5 padomi topošajiem kaķu saimniekiem

Uzņemt ģimenē mājdzīvnieku ir nopietns lēmums. Tam jābūt rūpīgi pārdomātam, izsverot visus plusus un mīnusus. Ja apsver ģimenē uzņemt kaķi – izlasi šo rakstu un iegūsti piecus vērtīgus padomus, kā sagatavoties šim lielajam notikumam.

Mīļš, murrājošs, silts kamoliņš vai draisks nerātnis – katrs kaķis mājās ienes prieku, mīlestību un uzticamas attiecības daudzu gadu garumā. Zinātne apstiprina, ka pozitīvas emocijas nav vienīgais labums, ko saņemam no kaķa. Izrādās, būt par kaķa saimnieku ir ne tikai patīkami, bet arī veselīgi, jo šī mājdzīvnieka klātbūtne var palīdzēt tikt galā ar stresu, uzlabot miega kvalitāti un samazināt sirds saslimšanu risku.

1. Izvērtē lielos jautājumus

Pirms ķeries klāt kaķēna izvēlei, izsver lielos jautājumus. Reizēm neizvērtējam ļoti svarīgus, fundamentālus faktus, piemēram:

  • Vai mājoklis ir piemērots dzīvei ar kaķi?
  • Varbūt ģimenes lokā kādam ir alerģija pret kaķiem?
  • Vai vasaras netiek pavadītas citā, kaķim nepiemērotā mājoklī?
  • Vai saimnieku dzīvesstils vispār pieļauj mājdzīvnieka uzņemšanu?
  • Pats galvenais – tā ir atbildība daudzu gadu garumā, tās ir attiecības, kurās gūsi prieku un mīlestību, bet tās prasīs arī pacietību, rūpes un regulārus finansiālus ieguldījumus. Vai Tu to vēlies, vai Tu to spēsi, vai Tavā ģimenē visi ir tam gatavi?

Ja atbildes uz visiem jautājumiem ir “JĀ”, nākošais solis ir praktiska Tavu iemaņu un pacietības pārbaude.

2. Iejūties kaķa saimnieka lomā

Lielisks veids, kā ieraudzīt sevi kaķa saimnieka lomā – veic izmēģinājuma pieskatīšanu, tādu kā ģenerālmēģinājumu. Piesakies pieskatīt draugu, radu vai paziņu kaķi, kad rodas tāda iespēja. Izbaudi šo procesu ar pilnu krūti. Ļoti iespējams, šī mēģinājuma laikā radīsies kas noderīgs, ja ne vērtīgas atziņas, tad vismaz svarīgi jautājumi. Tā būs vērtīga pieredze, kas ļaus Tev ieskatīties tajā, kāda ir dzīve ar kaķi. Un saprast, vai tiešām esi tai gatavs.

3. Izvērtē, no kurienes un kādu kaķēnu vai kaķi uzņemsi ģimenē

Katrs mājdzīvnieks ir pelnījis labu saimnieku un jaukas mājas. Vai esi domājis, kāds būs Tavs kaķis? Vai tas būs Tavam raksturam un ikdienas paradumiem piemērots konkrētas kaķu šķirnes pārstāvis vai burvīgs murrātājs no dzīvnieku patversmes? Ja neesi par to domājis un neesi drošs, kādu kaķi izvēlēties, apsver sekojošo:

Šķirnes kaķis. Ja vēlies, lai ģimenē ienāk noteiktas sugas kaķis, priekšrocību netrūkst: Tev ir iespēja izvērtēt raksturu saderību, vari izpētīt internetā, kādas ir sugai raksturīgas kaķu slimības, rakstura īpašības, utt. Piemēram, Burmas kaķi ir sabiedriski, tie vēlas pavadīt laiku kompānijā, spēlēs un sarunās, bet britu sugas kaķis neiebildīs, ja visa diena, kamēr saimnieki darbā, būs jāpavada vienatnē.

Lai atrastu nepieciešamās sugas kaķīti, apzini draugus un paziņas, ieskaties sludinājumu portālos, iespējams, būs jāuzmeklē kaķu audzētava. Pie trūkumiem varētu pieskaitīt to, ka populāras un pieprasītas kaķu šķirnes kaķēns var izmaksāt vairākus simtus un pat tūkstošus eiro;

Bezšķirnes kaķis. Varbūt Tu un Tava ģimene esat gatavi veikt labi darbu un uzņemt savās mājās patversmes kaķi? Ja tā – dodies uz tuvāko kaķu patversmi un iepazīsties ar tās iemītniekiem. Eksperti iesaka – vislabāk to darīt klātienē! Patversmē mēdz būt gan šķirnes, gan bezšķirnes kaķi, gan lieli, gan maziņi, katrs no tiem būs pateicīgs, ja dosi siltas mājas, pilnu punci un mīlestību.

