8 padomi, kā parūpēties par mājdzīvniekiem svētku laikā
Svētku prieks, pacilāts noskaņojums un kopības sajūta ir tas, ko daudzi no mums nevar vien sagaidīt, tuvojoties Ziemassvētku un Jaunā gada svinību laikam. Tomēr ne visi gada beigu rosīgumu un svētku kņadu uztver vienlīdz pozitīvi – Tavam mīlulim tas var radīt lieku stresu un neziņu.
Kad gatavojies svētku atzīmēšanai, neaizmirsti parūpēties arī par sava ķepaiņa drošību un komfortu. Uguņošana, nepazīstami viesi, skaļa mūzika un dekorācijas var satraukt pat pašu mierīgāko suņuku, kaķi un pat papagaili. Tas nebūt nenozīmē, ka Tev būtu jāatceļ visi savi plāni, lai tikai iepriecinātu savu mīluli. Šie astoņi padomi Tev palīdzēs nosvinēt svētkus pēc sirds patikas, parūpējoties arī par sava mājdzīvnieka veselību un labsajūtu.
1. Izvēlies mājdzīvniekam drošus rotājumus
Nekas tā nerada svētku sajūtu un pacilātu noskaņojumu kā izrotāts mājoklis. Ziemassvētku eglīte, lampiņu virtenes, Ziemassvētku zeķes un sezonālie telpaugi jebkuru istabu var pārvērst par Ziemassvētku brīnumzemi. Tomēr, izvēloties rotājumus, atceries, ka daži no tiem Tavam mīlulim var būt bīstami.
Centies visus vizuļus un virtenes uzkarināt pēc iespējas augstāk, ar ķepām neaizsniedzamās vietās, lai mazinātu iespēju kaut ko noraut, saplēst un pat apēst. Tāpat pārliecinies, ka esi kārtīgi nostiprinājis Ziemassvētku eglīti, lai kāds ziņkārīgs deguns to neapgāž, un izvēlies izturīgus rotājumus, kas krītot nevar saplīst un savainot Tavu ķepaini.
Visbeidzot daudzi uzskata, ka telpaugi ir neatņemama Ziemassvētku dekorāciju sastāvdaļa, taču atceries, ka ne visi ir mājdzīvniekiem droši. Ilekss un āmulis pēc apēšanas var izraisīt vēdera traucējumus vai pat nopietnākas problēmas. Arī puansetijai jeb Ziemassvētku zvaigznei piedēvē indīgumu, tāpēc to nav ieteicams turēt mīluļu tuvumā.
2. Esi uzmanīgs ar svecēm un gaismiņām
Iedegtas sveces un Ziemassvētku gaismiņas spēj vienā mirklī telpai piešķirt īpašu svētku burvību, bet arī palielināt dažādu traumu risku. Mājdzīvnieki, pat negribot, var visai viegli uzdurties svecēm un tās apgāzt, gūstot apdegumus vai pat izraisot ugunsgrēku. Tāpēc nekad neatstāj degošas liesmas bez uzraudzības un centies novietot sveces neaizsniedzamās vietās vai vēl labāk – aizstāj tās ar LED svecēm.
Arī Ziemassvētku gaismiņas un citi elektriskie dekori var būt mīluļiem bīstami. Suņiem var rasties kārdinājums uzlikt gaismiņu vadu uz kārā zoba, kas var rezultēties elektrotraumā vai apdegumos, tāpēc paslēp tos labi tālu no draiskajiem deguniem. Tāpat neliec citus ar baterijām darbināmus rotājumus viegli aizsniedzamās vietās, jo arī baterijas pēc nonākšanas kuņģī var radīt nopietnas veselības problēmas.
3. Neļauj deguniem un ķepām aizsniegties līdz gardumiem
Lai gan reti kurš spēj pretoties slavenajam kucēna skatienam un svētkos jo īpaši gribas palutināt savu mīluli ar dažādiem gardumiem, atceries, ka atsevišķi ēdieni viņam var būt bīstami. Šajā sarakstā iekļaujamas vīnogas, rozīnes, sīpoli, ķiploki un arī šokolāde.
Nedod savam ķepainim ēdienu no sava šķīvja, ja neesi 100% pārliecināts par tā potenciālo ietekmi uz viņa veselību. Taukaini un asi ēdieni var radīt vēdergraizes, savukārt no gaļas ēdieniem pārpalikušie kauli var saskrāpēt orgānus vai pat izraisīt aizrīšanos. Lai Tavs četrkājainais draugs nejustos apdalīts, Ziemassvētku mielasta vietā vari viņam piedāvāt kādu suņiem vai kaķiem domātu kārumu.
Tāpat agādini viesiem par galda etiķeti – lai gan Tavs mīlulis ir ļoti mīļš, viņam vislabākā ir viņa paša maltīte. Kā arī pārliecinies, ka neapēstie ēdieni ir rūpīgi iesaiņoti un noglabāti drošā vietā, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem.
4. Samazini troksni, cik vien iespējams
Īsta svētku svinēšana nebūtu iedomājama bez svētkiem raksturīgās kņadas un dažādiem trokšņiem, vai tā būtu uguņošana, plaukšķenes vai īpaša mūzika. Kad nododies izpriecām un svētku svinēšanai, atceries, ka nepierastas skaņas var nobiedēt un satraukt Tavu mīluli, jo sevišķi, ja viņam ir paaugstināta dzirdes jutība vai trauksme.
