Elektroauto uzlādes stacijas: Vai bažām ir kāds pamats?

Uzlāde un infrastruktūra ir aspekti, kas rada vislielākās bažas tiem, kas apsver elektroauto iegādi. Cik lielā mērā šīs bažas ir pamatotas? Dalāmies ar aktuālo informāciju par publiskajām elektroauto uzlādes stacijām un to infrastruktūru Latvijā, iespējām uzstādīt personīgo elektroauto uzlādes staciju, kā arī speciālistu padomiem to ierīkošanai.

Elektrisko transportlīdzekļu pārdošanas apjomi, visā pasaulē, tostarp Latvijā, sasniedzot jaunus rekordlielus augstumus. 2023. gada pirmajos sešos mēnešos jaunu elektroauto reģistrāciju skaits Latvijā ir pieaudzis par 33% procentiem.

Eksperti uzskata, ka nākotnē katram autovadītājam būs elektriskais transportlīdzeklis. Tas nozīmē, ka izaicinājumi, ar kuriem šobrīd saskaras elektroauto īpašnieki, kādreiz skars ikvienu no mums.

Publiskās uzlādes stacijas

Latvijas iedzīvotāji elektroauto izvēlas gan to ilgtspējības, gan ekonomisku apsvērumu dēļ. Lai gan elektroauto cena ir nedaudz augstāka nekā parastam auto, braukšana ar elektromobili galu galā atmaksājas. Viens no faktoriem, kas to ietekmē – auto vadīšanai izmantotā elektrība maksā mazāk nekā degviela.

Pieaugošā elektrisko transportlīdzekļu popularitāte sekmē strauju infrastruktūras izaugsmi. Tiek lēsts, ka līdz 2030. gadam Rīgā plānots nodrošināt 3400 publiskos elektroauto uzlādes punktus.

Publisko uzlādes staciju priekšrocības

Infrastruktūras paplašināšana atvieglo elektroauto vadītāju dzīvi. Publiskās uzlādes stacijas atrodas dažādās vietās: automašīnu stāvvietās, pie biznesa un tirdzniecības centriem. Tās kļūst aizvien izplatītākas “guļamrajonos” un pie galvenajām maģistrālēm.

Publiskās elektroauto uzlādes stacijas darbojas pēc tādiem pašiem principiem kā degvielas uzpildes stacijas – šeit Tu vari vienkārši iebraukt un uzlādēt savu automašīnu. Protams, tas aizņem ilgāku laiku un pretstatā parastiem auto ar pilnībā uzpildītu degvielas bāku ne visi elektromobiļi ar vienu uzlādi varēs nobraukt 300 un vairāk kilometrus (īpaši ziemā). Līdz ar to, dodoties garākā ceļojumā, būs jāieplāno vismaz viena apstāšanās uzlādes veikšanai.

Publisko uzlādes staciju trūkumi

Iegādājoties elektromobili, ir jābūt gatavam mainīt savus ieradumus. Bez jau pieminētās ilgākās uzlādes un īsāka iespējamā brauciena, sākotnēji autovadītāji var saskarties arī ar citām neērtībām:

  • Sarežģīta uzlādes staciju meklēšana

Elektroauto vadītājiem neērti šķiet tas, ka nav vienotas publisko elektroauto uzlādes staciju reģistrācijas sistēmas un ir jāizmanto vairākas dažādu elektroauto uzlādes staciju tīklu lietotnes.

  • Ierobežots elektroauto uzlādes staciju skaits

Lai gan dažādas elektroauto uzlādes stacijas arvien vairāk uzlādes pakalpojumu sniedzēju, pieaugot elektromobiļu skaitam, to joprojām nepietiek. Mazpilsētu iedzīvotāji sūdzas, ka ir pārāk maz elektroauto uzlādes staciju, savukārt lielpilsētās bieži veidojas rindas.

  • Nepastāvīga cena

Daudzas elektroauto uzlādes stacijas iekasē maksu par patērēto enerģiju. Šie izdevumi atkarībā no pakalpojumu sniedzēja un atrašanās vietas var atšķirties.

