Labradors, franču buldogs, vācu aitu suns – populārākās suņu šķirnes arī 2022. gadā

Lai arī Latvijā populāras daudzas suņu sugas, piemēram, mopsis, špics un basets, daudzus gadus popularitātes topa augšgalā nemainīgi turas trīs suņu šķirnes. Starptautiskajā suņu dienā pasaules ziņu kanālos vēstīja par to, ka 2022. gadā iecienītākie joprojām ir – labradors, franču buldogs un vācu aitu suns. 

Labradors – pieticīgs, miermīlīgs un atbildīgs mīlulis

Labradors retrīvers, tautā saukts vienkārši par labradoru, ir viena no visu laiku mīlētākajām suņu šķirnēm. Uzskata, ka labradoru priekšteči meklējami Ņūfaundlendā, bet sugas mūsdienu izskats veidojies Anglijā 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā. Šobrīd pieauguša suņa skausta augstums var sasniegt līdz pat 60cm. Brūnas acis, nelielas, nokarenas ausis, platas krūtis, kompaktas ķepas – tās ir izskata īpašības, kas šo dzīvnieku padara cēlu.

Izskats nebūt nav vienīgais un galvenais labradoru izvēles iemesls. Šiem suņiem ir raksturīga liela labestība, uzticība, pieticība. Labradora kucēns ir jautrs rotaļu biedrs, tāpēc ir lielisks ģimenēs, kurās aug bērni. Kopšanas ziņā šie suņi uzskatāmi par pieticīgiem – ūdens, silts stūrītis gulēšanai, pastaigas un dauzīšanās – ir galvenais, kas nepieciešams, lai suns justos laimīgs.

Raksturīgākās pazīmes:

 • Izmērs: vidēji liels, liels (skausta augstums līdz 60cm);
 • Izskats: īsspalvains, krēmkrāsas, brūns vai melns;
 • Raksturīgākās īpašības: sabiedriskums, nosvērtība, paklausība, viegli pakļaujas dresūrai;
 • Dzīves ilgums: 12 – 14 gadi;
 • Kam pievērst uzmanību veselības ziņā: locītavu displāzijai un tīklenes atrofijai, citām iedzimtām kaitēm.

Stāsta labradora sugas sunītes Joko ģimene:

“Joko ir dzīvesprieka iemiesojums, viņa ģimenē ienes mīļumu un jautrību. Joko pilnīgi noteikti ir pilntiesīgs ģimenes loceklis, viņa piedalās gandrīz visos mūsu pasākumos un ietekmē mūsu atpūtas plānus. Šķiet, Joko jūt, ja kāds ir sadudzis, viņa mēdz uzmundrināt, ielikt galvu klēpī.

Mūsu suņu meitenei ļoti garšo ēst, šķīvītis tiek izēsts uzreiz pēc piepildīšanas, pēc speciālista ieteikuma pie tā mēs stingri piedomājam. Raksturīgākā īpašība – draudzīgums, aktivitāte, lojalitāte. Joko šobrīd apmeklē suņu skolu un redzam, ka apmācība norit viegli un labi.”

Franču buldogs – drosmīgais … miera mika

Pretstatā priekšstatam, kas balstīts sugas nosaukumā, franču buldoga izcelsmes zeme ir Anglija, pateicoties to priekštečiem angļu buldogiem. Šī nelielā sunīša klātbūtni mājās nav iespējams nepamanīt – tas ir draudzīgs, uzticīgs un māk izrādīt savu mīlestību. Var uzskatīt, ka franču buldogi ir sava saimnieka spogulis – aktīva saimnieka suns būs gatavs stundām ilgi pastaigāties un spēlēties, bet mierīgās ģimenēs labprāt pavadīs laiku dīvānā pie TV.

Šis suns ir kaislīgs visā, ko dara, tāpēc tam nepieciešama dresūra, kurai tas labprāt pakļausies. Ģimenē suns jutīsies labi un lielākā laime būs tad, kad visi pārnākuši mājās. Domājot par veselību, franču buldogu saimniekiem īpaši jāpievērš uzmanība mīluļa elpceļiem, nāsīm un alerģiskām reakcijām.

Raksturīgākās pazīmes:

 • Izmērs: mazs, vidēji liels (skausta augstums līdz 35cm);
 • Izskats: īsspalvains, dažādās krāsās, viegli kopjams;
 • Raksturīgākās īpašības: sabiedriskums, pieķeršanās, saimnieka kopēšana;
 • Dzīves ilgums: 10 – 14 gadi;
 • Kam pievērst uzmanību veselības ziņā: alerģiskām reakcijām, elpceļiem, iedzimtām slimībām.