Parūpējies par sava ķepaiņa labsajūtu, klausoties mūziku adekvātā skaļumā un pēc iespējas samazinot citu trokšņu ietekmi. Ja uguņošana ir būtiska Tavu svinību sastāvdaļa vai dzīvo apkārtnē, kur petaržu saušana ir ierasta lieta, iekārto savam mājdzīvniekam klusāku stūrīti, kur paslēpties. Ja Tev ir suns, pastaigās ar viņu dodies mierīgākajās diennakts stundās, lai mazinātu iespējamo stresu.
Lai palīdzētu savam mīlulim justies drošāk, apsver iespēju izmantot nomierinošus līdzekļus, piemēram, īpašu segu, kaklasiksnu vai feromonu spreju. Papildu drošībai pie kaklasiksnas piestiprināts GPS izsekotājs ļaus ar mierīgāku sirdi doties ārā, jo pēkšņi uguņošanas trokšņi var viegli izraisīt paniku un likt četrkājainim aizskriet nezināmā virzienā.
5. Izveido ķepainim miera oāzi
Pat ja Tu dzīvo pilsētas klusākajā rajonā un esi samazinājis svinību trokšņus līdz minimumam, Tavs mīlulis, visticamāk, joprojām jutīsies satraukts, īpaši, ja mājās būs daudz nepazīstamu viesu un notiks dažādas aktivitātes.
Laikus iekārto mājokļa klusajā stūrī ērtu vietu, kur Tavam ķepainim ik pa laikam patverties no kņadas un atgūt enerģiju. Noteikti novieto tur mīluļa mīksto gultiņu, mīļākās rotaļlietas un varbūt pat kādu nelielu sava apģērba gabalu papildu mieram un komfortam. Ja vietas pietiek, izveido šo atpūtas oāzi atsevišķā istabā un regulāri apciemo savu četrkājaino draugu, lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā.
6. Pieturies pie ikdienas rutīnas
Mājdzīvniekiem patīk rutīna, tā ir neatņemama viņu dzīves sastāvdaļa. Taču svētku laiks ar ballītēm un citiem pasākumiem spēj pavisam viegli to izjaukt.
Pēc iespējas centies pieturēties pie ierastā maltīšu, pastaigu un naktsmiera grafika. Regularitāte un paredzamība ļaus Tavam mīlulim justies drošāk un mierīgāk, pat ja apkārt norisinās neierasti notikumi..
7. Izklaidē savu mīluli
Svētki nebūtu svētki bez jautrības un kopābūšanas. Un tāpat kā cilvēki, arī mājdzīvnieki grib būt daļa no svinībām un visiem ar tām saistītiem notikumiem. Nogarlaikojušies ķepaiņi, it īpaši kucēni un kaķēni, mēdz kļūt pavisam draiski un palaidnīgi, tāpēc viņiem ir daudz grūtāk pretoties dažādiem kārdinājumiem.
Pa vidu savām svinībām mēģini savu mīluli ik pa laikam nodarbināt ar spēļmantiņām vai kopīgām aktivitātēm, lai Tavs draugs nejustos atstāts novārtā. Bet, kad atnākuši ciemiņi, laikus aicini viņus nedzenāt vai netvarstīt Tavu mājdzīvnieku un steigties cieši skaut, ja Tavam ķepainim tas neiet pie sirds.
8. Sagatavojies ārkārtas situācijām
Svētkos bieži vien vairākas lietas notiek vienlaicīgi, kas paaugstina dažādu negadījumu risku. Laicīgi izpildi savu mājasdarbu, sagatavojoties neparedzamām situācijām un mazini iespēju, ka svētki tiktu pārtraukti pusceļā.
Ja dzīvo privātmājā, vienmēr turi vārtus aizvērtus un ik pa brīdim pamet skatienu uz durvju pusi, lai pārliecinātos, ka Tavs mīlulis kādā mirkli nevarētu izsprukt ārā. Turi pa rokai pirmās palīdzības komplektu un sava vetārsta vai tuvākās diennakts veterinārās klīnikas kontaktinformāciju. Nelaimes gadījumā katra sekunde var būt no svara.
Mājdzīvnieku apdrošināšana – plecu pie pleca svētku laikā
Svētki ir radīti, lai priecātos ne tikai mēs, bet arī mūsu mīluļi. Sekojot līdzi iepriekš minētajiem ieteikumiem, Tu varēsi radīt drošu, mierpilnu un patīkamu vidi gan sev, gan savam ķepainim.
Tomēr dažkārt pat piesardzība var nepalīdzēt, un var atgadīties kas pavisam negaidīts. Lai šādās reizēs justos drošāk un pašus svētkus varētu aizvadīt ar mierīgāku sirdi, ir vērts laikus iegādāties atbilstošu mājdzīvnieku un mājokļa apdrošināšanas polisi. Un tad, ja kaut kas arī notiks, Tu varēsi viegli pieteikt atlīdzību Mans If profilā vai aplikācijā If Mobile Baltics.