  • Dažādi standarti un savienotāju veidi

Elektroauto uzlādes standarti un savienotāju veidi dažādās uzlādes stacijās var atšķirties, un tas var ierobežot saderību ar noteiktiem elektromobiļu modeļiem.

Alternatīva – personīgā uzlādes stacija

Neraugoties uz to, ka Latvijā tiek paplašināta uzlādes infrastruktūra, izlemjot par labu elektroauto iegādei, speciālisti iesaka jau pirms tam uzstādīt personīgo elektroauto uzlādes staciju.

Eiropā gandrīz 70% elektrisko transportlīdzekļu tiek uzlādēti, izmantojot personīgās elektroauto uzlādes stacijas mājās vai darbā. Automobili ir daudz lētāk uzlādēt elektroauto uzlādes stacijās ar mazākas jaudas kontaktligzdām un ilgāku uzlādes laiku. Visvairāk personīgo elektroauto uzlādes staciju ir Vācijā, Austrijā, Šveicē un Francijā.

Elektroauto uzlādes stacija pie mājas

Ja esi mājas īpašnieks, elektroauto uzlādes staciju vari uzstādīt jebkurā vietā uz savas zemes gabala.

Vislētāk to būs izdarīt pie mājas sienas. Ja vēlies elektroauto uzlādes staciju uzstādīt pazemes garāžā, izmaksas būs atkarīgas no uzlādes stacijas uzstādīšanas izdevumiem un nepieciešamajiem papildu materiāliem.

Elektroauto uzlādes stacija ir savienota ar esošo elektrotīklu, izmantojot atsevišķu strāvas kabeli, kas savieno uzlādes staciju un mājas sadales skapi.

Pirms elektroauto uzlādes stacijas uzstādīšanas ir svarīgi noskaidrot savas mājas ieejas jaudu un vidējo elektroenerģijas patēriņu, lai varētu aprēķināt atlikušo “brīvo” jaudu, ko varētu izmantot elektromobiļa uzlādei.

Elektroauto uzlādes stacija daudzdzīvokļu mājā

Ja Tev ir privāta automobiļa novietošanas vieta pazemes vai pagalma autostāvvietā, vari tajā uzstādīt savu elektroauto uzlādes staciju. Ja Tev nav privātas automobiļa novietošanas vieta, elektroauto uzlādes staciju vari uzstādīt arī ar daudzdzīvokļu mājas apsaimniekošanas biedrības starpniecību, un tad tā būs paredzēta visiem šīs mājas iedzīvotājiem. Lai daudzdzīvokļu mājā uzstādītu elektroauto uzlādes staciju, ir jāsagatavo projekts un tas ir jāsaskaņo ar mājas pārvaldnieku vai apsaimniekošanas biedrību.

Daudzdzīvokļu mājā elektroauto uzlādes stacijas var pieslēgt kādā no šādiem trijiem veidiem:

  • Tava dzīvokļa elektrotīklam;
  • Esošajam koplietošanas strāvas pievadam; 
  • Jaunam koplietošanas strāvas pievadam.

Visvienkāršāk to būtu izdarīt pirmajā no minētajiem veidiem, elektroauto uzlādes staciju ar papildu kabeli pieslēdzot dzīvokļa sadales skapim. Patērēto jaudu mērīs dzīvokļa enerģijas skaitītājs. Tādā veidā Tu izmantosi sava dzīvokļa pieejamo jaudas jaudu – naktī varēsi to izmantot gandrīz pilnībā, jo citām ierīcēm, kas patērē elektrību, tā nebūs vajadzīga.

Daudzdzīvokļu mājās bieži trūkst brīvas elektrojaudas, un elektroauto uzlādes staciju pieslēgšana var būt problemātiska. Jau sākumā ir ieteicams izvēlēties dinamisko jaudas vadību, jo tā ļauj uzstādīt elektroauto uzlādes stacijas visiem daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājiem, kuri to vēlas, arī tad, ja trūkst brīvas jaudas.

