7 padomi, kā sagatavot mājokli ziemai

Katru gadu Latvijā izceļas vairāk nekā 5000 ugunsgrēku. Lielu daļu no tiem izraisa nepareizi uzstādītas vai izmantotas apkures sistēmas un elektroinstalācijas. Tāpat VUGD apkopotā informācija liecina, ka ik gadu Latvijas mājokļu skursteņos deg sodrēji, kas izraisa postošus ugunsgrēkus.

Apdrošināšana pasargās Tevi no negaidītām izmaksām. Tomēr, lai pasargātu gan īpašumu, gan sevi no nepatīkamiem pārsteigumiem, sagatavo mājokli ziemai pats. Skursteņslauķa vizīte ir laba investīcija, lai savā mājoklī ziemu aizvadīt droši.

1. Pārbaudi apkures sistēmu

Neatkarīgi no tā, vai mājoklis apsildīts ar gāzes katlu, siltumsūkni vai cieto kurināmo, ir pienācis laiks pārbaudīt, vai viss darbojas kā nākas. Apkures sistēmas remonts, kamēr ārā vēl ir silts, ir daudz lietderīgāks un patīkamāks nekā aukstumā.

Ja nepieciešams remonts, iesakām to neveikt pašam, bet gan sazināties ar specializētiem pakalpojuma sniedzējiem un saņemt kvalitatīvu apkures sistēmas apkopi.

2. Parūpējies, lai cauruļvadi neaizsalst

Ja Tev ir vasarnīca vai dārza māja, kuru ziemā neplāno apsildīt, novadi ūdeni no iekšējās apkures sistēmas, lai nekas neaizsaltu. Ja pagalmā uzstādīts laistīšanas aprīkojums, iztukšo sistēmu pirms laiks ārā kļūst pārāk auksts. Pārliecinies, ka caurules ir blīvas un no tām nekas netek - tādējādi novērsīsi iekšējos bojājumus.

Tāpat rīkojies ar laistīšanas sistēmām savas mājas pagalmā, ja ziemā plāno tās neizmantot. Aizsalšana ir visai izplatīts bojājumu cēlonis, no kura ir viegli izvairīties.

3. Iztīri skursteni

Visiem mājokļu īpašniekiem, kuri apsilda savu māju ar cieto kurināmo vai kamīnu, ir laikus jāparūpējas par skursteņa gatavību apkures sezonai. Daudzi par skursteņa stāvokli nepiedomā, kamēr tas vizuāli šķiet pievilcīgs vai nav atgadījies kas nepierasts. Tomēr skursteņa tīrīšana vismaz reizi gadā ir obligāts pasākums, lai māja būtu drošībā.

Skursteņos sakrājas sodrēji, netīrumi un gruži. Tieši sodrēji ir visbīstamākie, jo ir viegli uzliesmojoši. VUGD apkopotā informācija liecina, ka ik gadu vairāk nekā 500 Latvijas mājokļu dūmvados deg sodrēji, kas izraisa postošus ugunsgrēkus.

If Mājokļa apdrošināšanas klientiem ugunsgrēku nodarītie bojājumi 2023. gadā:

  • Vidējie radītie zaudējumi: 6100 €
  • Lielākie zaudējumi mājā: 76 000 €
  • Lielākie zaudējumi dzīvoklī: 50 000 €

Dūmvadus var aizsprostot arī no ārpuses, piemēram, vēja sapūstas lapas vai putnu ligzdas. Atbilstoši ugunsdzēsības dienesta prasībām skursteņi un krāsnis ir jātīra no sodrējiem katru gadu pirms ekspluatācijas uzsākšanas, savukārt ekspluatācijas laikā tie jātīra ne retāk kā reizi trijos mēnešos.

4. Pārbaudi dūmu detektorus

Latvijā dūmu detektori ir obligāti jāuzstāda visās mājās un dzīvokļos. Tāpat, ja apsildi māju ar cieto kurināmo, iesakām uzstādīt oglekļa monoksīda detektoru vēl lielākai drošībai. Kvēpi un gāze ir bez smaržas, tāpēc tie ir ļoti bīstami un var būt nāvējoši. Oglekļa monoksīda detektora uzstādīšana izmaksās vien dažus desmitus eiro. Detektors momentā konstatē gāzi, kas izplatījusies vidē un iedarbina trauksmi.

Pārbaudi, vai detektori Tavā mājoklī ir darba kārtībā un nav pienācis laiks veikt bateriju maiņu.

5. Apseko visu īpašumu

Rūpīgi apskati visu māju un pagalmu, pirms tie ir pārklāti ar sniegu. Novērtē fasādi, pamatus. Šajā gadījumā darbojas zelta likums: lētāk un vieglāk novērsīsi problēmu, pirms tā tiks ielaista.

Ja nepieciešams, notīri jumtu. Uz jumtiem viegli sakrājas dažādi gruži: lapas un zari, skujas un sūnas, kas uzkrāj mitrumu un galu galā var sabojāt jumtu. Tāpēc regulāri jātīra jumts un tā konstrukcijas – tostarp notekcaurules.

6. Pārbaudi elektroinstalācijas

Diemžēl īssavienojumi un citi elektriskie traucējumi rada negaidītas un nepatīkamas problēmas. Lai mājoklis būtu drošs, reizi 10 gados obligāti jāveic elektroinstalāciju pārbaude, bet mēs iesakām to darīt biežāk.

Gan elektroinstalācijas pārbaudi, gan elektroinstalācijas kontaktu savienojumu kvalitātes pārbaudi ar termokameru var veikt atbilstoši tam kvalificēta persona. Elektroinstalācijas pārbaudes ar termokameru izmaksas privātpersonām ir apmēram 100 - 200 €. Tas ir vērtīgs ieguldījums, lai Tavs mājoklis būtu drošībā.

7. Informē apdrošinātāju, ja ilgāku laiku plāno būt prom

Ja nolem ziemu pavadīt siltajās zemēs vai plāno izbraukt uz ilgāku laiku par 3 nedēļām, noteikti paziņo par to savam apdrošinātājam. Kad saimnieki nav mājās, palielinās dažādi riski. Tāpēc pārliecinies, ka vari doties prom, neko nemainot savā apdrošināšanas līgumā.

Vienmēr Tev blakus

Mēs darīsim visu iespējamo, lai, notiekot negadījumam, Tavu pieteikumu izskatītu ātri. Tomēr ir svarīgi, ka Tu kā atbildīgs mājas saimnieks ievērotu vienkāršus piesardzības pasākumus, kas var novērst negadījumus.

Citi noderīgi raksti mūsu blogā