Suņa un kaķa veselība un drošība pavasarī: 6 ieteikumi, kā sagatavot mīluli sezonai

Mājot ardievas pēdējām saulē kūstošajām sniega čupiņām un sveicot pirmās ziedošās puķes, ir skaidrs – klāt ir pavasaris un līdz ar to arī dažādi izaicinājumi mājdzīvnieku saimniekiem. Dažādi alergēni, kukaiņi, pastiprināta socializēšanās ar rajona četrkājaiņiem un citi kārdinājumi visapkārt –  sākoties jaunam gadalaikam, Tev jāspēj vienlaikus pievērst uzmanība visdažādākajām lietām, un tas noteikti nav viegli.
 
Garās un saulainās pavasara dienas sniedz daudz iespēju izpriecāties svaigā gaisā, taču tās prasa arī papildu piesardzību, lai pārliecinātos, ka Tavs mīlulis tam visam tiešām ir gatavs. Skati mūsu ieteikumus, par to, kā parūpēties par sava kaķa vai suņa veselību pavasarī un no sirds izbaudīt šo sezonu droši.

1. Pārbaudi sava mīluļa veselību

Pavasara sākums ir īstais brīdis, lai ieplānotu kārtējo vizīti pie vetārsta un pārliecinātos, ka Tavam ķepainim nekas nekaiš un arī visas nepieciešamās potes, piemēram, pret traukumsērgu vai dažādām vīrusa infekcijām, ir saņemtas. Jau laikus pieraksti savu mīluli uz veselības pārbaudi, kas ļaus ar mierīgāku sirdi mesties visos pavasara priekos.

Neaizmirsti arī par mikročipēšanu. Kopš pagājušā gada tā Latvijā ir obligāta prasība, tāpēc, ja vēl nepaguvi to izdarīt, ir pēdējais laiks nokārtot visas formalitātes. Tikai pārliecinies, ka Tavs mīlulis ir reģistrēts un viņam ir pase — bez derīgiem dokumentiem saņemt mikroshēmas implantu nebūs iespējams.

Tāpat pavasaris ir īstena alergēnu ballīte, kas mājdzīvniekus tāpat kā cilvēkus var novest līdz dažādām alerģiskām reakcijām. Ziedputekšņi, zāle un uz ielām izbārstītais sāls var izraisīt šķavas, niezi un ādas kairinājumu. Tādēļ centies regulāri pēc pastaigām apmazgāt sava mīluļa ķepas, iztīrīt guļvietu un kārtīgi izmazgāt grīdas. Nekavējoties dodies pie vetārsta, ja pamani, ka Tavs kaķis vai suns sācis pastiprināti kasīties, viņam asaro acis vai ir parādījušies sarkani plankumi uz ādas.

Visbeidzot, ja Tavs mīlulis vēl nav sterilizēts, pakonsultējies ar vetārstu un apsver iespēju to izdarīt. Tas ne tikai sniegs Tev lielāku sirdsmieru, kad Tavs ķepainis rotaļāsies ārpus mājas, bet arī samazinās dažādu veselības traucējumu risku.

2. Apkaro blusas, ērces un tārpus

Līdz ar siltā pavasara gaisa un zaļās zāles atgriešanos arī blusas, ērces un dažādi tārpi pamostas no ziemas miega. Šie parazīti jebkuram mājdzīvniekam var izraisīt virkni veselības problēmu, tāpēc pirms došanās izbaudīt āra aktivitātes pārliecinies, ka Tavs mīlulis ir pienācīgi pasargāts. Veterinārārsts varēs vislabāk pateikt, kurš risinājums – šampūns, pilieni vai speciālas zāles – būs Tava kaķa vai suņa veselībai un dzīvesstilam vispiemērotākais.

Risku dabūt kādu no parazītiem var papildus mazināt, regulāri nopļaujot piemājas zālienu vai izvairoties no pastaigām garā zālē vai biezos mežos. Pēc laika pavadīšanas ārā vienmēr pārbaudi sava ķepaiņa kažoku. Par skādi nenāks paskatīties, vai kāda ērce nav piesūkusies arī Tev pašam, tāpēc noteikti izkrati drēbes, matus un nopēti ādu no galvas līdz kājām.

3. Padomā par drošību ārpus mājas

Pavasaris bieži vien ir ne tikai gaisā, bet arī mīluļu prātos, un kurš gan viņiem var ko pārmest? Kad saules stari silda snīpi un svaigais gaiss ir kā papildu enerģijas lādiņš, arī instinktiem brīžiem var būt ļoti grūti pretoties. Gribas visu izošņāt, iepazīt un varbūt pat apēst. Šādos gadījumos labāk laikus nodrošināties ar izturīgu, labi kontrolējamu pavadu un ar GPS aprīkotu kaklasiksniņu, lai nepieļautu to, ka Tavs ķepainis kaut kur aizmaldās un apēd ko veselībai bīstamu.

Ja Tavai mājai ir pagalms vai piemājas dārziņš, pārliecinies, ka žogā nav neviena vaļīga dēļa vai cauruma, pa kuru mīlulis varētu viegli izsprukt ārā. Tāpat apstaigā teritoriju un aizvāc prom jebko, kas Tavam sunim vai kaķim varētu nodarīt kaitējumu, piemēram, uz zemes guļoši asi priekšmeti, ķimikālijas, pesticīdi un arī toksiski augi.

