Auto noma ārzemēs? 9 padomi, ko ņemt vērā

Dodoties atvaļinājumā uz ārzemēm ar lidmašīnu, ir jāizlemj, vai gala mērķī izmantot sabiedrisko transportu vai iznomāt auto. Automašīna apkārtnes iepazīšanu padarīs ērtāku, un būs iespējams nokļūt apskates objektos, kas nav tūristu pārpildīti. Tomēr pirms auto nomāšanas, ir vairākas lietas, ko If Apdrošināšana iesaka ņemt vērā.

1. Pirms došanās ceļojumā noskaidro pamatlietas

Iepazīsties ar konkrētās valsts ceļu satiksmes noteikumiem un ceļa zīmēm, kas varētu atšķirties no ierastajām. Arī braukšanas ātruma ierobežojumi dažādās valstīs apdzīvotās vietās un uz lielceļiem atšķiras. Izlem, vai auto būs viens vai vairāki šoferi. Auto nomas nereti palielina nomas cenu, ja auto vada gados jaunāki šoferi, noskaidro to pirms ceļojuma. Arī auto iznomātāja vecums var būt svarīgs. Nereti papildus jāmaksā tiem auto nomātājiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem. Ņem vērā, ka, nomājot auto, visbiežāk nepieciešama derīga kredītkarte, ar debetkarti konkrētajam auto iznomātājam var nepietikt.

2. Uzzini par braukšanas kultūru galamērķī

Braukšanas kultūra un autovadītāju manieres dažādās valstīs atšķiras. Piemēram, Vācijā autobraucēji diezgan precīzi ievēro ceļu satiksmes noteikumus. Ir valstis, kurās pat pagrieziena rādītāja ieslēgšana pirms manevra veikšanas tiek uzskatīta drīzāk par vēlamu, nevis obligātu. Itāļi nereti iesaka ārzemniekiem par Romu ar auto nebraukt vispār, jo agresīvo šoferu dēļ tas ir izaicinājums pat vietējiem. Arī Dienvidaustrumāzijas valstīs par sevi nepārliecinātam šoferim ar auto braukt varētu būt nepatīkama pieredze. Ja šajās valstīs dodies īsos pārbraucienos, apdomā, vai skūteris varētu būt labāks variants par auto.

Uzzini par būtiskākajiem ceļu satiksmes noteikumiem Eiropā.

3. Zini, vai brauksi pa labo vai kreiso ceļa pusi, ar automātisko vai manuālo ātrumkārbu

Īrija un Lielbritānija nav vienīgās valstis Eiropā, kur automašīnas brauc pa kreiso ceļa pusi. Pa kreiso ceļa pusi brauc arī Kipra salā un Maltā. Arī latviešu iecienītajos atvaļinājumu galamērķos Indonēzijā un Taizemē auto vadītājam būs jāsēžas auto labajā pusē. Šajā situācijās ir jāapdomā, vai labāk nomāt auto ar manuālo vai automātisko ātrumkārbu. Auto noma ar automātisko ātrumkārbu biežāk ir dārgāka nekā manuālā. Tomēr braukt ar auto, kur vadītājs sēž labajā pusē un ātrumi jāpārslēdz ar kreiso roku, nepieredzējušam šoferim var būt izaicinājums.

4. Izvēlies piemērotāko auto klasi un izmēru

Ceļojot lielākā kompānijā, noderīgs būs pasažieru mikroautobuss. Tāpat, lai brauciens būtu ērts, apdomā, vai auto pietiks vietas visām ceļojumu somām. Ņem vērā, pa kādiem auto ceļiem plānots brauciens. Braucot pa Vācijas ātrgaitas lielceļiem vai kalnainiem reģioniem, iespējams, vēlēsies jaudīgāku auto. Savukārt, ja brauksi pa ļoti šaurām, līkumainām Itālijas vai Maltas vecpilsētu ielām, jutīsies drošāk ar kompaktas klases, vieglāk manevrējamu auto. Tāpat, ceļojot ar lielāka izmēra automašīnu, būs sarežģītāk atrast vietu, kur auto novietot.

