EVAK VAI CEĻOJUMU APDROŠINĀŠANA

Kas izdevīgāk?
Ja man ir EVAK, kāpēc vēl vajadzētu iegādāties ceļojumu apdrošināšanu? Ja esmu iegādājies ceļojumu apdrošināšanas polisi, saņemt EVAK ir lieki. Kuram taisnība, un kuros gadījumos pietiek ar vienu vai otru no apdrošināšanas veidiem?

EVAK – veselības aprūpe ārkārtas gadījumos

Ja cilvēkam, atrodoties kādā Eiropas valstī, ir nepieciešama medicīniskā palīdzība, piemēram, akūta apendicīta vai sirds aritmijas dēļ, tad EVAK karte nodrošina nepieciešamās vai neatliekamās medicīniskās veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu tādā pašā apjomā, kādā tā tiek nodrošināta attiecīgās valsts pilsoņiem.
Jāņem gan vērā, ka, tiklīdz sākotnēji vienkārša diagnoze izvēršas par nopietnāku un, piemēram, ir nepieciešama transportēšana uz mājām, tad ar EVAK apdrošināšanu nepietiks.

EVAK karte nepieciešama, ja cilvēks īslaicīgi dodas:

  • atpūtas vai tūrisma braucienā;
  • komandējumā vai biznesa darījuma braucienā;
  • meklēt darbu (atrodot darbu, veselības aprūpi nodrošina valsts, kurā persona strādā)
  • studēt vai mācību praksē;
  • ja persona ir nodarbināta starptautiskajā transportā (piemēram, šoferi ekspeditori, kuģa apkalpe u.tml.)

​Aktīvai atpūtai nepieciešama polise

Savukārt, dodoties uz tādu populāru atpūtas braucienu galamērķi kā Turcija vai uz jebkuru no slēpošanas vai citiem brīvdienu un aktīvās atpūtas kūrortiem (arī Eiropas Savienībā), ceļošana bez ceļojumu apdrošināšanas polises vai tikai ar EVAK ir saistīta ar lielu risku.

Piemēram, Turcijā nepieciešama ceļojumu apdrošināšana, jo tā nav Eiropas Savienības dalībvalsts. Savukārt daudzi atpūtas kūrorti sadarbojas ar privātām ārstniecības iestādēm un operatīva medicīniskā palīdzības sniegšana, tostarp cietušā transportēšana uz tuvāko medicīnas iestādi, tiek nodrošināta, neiesaistot valsts ārstniecības iestādes.

Visdrošāk ar abām

Visprecīzāk būtu teikt, ka EVAK un ceļojumu apdrošināšanas polise papildina viena otru. Bezmaksas EVAK nodrošina valsts garantēto veselības aprūpi, savukārt ceļojumu apdrošināšana – medicīniskās palīdzības saņemšanu situācijās, kad cilvēkam nepieciešamās palīdzības apjoms krietni pārsniedz to, ko garantē konkrētās valsts medicīnas aprūpes sistēma, lai arī cik tā būtu dāsna salīdzinājumā ar Latvijā iegūstamo pakalpojumu klāstu.