Stāsta Lebro saimniece Elīza:

“Lebro jau ir desmit gadus vecs, mīļš, spītīgs, bet ļoti draudzīgs. Lebro ir ļoti mierīgs un pacietīgs, viņš ērti jūtas dzīvojot dzīvoklī, reizēm gribētos teikt, ka uzvedības ziņā viņš drīzāk līdzinās kaķim, labprāt guļ un atpūšas. Dresūrai Lebro pakļaujas tad, ja tiek par to apbalvots, citādi ir, kā ir.

Reizi pa reizei gadās nepieciešamība doties pie ārsta. Raksturīgās elpceļu saslimšanas Lebro nav, bet šobrīd vecums liek sevi manīt citās jomās.”

Vācu aitu suns – uzticams biedrs ar dzelzs pašdisciplīnu

Vācu aitu suns ir populārs ne tikai mājsaimniecībās, šie skaistie, cēlie un gudrie suņi ir labi aktieri, pēddziņi, sargi, glābēji un triku meistari, jau no maza vecuma vācu aitu suņa kucēni spēj pakļauties dresūrai. Tas viss – pateicoties izcilai spējai mācīties, paklausīt un izturēt, cik vien nepieciešams.

Tomēr, ņem vērā – šim sunim nepieciešama fiziska slodze un telpa, tāpēc nelielā dzīvoklī tam būs grūti.

Raksturīgākās pazīmes:

 • Izmērs: liels (skausta augstums līdz 65 cm);
 • Izskats: īsspalvains, stalts;
 • Raksturīgākās īpašības: paklausība, uzticība, gudrība, izcila pakļaušanās dresūrai;
 • Dzīves ilgums: 9 – 13 gadi;
 • Kam pievērst uzmanību veselības ziņā: gūžu displāzijai, iedzimtām slimībām.

Stāsta Loras un Renas saimnieki Simona un Jānis:

“Mūsu sunes ir ļoti atšķirīgas, gan vecuma, gan rakstura ziņā: Lorai ir divi gadi, bet Renai astoņi gadi. Rena ir lēnprātīga, katrā savā skatienā pauž pieķeršanos, uzticēšanos un gatavību paklausīt. Lora, savukārt – trakulīga, tiecas pēc uzmanības, ja to nedos, tad paņems pati! Labā ziņa ir tāda, ka Lora mācās – arī no Renas.

Savu dzīvi bez suņiem iedomāties nevaram, no sunītēm saņemam ikdienas prieka un smieklu devu, jūtamies droši. Viņas piespiež mūs doties garās pastaigās, lai arī ikdienā dzīvojas piemājas dārzā un izskrieties dabū pietiekoši. Sunītes labprāt rotaļājas kopā ar bērniem, Rena mēdz uzvesties kā bērnu pieskatītāja. Suņu esamība arī palīdz bērniem apgūt pienākumu un atbildību.”

Kāpēc If ir labākā izvēle mīluļa apdrošināšanai?

Katrs labradors, franču buldogs, vācu aitu suns vai citas suņu sugas pārstāvis ģimenē ienes mīlestību un prieku, taču katram esošajam un topošajam suņa īpašniekam jāsaprot – mīlestība, ko suns dod ir jāatalgo ar rūpēm un atbildīgu attieksmi pret viņa labturību. Gadījumi mēdz būt dažādi un palīdzīga roka sarežģītās situācijās ir ārkārtīgi noderīga.

Maldīgs ir uzskats, ka mīluļa apdrošināšana ir ekskluzīvs pakalpojums: If gadījumā tas ir pieejams, sākot no 8 eiro mēnesī. Šajā summā ir ietverti ārstēšanas izdevumi 400 eiro vienā saslimšanas reizē vai 2500 eiro ārstēšanās izdevumi gadā, taču tas ir tikai viens no piedāvājumu veidiem, kuru izvēlēties. Ienāc, izpēti, izvērtē un pievienojies, protams, kopā ar savu mīluli!

Mājdzīvnieka apdrošināšana būs noderīga:

 • Veselības jautājumu risināšanā;
 • Gadījumos, kad suns nodara kaitējumu citiem;
 • Ja mājdzīvnieks ir iemesls ceļojuma plānu maiņai;
 • Mājdzīvnieka nozaudēšanas vai zaudējuma gadījumā un citos gadījumos, kurus var izskatīt sīkāk, ieskatoties sadaļā mājdzīvnieku apdrošināšana.