5. Ņem vērā, ka nomāšanas vieta un laiks var ietekmēt cenu

Izvēlies nomas punktu automašīnas saņemšanai un nodošanai. Pārbaudi auto nomas darba laiku, tas var būt īsāks nomas punktā pilsētas centrā, bet garāks lidostās. Arī cenas var atšķirties starp nomas punktiem lidostās un ārpus tām. Lidostās cenas visbiežāk būs nedaudz dārgākas. Cenas parasti tiek aprēķinātas par pilnu 24 stundu periodu. Ja saņemsi automašīnu 9 no rīta, bet nodosi to 11 no rīta, visticamāk par šīm divām stundām būs jāmaksā pilna dienas cena.

6. Nepaļaujies uz pieradumu, pārbaudi divreiz

Pieradumam ir liels spēks, tādēļ, pirms pildi auto bāku, esi pilnīgi drošs, vai ir jāuzpilda benzīns vai dīzeļdegviela. Bieži vien nomātajiem auto pie degvielas uzpildes bākas ir uzlīme, kas vēlreiz brīdina vadītāju par to, ko bākā iepildīt. Tāpat jau iepriekš izlem, vai būs nepieciešams kāds papildu aprīkojums, kā bērnu sēdeklīši, navigācijas iekārtas vai jumta bagāžnieks. Ja šīs lietas šķiet pašsaprotamas savā auto, tās var nebūt iekļautas auto nomas piedāvājumā.

7. Ieplāno laiku nomas auto saņemšanai

Ieplāno papildu laiku pirms auto saņemšanas, lai vari nesteidzīgi izlasīt auto nomas līgumu un noskaidrot visas neskaidrības. Pārliecinies, ka zini, kāda ir gala summa apmaksai un tai netiks piemērotas papildu izmaksas (par papildu autovadītājiem, šoferi ar mazu pieredzi, vai par to, ja ar auto šķērsosi citu valstu robežas). Saņemot nomas auto, kopā ar autonomas darbinieku piefiksē visus konstatētos defektus. Iesakām defektus nofotografēt, lai vēlāk ir pierādījumi, ka konkrētais skrāpējums auto jau bija saņemšanas brīdī.

8. Mierīgam ceļojumam izvēlies auto pašriska apdrošināšanu

Pārliecinies, ka ir skaidra auto iznomātāja piedāvātā mašīnas apdrošināšana. Iepazīsties ar pašriska apmēru, kas būs jāsedz pašam, ja ar auto tomēr kas atgadīsies. Auto nomas piedāvā iespēju izvēlēties arī nulles pašrisku, tomēr šāds pakalpojums maksā ievērojami vairāk. Iegādājoties If ceļojumu apdrošināšanu, vari papildu izvēlēties iespēju - drošība nomājot auto, kas nozīmē, ka tavs samaksātais pašrisks tev tiks atgriezts gadījumā, ja nomas auto sabojāsi. Tas padarīs braucienu ar auto par patīkamu pieredzi un neļaus noskrāpētam nomas auto sabojāt atlikušo atvaļinājumu. Maksimālā atlīdzība ir 2000 eiro par vienu transportlīdzekli, bez ierobežota negadījumu skaita.

9. Neatstāj auto atgriešanu nomas punktā uz pēdējo brīdi

Iesakām auto nodot nomas darba laikā, lai kopā ar auto nomas darbinieku apskatītu un pārliecinātos, vai ceļojuma laikā nav radušies nekādi skrāpējumi vai auto bojājumi. Var gadīties, ka auto ir noskrāpējis cits neuzmanīgs šoferis, jums nezinot. Papildu laiks būs nepieciešams arī degvielas bākas uzpildīšanai pirms auto atgriešanas. Ja auto bāka tiek atgriezta pustukša, par to tiks ieturēta papildu maksa. Tāpat, ja auto nodod ārpus darba laika, pārbaudi, vai konkrētajā punktā to nodot iespējams 24/7.