Priekšnosacījumi uzlādes staciju uzstādīšanai daudzdzīvokļu mājā

1) Jauda – 11 kW;

2) Fāžu skaits – 3;

3) Integrētais enerģijas skaitītājs – B precizitātes klase;

4) Dinamiskā jaudas vadība;

5) Triecienizturības novērtējums – IK08;

6) Putekļu un mitruma izturības novērtējums – IP54 (āra elektroauto uzlādes stacijai), IP44 (iekštelpu elektroauto uzlādes stacijai).

Brīdinājums: elektriskā transportlīdzekļa uzlādi nav droši veikt, izmantojot parasto sadzīves kontaktligzdu

Elektromobiļa uzlāde, izmantojot parasto daudzdzīvokļu mājā esošu sadzīves kontaktligzdu ir ne vien lēnākais, bet arī nedrošs uzlādes veids. No sadzīves kontaktligzdas automobili atkarībā no modeļa var pilnībā uzlādēt 24–48 stundu laikā. Risks rodas, ja mājsaimniecības kontaktligzdas elektroinstalācija ir bojāta un tajā var iekļūt mitrums.

Elektroauto uzlādes stacija sniedz papildu drošību un ļauj transportlīdzekli uzlādēt ātrāk.

Kā uzstādīt elektroauto uzlādes staciju?

Personīgā elektroauto uzlādes stacija atvieglos Tavu ikdienu, tāpēc ir vērts apsvērt tās uzstādīšanu. Šeit sniegsim dažus praktiskus padomus, kas būs noderīgi, plānojot uzstādīšanas darbus.

1) Uztici šos darbus speciālistiem

Elektroauto uzlādes stacijas uzstādīšanas darbus iesakām uzticēt kvalificētiem speciālistiem, kuriem ir prasmes un pieredze šo darbu veikšanā un kas pagarinās garantiju. Ja uzlādes stacijas aprīkojumu tomēr iegādājies pats, noteikti noskaidro, vai tam ir garantija un vai ir pieejams vietējais ražotāja pārstāvis, ar kuru sazināties problēmu gadījumā.

2) Apsver savus nākotnes plānus

Elektriskajiem transportlīdzekļiem ar 3,7 kW un 7,4 kW vienfāzes iebūvētajiem lādētājiem pietiktu ar vienfāzes uzlādes doku, taču, ja nākotnē plāno elektromobili mainīt, ir vērts padomāt par lielākas jaudas trīsfāžu 11 kW vai 22 kW uzlādes doka uzstādīšanu.

3) Uzzini, kas ir iekļauts KASKO segumā

Iegādājoties savam auto KASKO apdrošināšanu, noskaidro, kādi neparedzēti izdevumi tiek atlīdzināti. If Apdrošināšana atlīdzina izdevumus līdz 2000 € vērtībā, ja tiks nozagts vai bojāts Tava elektroauto uzlādes kabelis. Kā arī, ja būsi radījis bojājumus publiskai uzlādes stacijai. 

Kāda veida elektroauto uzlādes staciju izvēlēties?

Izvēloties uzlādes staciju, pamanīsi, ka tās tiek klasificētas pēc maksimālās uzlādes jaudas vatos (W) un ir trīs veidu lādētāji: lēns, vidēji ātrs (ātrs) un īpaši ātrs lādētājs. Tas norāda, kā darbojas uzlādes stacija, bet nobraucamais attālums ir atkarīgs arī no automobiļa akumulatora.

  • Lēns lādētājs

Šis ir lētākais un pieejamākais veids, kā uzlādēt elektroautomobiļa akumulatorus. Pietiek ar elektrības pievadu ar darbspējīgu zemējumu, un akumulatoru var uzlādēt, izmantojot parasto sadzīves kontaktligzdu un īpašu adapteri, kas jāizvēlas atbilstoši tava auto modelim. Tomēr šis ir diezgan lēns uzlādes veids. Viena uzlādes stunda ļaus nobraukt līdz 6 km, savukārt 36 kWh akumulatora uzlādei būs nepieciešamas līdz pat 15 stundas.

