KASKO un OCTA apdrošināšana: atšķirības un ieguvumi

Neesi pārliecināts, vai zini, kāda ir atšķirība starp OCTA un KASKO apdrošināšanu? Tu neesi viens. Pat ilggadēji auto īpašnieki ne vienmēr spēj atšķirt to, ko aptver katrs apdrošināšanas veids. Turklāt piedāvātie segumi dažādās apdrošināšanas kompānijās var atšķirties.
Šis raksts palīdzēs Tev labāk izprast to, kā atšķiras OCTA un KASKO un kas jāņem vērā, izvēloties apdrošināšanu savam auto. 

Apdrošināšana – Tavs finansiālais atbalsts

OCTA apdrošināšana ir obligāta ikvienam motorizētam transportlīdzeklim, kas atrodas ceļu satiksmē. Par braukšanu bez tās var piemērot naudas sodu, sākot no 30 līdz 650 eiro. 

Šo obligāto aspektu nevajadzētu uztvert kā apgrūtinājumu – tieši pretēji. Ar OCTA polisi kabatā neliels negadījums, lai arī nepatīkams, nerada tik lielas raizes. Pēc negadījuma protokola aizpildīšanas rūpes par nodarīto zaudējumu izskatīšanu un segšanu uzņemas apdrošinātājs. 

Līdz 1997. gadam Latvijā OCTA apdrošināšana nebija obligāta, un ļoti daudzi autobraucēji piedalījās satiksmē bez tās. Notiekot negadījumam, abām iesaistītajām pusēm nācās mutiski vai rakstiski vienoties par zaudējumu atlīdzināšanu, bieži vien nonākot strīdīgās situācijās. Bez OCTA apdrošināšanas bija ne tikai sarežģīti vienoties par zaudējumu atlīdzināšanu, bet arī pēkšņais neparedzēto finansiālo izdevumu slogs bija liels un ne vienmēr "panesams".

OCTA apdrošināšana sniedz noteiktību, īstermiņa vai ilgtermiņa finansiālo drošību. Tiecoties pēc lielākas finansiālās drošības, automašīnu un motociklu īpašnieki papildus OCTA apdrošināšanai izvēlas KASKO.

OCTA – citiem nodarīto zaudējumu segšanai

OCTA apdrošināšana (oficiāli – sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšana) attiecas uz autovadītāja civiltiesisko atbildību par ceļu satiksmes negadījumā nodarīto zaudējumu kādai citai personai.

Tas nozīmē, ja ceļu satiksmes negadījums noticis Tavas vainas dēļ, citiem transportlīdzekļiem un cietušajām personām nodarītos bojājumus atlīdzinās apdrošinātājs, pie kura būsi apdrošinājis savu auto. Kā piemēram, var tikt atlīdzināti izdevumi, kas saistīti ar cietušās personas: ārstēšanos, gūto invaliditāti, nāvi, bojātā transportlīdzekļa remontu u.c.

Ja negadījumā neviena persona nav cietusi un esi panācis vienošanos ar satiksmes negadījuma dalībnieku par to, kurš ir atbildīgs, ir svarīgi uzreiz aizpildīt saskaņoto paziņojumu. To vari aizpildīt gan papīra formātā, gan elektroniski. Ņem vērā, ka saskaņoto paziņojumu vari aizpildīt tikai par negadījumu, kurā ir iesaistīti ne vairāk kā divi transportlīdzekļi.

Ja Tu neesi izraisījis negadījumu, izmaksas par Tava auto remontu atlīdzinās par negadījumu atbildīgās puses apdrošinātājs. Taču, ja būsi izraisījis negadījumu, kā rezultātā bojāts būs Tavs auto, remonta izmaksas būs jāsedz Tev pašam. Šādās situācijās noderēs KASKO apdrošināšana.

KASKO – apdrošināšana pret izvēlētiem riskiem

Vienkāršiem vārdiem sakot, OCTA apdrošināšana atlīdzinās zaudējumus, kurus, notiekot negadījumam, būsi radījis cietušajai personai. Savukārt KASKO apdrošināšana noderēs gadījumā, ja kas neparedzēts notiks ar Tavu auto.

