgaismojuma krāsu, spožumu un ieslēgšanās/izslēgšanās laikus pēc sirds patikas, radot vidi, kas Tev ļauj justies labi. Piemēram, viedās lampas pakāpeniski samazinās spožumu pirms gulētiešanas un to atkal palielinās, tuvojoties celšanās laikam, lai palīdzētu Tev ieslīgt miegā un sākt dienu daudz veselīgākā un dabiskākā veidā.

If Mājokļa apdrošināšana – papildu drošības spilvens Tavām mājām

Mēs katrs vēlamies savās mājās justies labi. To lielā mērā nosaka arī drošības sajūta. Tomēr dažreiz var notikt visneparedzamākais – Tavs mājoklis applūst, kāda vērtslieta tiek nozagta, vai arī Tavs mazais kucēns izdomā paspēlēties ar sienas apmetumu. Lai kāda arī nebūtu situācija, Tu jutīsies daudz drošāk, ja Tavs mājoklis būs apdrošināts.

Apdrošinot savu māju un iedzīvi, Tev nebūs vienam jācenšas tikt galā ar neražas sekām. Mēs būsim Tev līdzās un Tevi atbalstīsim. Atlīdzības vari pavisam viegli un ātri pieteikt Mans If profilā vai aplikācijā If Mobile Baltics.