  • Ātrs lādētājs

Šī veida lādētājam ir uzstādīts pie sienas vai zemes stiprināms uzlādes doks, kuram var izmantot sadzīves elektrotīklu. Viena uzlādes stunda pietiks aptuveni 12–20 km. 

  • Īpaši ātrs lādētājs

Šī veida lādētājs parasti ir atrodams maksas uzlādes stacijās. Izmantojot šo lādētāju, elektromobiļa akumulatoru var uzlādēt līdz 80% aptuveni pusstundas laikā. Izmantojot šāda veida lādētāju, uzlādes stunda ļaus nobraukt līdz 100 km.

Lūdzu, ņem vērā – izvēloties lādētāja veidu, svarīgi zināt, ka, ja elektroauto iebūvētā lādētāja jauda ir mazāka par uzlādes doka jaudu, jaudīgāks uzlādes negarantēs ātrāku Tava elektrosuto uzlādi.

Uzlādes kabeļa savienotāju veidi

Uzlādes kabeļi tiek klasificēti pēc uzlādes veida – maiņstrāvas (AC) vai līdzstrāvas (DC).

Maiņstrāvas (AC) veida savienotāji:

  • 1. tips, saukts arī par SAE J1772. Tiek izmantots Amerikas un Japānas elektroauto.
  • 2. tips, saukts arī par IEC 62196-2, ir Eiropas standarts. Šī veida savienotāji tiek izmantoti personālajās elektroauto uzlādes stacijās, kur auto var atstāt uz ilgāku laiku.

Līdzstrāvas (DC) veida savienotāji:

  • CCS ir paredzēts BMW, Jaguar, VW, Audi, Porsche, Ford un citu elektroauto modeļu uzlādei. Vērts pieminēt, ka CCS ir apvienota elektroauto uzlādes sistēma, kas piemērota gan AC (2. tipa), gan DC savienotājiem.
  • CHAdeMO ir ātras uzlādes savienotājs, kas pārsvarā tiek izmantots Japānas elektromobiļiem, piemēram, Nissan, Toyota, Mitsubishi un Subaru. To var pielāgot arī Francijas ražojuma elektroauto, piemēram, Citroen un Peugeot.
  • Tesla tiešās strāvas savienotājus var izmantot tikai Tesla elektrisko transportlīdzekļu uzlādei.

Lūdzu, ņem vērā – daži elektroauto īpašnieki savienotāja standarta maiņai izmanto adapteri, taču speciālisti to neiesaka darīt, jo tas var izraisīt elektroauto uzlādes stacijas darbības traucējumus un bīstamību lietotājam.

Par uzlādes iespējām un infrastruktūru nav jāraizējas

Lai gan straujš elektrisko transportlīdzekļu popularitātes pieaugums netika prognozēts, šķiet, ka bažām par infrastruktūru, uzlādi un ar elektroauto apkopi saistīto ieradumu maiņu nav pamata.

Elektriskos transportlīdzekļus kā ekoloģisku un ekonomisku pārvietošanās līdzekli izvēlas aizvien vairāk eiropiešu un arī Latvijas iedzīvotāju, savukārt tas veicina strauju infrastruktūras paplašināšanos un elektroauto popularizēšanas programmu skaita pieaugumu.

Ja Tev nav elektroauto, bet tu plāno to iegādāties, mēs iesakām atrast informāciju par programmu elektroauto uzlādes staciju uzstādīšanas veicināšanai un, izvēloties KASKO apdrošināšanu, pārliecināties, ka tajā ir iekļauti visi Tev nepieciešamie risku segumi. Pārbaudi arī to, vai apdrošināšana atlīdzinās elektroauto uzlādes stacijas bojājumu radītus zaudējumus. Iegādājoties If Apdrošināšanas elektroauto apdrošināšanu, Tev tiks atlīdzināti uzlādes aprīkojuma bojājumu radītie zaudējumi, auto transportēšana, ja ceļā būs izlādējies akumulators, un citi negadījumi. Uzzini vairāk: elektroauto apdrošināšana.

Tevi varētu interesēt