Kaķi tāpat kā suņi pavasarī kļūst īpaši aktīvi, alkstot satikties ar citiem murrātājiem. Pat pavisam maza loga vai durvju šķirba var nebūt šķērslis, lai ķepainis varētu izlīst laukā, tāpēc neatstāj neko vaļā bez uzraudzības. Ja Tavam kaķim patīk stundām uzturēties ārā, padomā, vai nevari arī pie viņa siksniņas piestiprināt GPS papildu drošībai.

4. Neatstāj vaļā logus bez uzraudzības

Pavasaris nebūtu īsts pavasaris bez ģenerāltīrīšanas un visu telpu pamatīgas izvēdināšanas, taču atvērti logi pieprasa īpašu piesardzību, ja mājās uzturas arī kāds spalvainais draugs. Vēlme pagulēt saulītē un iepazīt apkārtni var beigties pavisam bēdīgi – Tavs kaķis var iesprūst loga škirbā vai pat nejauši izkrist ārā un nopietni satraumēties.

Lai Tev nevajadzētu raizēties par sava mīluļa drošību, labāk nekad neatstāj viņu vienu pašu blakus atvērtam logam. Tāpat vari aprīkot logu ar drošības restēm vai aizsargtīkļiņiem gar sāniem, kas krietni samazinās dažādu negadījumu risku. Šādos gadījumos papildu rūpes un investīcijas atmaksāsies vairākkārt.

5. Parūpējies par mīluļa kažoku

Mājdzīvnieki sāk gatavoties siltajai sezonai, atbrīvojoties no liekajām spalvām, vēl krietni pirms mēs nomainām biezos mēteļus uz plānākām virsjakām. Sākotnēji spalvu izkrišana var būt knapi pamanāma, taču, tuvojoties pavasara vidum, nomesto kažoku var atrast visos mājokļa stūros.

Tu vari palīdzēt savam mīlulim tikt vaļā no biezās spalvas, justies ērtāk siltumā un nepārkarst, viņu regulāri un kārtīgi izķemmējot. Vannošanās arī var ļaut aizskalot lieko apmatojumu, alergēnus un netīrumus. Tikai pirms tam pārliecinies, ka izmanto īpaši mājdzīvniekiem domātu šampūnu.

Tomēr, ja Tavam ķepainim ir raksturīga ļoti gara spalva, ar to vien nepietiks. Ļauj par viņa kažoku parūpēties profesionālim, apmeklējot speciālu frizētavu. Visbeidzot neaizmirsti par sava suņa vai kaķa nadziņiem – arī to garumam ir jāseko līdzi, lai nerastos diskomforts un gaitas problēmas. 

6. Pakāpeniski palielini pastaigu ilgumu

Pēc garās ziemas, kas pārsvarā pavadīta, guļot uz viena vai otra sāna, Tavam mīlulim varētu būt nepieciešams papildu laiks, lai atkal pierastu pie stundām ilgām pastaigām. Tā vietā, lai dotos pusi dienas garā pārgājienā uzreiz, kā termometra stabiņš sasniedz +10 grādus, sāc ar īsākām distancēm un pakāpeniski pagarini ārā pavadīto laiku, ļaujot ķepainim pamazām vairot izturību un izvairīties no pārslodzes pastaigas vidū.

Pavasaris sniedz arī daudz vairāk iespēju izskrieties kopā ar savu suņuku, spēlējot ķerenes vai citas rotaļas, kas var palīdzēt uzlabot mīluļa fizisko un mentālo labsajūtu. Tāpat to var veicināt, ļaujot ķepainim socializēties ar citiem cetrkājainajiem draugiem suņu laukumos vai tiekoties ar citu suņu saimniekiem. Lai ko jūs arī ārā nedarītu, vienmēr atceries paņemt līdzi ūdeni un kādu bļodiņu, lai Tavs mīlulis vienmēr būtu atvēsinājies un padzēris.

If Mājdzīvnieku apdrošināšana – kad Tava mīluļa veselība ir prioritāte

Pavasaris ir domāts dažādiem āra priekiem un aktīvi pavadītam laikam kopā ar savu mīluli. Sekojot līdzi iepriekš minētajiem ieteikumiem, Tu palīdzēsi savam četrkājainim vieglāk pārdzīvot gadalaiku miju, saglabāt labu veselību un justies ērti, no sirds izbaudot visas pavasarim raksturīgās aktivitātes.

Tomēr atceries – lai cik labi sagatavojies Tu arī nebūtu, dzīvei dažkārt patīk izspēlēt pavisam negaidītus un nepatīkamus jokus, kas var apdraudēt Tava mīluļa labsajūtu. Pēkšņas traumas, slimības vai pazušanas – lai kas arī nenotiktu, Tu jutīsies daudz drošāk ar If Mājdzīvnieku apdrošīnāšanas polisi kabatā. Tāpat neaizmirsi pats par savu drošību, metoties pavasara piedzīvojumos, un apsver iespēju iegādāties arī nelaimes gadījumu apdrošināšanu.

Vari izvēlēties savam un sava mīluļa dzīvesveidam atbilstošāko apdrošināšanas polisi. Un, ja tiešām notiek kas neparedzēts, varēsi viegli pieteikt atlīdzību Mans If profilā vai aplikācijā If Mobile Baltics.

Tevi varētu interesēt