KASKO apdrošināšana atlīdzinās ne tikai tos zaudējumus, kas radušies ceļu satiksmes negadījuma rezultātā. Tā ietver arī zādzības, vandālismu, dabas stihijas, tehnisko palīdzību un citus riskus – atkarībā no tā, ko būsi iekļāvis savā polisē. Turklāt KASKO attiecas arī uz tiem negadījumiem, kas notikuši, neesot satiksmē, piemēram, auto atrodoties stāvvietā.

Ja Tev ir KASKO apdrošināšana, zaudējumi par negadījumu tiks atlīdzināti neatkarīgi no tā, kurš būs izrādījies vainīgais ceļu satiksmes negadījumā. Piemēram, ja nejauši iebrauksi garāžas durvīs vai žogā, kā rezultātā tiks bojāts Tavs auto un būsi iegādājies tikai OCTA apdrošināšanu – remonta izmaksas būs jāsedz pašam no savas kabatas. Šādās situācijās ļoti noderēs KASKO, jo izdevumus segs apdrošinātājs. Protams, ņemot vērā noteiktos pašriskus.

Kas ir pašrisks?

Pašrisks ir zaudējumu daļa, kuru apdrošināšanas gadījumā, neatkarīgi no zaudējuma apmēra, jāsedz Tev pašam. Tādējādi Tu uzņemies apdrošināšanas risku. Pašriska apmēru vari izvēlēties, KASKO apdrošināšanas iegādes procesā.

Piemērs: Braucot lielveikala stāvvietā Tu nejauši ietriecies citā auto un sabojā sava auto priekšējo kreiso spārnu. Tā remonts izmaksās 600 €. Iegādājoties apdrošināšanu, Tu izvēlējies 200 € pašrisku. Tas nozīmē, ka apdrošināšana Tev atlīdzinās zaudējumus 400 € apmērā.

Jāpiebilst, ka pašrisks netiek piemērots visiem riskiem – tam pievērs uzmanību, izvēloties savu KASKO polisi.

Atkarībā no tā, kādu If KASKO apdrošināšanas polisi izvēlēsies, pašrisks var netikt piemērots, piemēram, šādos gadījumos:

 • stiklojuma maiņai;
 • ja nepieciešama palīdzība uz ceļa;
 • ja notikusi tieša sadursme ar dzīvnieku;
 • pirmreizējai bojātu/zagtu riepu nomaiņai;
 • ja nepieciešams maiņas auto, kamēr Tavs ir remontā.

Ko atlīdzina KASKO apdrošināšana?

KASKO ir brīvprātīgs apdrošināšanas veids, ko autovadītāji izvēlas, lai nodrošinātu sev finansiālu stabilitāti situācijās, kuras izraisījis negadījums.

Visbiežāk KASKO apdrošināšana atlīdzina zaudējumus, kas radušies:

 • notiekot ceļu satiksmes negadījumam;
 • tiekot bojātiem auto vējstikliem;
 • auto zādzības rezultātā;
 • citai personai radot bojājumu Tavam auto (vandālisms);
 • dabas stihiju ietekmē;
 • notiekot ugunsgrēkam;
 • neparedzētu notikumu rezultātā (piemēram, ietriecoties žogā).

Kādus vēl riskus var ietvert KASKO apdrošināšana?

KASKO apdrošināšana ir pielāgojama, un līdz ar to vari iekļaut tajā riskus pēc savas izvēles. Turpinājumā ir norādīti tikai daži apdrošināšanas riski, ko parasti izvēlas autovadītāji un kas varētu būt svarīgi arī Tev:

 • palīdzība uz ceļa, iespējams, ir viens no biežāk izvēlētākajiem riskiem. Starp citu, ja izvēlēsies kādu no If KASKO polisēm, Tev būs pieejama bezmaksas palīdzība uz ceļa visu diennakti;
 • iespēja saņemt maiņas auto, kamēr Tavējais atrodas remontā;
 • personīgo mantu zādzība vai bojājums, kas radies negadījuma ietekmē un citi riski.

Izvēloties savu KASKO apdrošināšanu, pievērs uzmanību tam, kādi riski iekļauti katrā polisē. 

Vai Tev ir elektroauto? KASKO apdrošināšana ir svarīgāka, nekā varētu šķist

OCTA apdrošināšana elektroauto ir tāda pati kā auto ar iekšdedzes dzinēju. Tās cenu nosaka apdrošinātājs, pamatojoties uz dažādiem kritērijiem, kuru starpā degvielas veids ir tikai viens no tiem. Tomēr, izvēloties KASKO apdrošināšanu, noskaidro, vai polise ir pielāgota elektriskajiem transportlīdzekļiem.