Izvēloties patversmes kaķīti par priekšrocību var uzskatīt to, ka tiek veikts labs darbs, jāiegulda mazāk līdzekļu kaķa iegādē, daudzas patversmes piedāvā labus veselības aprūpes nosacījumus tiem, kas izvēlas adoptēt kaķus – seniorus. Par šī veida trūkumiem var uzskatīt to, ka nav zināma kaķa izcelsme, raksturs, veselības īpatnības, to visu Tu uzzināsi tikai kopdzīves laikā.

4. Cik izmaksā kaķis? Veic aprēķinus

Ar kādu naudas summu jārēķinās ik mēnesi, lai uzturētu kaķi? Ādažu veteriānās klīnikas “Purni” veterinārārste Inta Kokina iesaka pieteikties vizītē pie vetārsta un aiziet uz zoo veikalu – tad priekšstats par izdevumu apmēriem kļūs daudz precīzāks. Kā norāda I. Kokina, mūsdienās rūpes par kaķi izmaksā daudz. Kaķu māja, kaste pakaišiem, soma pārvadāšanai (piemēram, pie vetārsta) – tie ir lieli pirkumi. Kaķu barība, rotaļlietas, kaķu smiltis un citas svarīgas lietas jāiegādājas regulāri, taču nozīmīgākais ieguldījums ir mājdzīvnieka veselības aprūpe.

“Ja nav nekādu sūdzību, veterinārā klīnika un veterinārārsts jāapmeklē reizi gadā. Veselības pārbaudē nosaka, vai nepieciešama attārpošana, vitamīni, vai mājdzīvnieks ir vakcinēts saskaņā ar grafiku, vai tam ir atbilstošs svars. Ja saimniekam ir kādi novērojumi vai jautājumi par kaķa veselību, tas ir īstais brīdis visu pārrunāt. Protams, ir vēlams, lai telefonā būtu uzticama speciālista numurs, kuram zvanīt nepieciešamības gadījumā arī ārpus ikgadējās vizītes,” stāsta I. Kokina. Lai saslimšanas un veselības aprūpe nebūtu negaidīts šoks ģimenes budžetam, gudrs rīks kaķa aprūpē ir mājdzīvnieku apdrošināšana – neliels ikmēneša maksājums būs labs atbalsts laikā, kad nepieciešama ārstēšana.

5. Radi vidi, kurā kaķis ir laimīgs

Piektais solis – atbilstošas vides radīšana. Kāda vide nepieciešama kaķim? Pirmkārt – droša! Adaptācijas laikā jārēķinās, ka gan mazs, gan liels kaķis var izjust trauksmi, tāpēc aizver spraugas zem un aiz mēbelēm un sadzīves tehnikas. Konsultējoties ar veterinārārstu noskaidro, vai mājās nav kāds augs, kas varētu nodarīt kaķim kaitējumu. Sagatavo kaķītim vietu ēšanai, gulēšanai un tualetei, mierīgi iepazīstini viņu ar šīm vietām.

Adaptācijas laikā vēlams pāris dienas būt mājās, ļaut kaķim pierast gan pie mājokļa, gan pie jaunajiem saimniekiem. Nesteidzies lūgt viesus un rīkot ballītes, dod kaķim laiku pierast pie jaunajiem apstākļiem.

If mājdzīvnieku apdrošināšana ir izdevīgs sabiedrotais mīluļa aprūpē

Mēdz uzskatīt, ka mājdzīvnieku apdrošināšana ir ekskluzīvs pakalpojums, taču If piedāvātā kaķu apdrošināšana ir pieejams, pārdomāts un izdevīgs rīks, kas patiešām palīdz vajadzības brīdī. Pakalpojums pieejams no 8 eiro mēnesī, saslimšanas gadījumā tas sedz 400 eiro vienā saslimšanas reizē vai 2500 eiro ārstēšanās izdevumus gadā. Ienāc, izpēti un droši jautā mums, ja vēlies uzzināt vairāk. Lai Tev un Tavam kaķim stipra draudzība un laba veselība!