EVAK un ceļojumu apdrošināšana

Kādas ir atšķirības?
Ja man ir EVAK, kāpēc vēl vajadzētu iegādāties ceļojumu apdrošināšanu?
Ja esmu iegādājies ceļojumu apdrošināšanas polisi, saņemt EVAK nav lieki, jo abi ir vienlīdz svarīgi ceļošanas laikā.
Taču, kuros gadījumos pietiek ar vienu vai otru no apdrošināšanas veidiem?

EVAK – veselības aprūpe ārkārtas gadījumos

Ja cilvēkam, atrodoties kādā Eiropas valstī, ir nepieciešama medicīniskā palīdzība, piemēram, akūta apendicīta vai sirds aritmijas dēļ, tad EVAK karte nodrošina nepieciešamās vai neatliekamās medicīniskās veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu tādā pašā apjomā, kādā tā tiek nodrošināta attiecīgās valsts pilsoņiem.
Jāņem gan vērā, ka, tiklīdz sākotnēji vienkārša diagnoze izvēršas par nopietnāku un, piemēram, ir nepieciešama transportēšana uz mājām, tad ar EVAK apdrošināšanu nepietiks. Tāpat EVAK karte nesegs arī pacienta iemaksas.

Kā darbojas EVAK un kur to saņemt?

EVAK darbojas ES valstīs, Islandē, Norvēģijā, Lihtenšteinā un Šveicē. Ja paredzēts doties ārpus šīm valstīm, tad noderēs ceļojuma apdrošināšana. Ne visas veselības iestādes (īpaši privātās) pieņem EVAK, tādēļ to ir svarīgi noskaidrot vēl pirms vēršanās pēc palīdzības konkrētajā veselības iestādē.

Ja nākas izmanto EVAK karti ārzemēs, tad ir svarīgi atcerēties, ka citviet to atpazīs pēc nosaukuma angļu valodā - European Health Insurance Card.

Pirms ceļošanas iesakām pārbaudēt kartes derīguma termiņu. jo tas ir tikai 3 gadi. EVAK karti var saņemt gan klātienē - Nacionālā veselības dienesta (NVD) Klientu apkalpošanas centros, gan arī pa pastu, ja iepriekš aizpildīta nepieciešamā veidlapa.

​Aktīvai atpūtai nepieciešama ceļojumu apdrošināšana

Dodoties uz tādu populāru atpūtas braucienu galamērķi kā Turcija vai uz jebkuru no slēpošanas vai citām brīvdienu un aktīvās atpūtas vietām (arī Eiropas Savienībā), ceļošana bez ceļojumu apdrošināšanas  vai tikai ar EVAK karti ir saistīta ar lielu risku.

Piemēram, Turcijā, kā arī vairākās Balkānu valstīs, nepieciešama ceļojumu apdrošināšana, jo tā nav Eiropas Savienības dalībvalsts. Savukārt daudzi atpūtas kūrorti sadarbojas ar privātām ārstniecības iestādēm un operatīva medicīniskā palīdzības sniegšana, tostarp cietušā transportēšana uz tuvāko medicīnas iestādi, tiek nodrošināta, neiesaistot valsts ārstniecības iestādes.

Jābūt abām!

Visprecīzāk būtu teikt, ka EVAK un ceļojumu apdrošināšanas polise papildina viena otru. Bezmaksas EVAK nodrošina valsts garantēto veselības aprūpi, savukārt ceļojumu apdrošināšana – medicīniskās palīdzības saņemšanu situācijās, kad cilvēkam nepieciešamās palīdzības apjoms krietni pārsniedz to, ko garantē konkrētās valsts medicīnas aprūpes sistēma, lai arī cik tā būtu dāsna salīdzinājumā ar Latvijā iegūstamo pakalpojumu klāstu.

Ko darīt ārkārtas situācijās?

Ja nepieciešama medicīniskā palīdzība, bet nav ne EVAK kartes, ne ceļojuma apdrošināšanas? Šādos gadījumos jāsazinās ar Nacionālo veselības dienestu ar lūgumu izsniegt EVAK aizvietojošo sertifikātu. Lai to saņemu jāaizpilda iesniegums, norādot precīzu ārstniecības iestādes nosaukumu, adresi un e-pastu, uz kuru šis EVAK aizvietojošais sertifikāts jānosūta.

Ārkārtas situācijās, kā katastrofas, nāves gadījumi vai smagas saslimšanas, jāzvana uz LR Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts palīdzības numuru +371 26337711. Iesakām izmēģināt Ārlietu ministrijas veidoto aplikāciju “Ceļo droši”.

Lai patīkama atpūta ceļojuma laikā!