Elektroauto, tāpat kā auto ar iekšdedzes dzinēju, iekļūst tādos pašos ceļu satiksmes negadījumos, kuros tiek bojātas dažādas virsbūves daļas, logi un lukturi, tiek pārdurtas riepas vai salūzt riteņu diski. Atšķirība ir tajā, ka parasto auto vidējā atlīdzība parasti ir mazāka, nekā elektroauto. Tā piemēram, pēdējo trīs gadu laikā If vidējā izmaksātā atlīdzība elektroauto īpašniekiem bija 2168 eiro, taču iekšdedzes dzinēju auto īpašniekiem 1313 eiro. 

Elektroauto vadītāj – izvēlies savam auto piemērotāko KASKO

Apdrošinātāji elektroauto vadītājiem piedāvā dažādu veidu KASKO polises. Tā piemēram, apdrošinot savu elektroauto pie If, mēs atlīdzināsim izdevumus līdz pat 2000 eiro apmērā par publiskās uzlādes stacijas un kabeļa bojājumu.  Kā arī, ja izlādētas baterijas vai cita iemesla dēļ nevarēsi turpināt ceļu, mēs nodrošināsim evakuatora pakalpojumus. 

Cik maksā auto apdrošināšana?

Iepriekš noskaidrojām atšķirības starp OCTA un KASKO apdrošināšanām, kā arī to priekšrocībām. Vai vēlies uzzināt, cik maksā apdrošināšana?

Ja esi auto īpašnieks, vari saņemt atbildi uz šo jautājumu vien dažu minūšu laikā. Tev nekur nav jādodas, jo KASKO un OCTA apdrošināšanas cenu ātri un ērti vari noskaidrot internetā.

No kā ir atkarīga OCTA apdrošināšanas cena?

OCTA apdrošināšanas cenas dažādiem transportlīdzekļiem var būt ļoti atšķirīgas. Tās ietekmē vairāki faktori, lūk, daži no tiem:

 • Autovadītāja vecums un pieredze. Tas skaidrojams ar tendenci, ka negadījumus biežāk izraisa jauni un mazāk pieredzējuši autovadītāji.
 • Braukšanas vēsture (Bonus Malus klase). Ja brauksi atbildīgi un neizraisīsi avārijas, Tev tiks piedāvātas labākas OCTA cenas.
 • Satiksmes intensitāte auto reģistrācijas vietā. Teritorijās ar lielāku satiksmes intensitāti ceļu satiksmes negadījumi, iespējams, notiks biežāk. Tā piemēram, lielāka varbūtība, ka vairāk par apdrošināšanas polisi maksās tie, kuri savu auto reģistrē Rīgā un Rīgas rajonā.
 • Dzinēja jauda. Arī tas varētu būt viens no cenu noteicošajiem faktoriem. Jo jaudīgāks ir automobilis, jo lielāks izaicinājums to kontrolēt un risks uz ceļa.
 • Transportlīdzekļa pilna masa. Notiekot negadījumam, auto ar lielāku pilno masu potenciāli ir iespēja nodarīt lielāku kaitējumu citiem satiksmes dalībniekiem.

Cik maksā KASKO apdrošināšana?

Apdrošināšanas kompānijas nepiedāvā “visu vai neko”. Gluži pretēji – parasti KASKO apdrošināšana paredz iespēju izvēlēties dažāda veida auto aizsardzību, lai Tu varētu atrast savām vajadzībām vispiemērotāko. KASKO cena būs atkarīga no tā, kādus riskus būsi izvēlējies apdrošināt. 

Ir vairāki veidi, kā vari ietekmēt KASKO cenu

Pirmkārt, izvēlies tikai to, kas Tev ir aktuāls. Piemēram, iedomājies situāciju, kurā ar Tavu auto notiek kas neparedzēts un tādēļ tas uz nedēļu jānodod remontā. Kā šāda situācija varētu ietekmēt Tavu ikdienu? Ja saproti, ka bez auto iztikt nevarēsi, noteikti izvēlies tādu KASKO apdrošināšanas polisi, kurā iekļauts arī nomas auto nodrošinājums, kamēr Tavs ir remontā. Taču, ja strādā no mājām un saproti, ka bez auto vari iztikt ilgāku laiku, tad, iespējams, šī riska iekļaušana polisē Tev nebūs aktuāla.

Polises cena būs mazāka arī tad, ja izvēlēsies lielāku pašrisku. Tāpat izmaksu slogu vari samazināt, veicot polises maksājumus pa daļām.

Tāpat atceries, ka cenu ietekmē arī Tavas braukšanas manieres. Proti, jo uzmanīgāks būsi un izvairīsies no potenciālajiem negadījumiem, jo pozitīvāk uz Tevi kā uzticamu klientu raudzīsies apdrošinātājs.

Kā arī iesakām veidot ilgtermiņa sadarbību ar vienu apdrošinātāju. Bieži vien ilggadējiem klientiem ar pozitīvu braukšanas vēsturi apdrošinātāji piedāvā izdevīgākus nosacījumus.

Mīts vai patiesība: atbild apdrošināšanas speciālists

If transportlīdzekļu apdrošināšanas produktu vadītājs Danas Dilys ir gatavs kliedēt populārākos mītus par automobiļu apdrošināšanu.

Tā kā par jebkuru nozari, arī par apdrošināšanu izplatīti dažādi maldinoši mīti. If Apdrošināšanas Motoru produktu vadītājs Danas Dilys ir kliedē populārākos mītus par auto apdrošināšanu.

1. KASKO ir svarīgs tikai pilnīgi jaunu automobiļu īpašniekiem

Tā nav taisnība. Statistika liecina, ka jaunu automašīnu vadītāji retāk iekļūst ceļu satiksmes negadījumos. Prakse rāda, ka, jo vecāks ir auto, jo lielāka ir iespēja, ka tam būs nepieciešama KASKO aizsardzība.

2. Apdrošināšana ir dārga

Nav taisnība. Apdrošināšana paredzēta, lai nodrošinātu finansiālo drošību un izvairītos no neparedzētiem finanšu izdevumiem. 2023. gadā vidējā KASKO atlīdzība bija aptuveni 1400 eiro, un OCTA apdrošināšanas atlīdzība – 1500 eiro. Tas vairākkārt pārsniedz apdrošināšanas polises cenu. Tādēļ apgalvot to, ka apdrošināšana ir dārga, nebūtu pareizi. 

3.  KASKO apdrošināšana jaunām automašīnām ir dārgāka

Nav taisnība. KASKO apdrošināšana jauniem auto nereti maksā pat mazāk nekā vairākus gadus vecam auto.  Jaunas automašīnas ar tehniskām problēmām saskaras retāk, kā arī tajās uzstādītas vairākas drošības sistēmas. Viena no tām - automātiskā bremzēšana. Šī sistēma ievērojami samazina nelielu satiksmes negadījumu skaitu. 

4. Apdrošinātos riskus pēc polises iegādes nevar mainīt

Nav taisnība. Apdrošināšanas polises pašrisku un polisē iekļautos riskus vari mainīt, sazinoties ar apdrošinātāju.

5. Jaunam autovadītājam apdrošināšana būs lētāka, ja tā būs iegādāta uz vecāku vārda

Nav taisnība. Esi godīgs, norādot savu un citu personu, kas vadīs automašīnu, vecumu. Apdrošināšanas nosacījumi var mainīties, atkarībā no autovadītāja vecuma un pieredzes. Turklāt, svarīgi, lai jaunie autovadītāji jau laikus sevi pierāda kā disciplinētus ceļu satiksmes dalībniekus, tādējādi rūpējoties par to, lai vēlāk varētu saņemt izdevīgākus apdrošināšanas nosacījumus.

OCTA un KASKO apdrošināšana – Tavs ilgtermiņa finansiālais atbalsts

KASKO un OCTA apdrošināšana ir divi dažādi apdrošināšanas veidi. Ja par OCTA apdrošināšanas neiegādāšanos tiek piemērots naudas sods, KASKO ir brīvprātīgas apdrošināšanas veids Tavām ērtībām.

Zini, ka ar OCTA un KASKO apdrošināšanu jutīsies drošāk, ja notiks negadījums. Kā arī izvairīsies no pēkšņiem finansiāliem zaudējumiem.

Meklējot sev piemērotāko apdrošināšanas opciju, izmanto OCTA un KASKO apdrošināšanas kalkulatorus un pievērs uzmanību tam, kādus riskus apdrošini.