7 svarīgi padomi, kā izvairīties no negadījumiem ziemā

Šajā rakstā sniegsim septiņus būtiskus padomus, kā ziemas sezonā palikt drošībā (un siltumā). Ievērojot šos ieteikumus, Tu varēsi izbaudīt ziemas skaistumu uz visiem 100%, vienlaikus samazinot nelaimes gadījumu risku.

Ziema atnes ne tikai sniegotas izklaides brīvā dabā un mājīgumu iekštelpās, bet arī sarežģītus laikapstākļus un sliktāku redzamību. Slideni trotuāri, apledojuši ceļi un spēcīgs vējš ir biežākie ziemas negadījumu vaininieki. Lai gan neviens nevar būt 100% pasargāts no negadījumiem, Tev ir iespēja rīkoties, lai samazinātu risku tādā iekļūt. Un, lai Tev būtu mierīgāka sirds, drošības spilvenu ziemas laikā var sniegt Nelaimes gadījumu apdrošināšana.

1. Izvēlies laikapstākļiem piemērotu apģērbu

Visiem ziemeļniekiem ir tuvs izteiciens: “Nav nepiemērotu laikapstākļu, tikai nepiemērots apģērbs.” Patiešām, laikapstākļiem piemērots apģērbs ir svarīgs ne tikai labsajūtai, bet arī veselībai un negadījumu riska samazināšanai.

Daži padomi ziemai piemērota apģērba izvēlē:

Ģērbies slāņos. Sāc ar mitrumu izvadošu pamatslāni, kas neļaus sasvīst. Pievieno izolējošu slāni, lai nodrošinātu siltumu, un noslēdz ar ūdens un vēja necaurlaidīgu ārējo slāni.

Velc cepuri. Daudz siltuma var zaudēt caur galvu, tāpēc ziemā ir ļoti svarīgi nēsāt cepuri. Izvēlies tādu, kas nosedz ausis, lai nodrošinātu tām papildu aizsardzību pret vēju. Cepure var arī pasargāt galvu no negadījumiem, ko izraisa no jumtiem krītošs sniegs vai ledus.

Izvēlies piemērotus apavus. Izvēlieties siltinātus un ūdensnecaurlaidīgus zābakus ar neslīdošu zoli. Ja nepieciešams staigāt pa ļoti apledojušiem ceļiem, apsver iespēju iegādāties pretslīdes uzlikas apaviem.

Velc šalli vai kakla sildītāju, lai novērstu auksta gaisa ieplūšanu pa spraugu starp mēteli un kaklu.

Neaizmirsti siltās zeķes un dūraiņus. Komfortablām ziemas pastaigām izvēlies termo zeķes. Pasargā roku ādu ar siltiem cimdiem vai dūraiņiem.

Izvēlies elpojošus audumus. Lai gan ir svarīgi saglabāt siltumu, apģērbam jābūt arī elpojošam, lai novērstu mitruma uzkrāšanos. Dod priekšroku audumiem, kas ļauj izdalīties sviedriem, piemēram, “Gore-Tex” vai līdzīgiem elpojošiem materiāliem.

2. Lieto atstarotājus

Lai arī ziemu dēvē par balto gadalaiku, realitātē tā drīzāk ir melnais gadalaiks, ņemot vērā nedaudzās dienas gaismas stundas. Diemžēl tumsa un migla ziemā negatīvi ietekmē redzamību uz ceļiem. Lielākā daļa letālu negadījumu, kuros iesaistīti gājēji, notiek diennakts tumšajā laikā. Daļu no tiem varētu novērst, ja cilvēki pārliecinātos, ka viņi tumsā ir labi redzami.

Atstarotāji ir efektīvs un lēts drošības pasākums, kas padarīs Tevi labāk redzamu citiem satiksmes dalībniekiem, palīdzot novērst negadījumus. Tu vari izvēlēties apģērbu ar atstarojošiem elementiem vai piestiprināt atstarotājus apģērba vai somas priekšpusē un aizmugurē. Ejot, skrienot vai braucot ar velosipēdu gar vāji apgaismotiem ceļiem, ļoti ieteicams vilkt atstarojošu vesti.

Apsver iespēju izvēlēties spilgtas krāsas āra apģērbu, jo tas ļaus Tev izcelties apmākušos un miglainos laikapstākļos, kas ir bieža parādība ziemā.

Ja gadās atrasties tumšā ceļmalā bez atstarotājiem, ieslēdz sava viedtālruņa lukturīti un spīdini to satiksmes virzienā. Tas palīdzēs automašīnām Tevi laikus pamanīt.

3. Pārvietojies uzmanīgi (kā pingvīns)

Ja atrodies uz apledojušām ietvēm vai ceļiem, mācies no labākajiem ledus ekspertiem - pingvīniem! Ja staigāsi lēni un spersi mazus soļus, Tu pavisam noteikti veiksmīgi nokļūsi savā galamērķī – tikai ieplāno gana daudz laika. Un atceries mūsu pirmo padomu par piemērotu apģērbu un apaviem!

Svarīgs atgādinājums visiem 21. gadsimta gājējiem - ziemas un apledojuma apstākļos jo īpaši svarīgi ir koncentrēties uz ceļu un izvairīties no viedtelefona lietošanas ejot. Kāpjot pa kāpnēm, katram gadījumam turies pie margām – pat situācijās, kad tas šķiet lieki. Izvairies staigāt pārāk tuvu gar ēku sienām, jo no jumta malām var nokrist sniegs, lāstekas vai ledus gabali.

Eksperta padoms: esi īpaši piesardzīgs, sastopoties ar melno ledu, kas var būt gandrīz neredzams – gan ejot kājām, gan braucot ar automašīnu. Ja nokļūsti uz melnā ledus, samazini pārvietošanās ātrumu un izvairies no straujām kustībām. Centies iet pa vietām, kas izskatās apstrādātas ar sāli vai smiltīm.

4. Brauc droši (lēnām)

Ja pingvīniem būtu automašīnas, viņi noteikti būtu lēni un mierīgi autovadītāji, jo tieši tā vislabāk var izvairīties no satiksmes negadījumiem ziemā. Ik dienas varētu novērst neskaitāmas autoavārijas, ja cilvēki nesteigtos un atvēlētu sev pietiekami daudz laika, lai mierīgi tiktu uz savu galamērķi sarežģītos laika apstākļos.

Pirms izbraukšanas sameklē informāciju par laikapstākļiem un ceļu stāvokli, lai uzzinātu brīdinājumus vai jaunāko informāciju par negadījumiem uz ceļa. Ja laikapstākļi ir ļoti skarbi, apsver iespēju palikt mājās vai vismaz izmantot sabiedrisko transportu.

Visbeidzot, ievēro pietiekami lielu distanci līdz priekšā braucošajai automašīnai, jo bremzēšanas ceļš uz slideniem ceļiem ir ievērojami garāks nekā uz sausa asfalta. Tāpat ir svarīgi izvairīties no straujām kustībām - bremzēšana jāveic maigi un pakāpeniski, ja apstākļi to ļauj.

5. Iegādājies Nelaimes gadījumu apdrošināšanu

Ziemā biežāk nekā vasarā gadās kritieni uz slidenas zemes, autoavārijas un citi nelaimes gadījumi. Nelaimes gadījumu apdrošināšana var palīdzēt segt medicīniskos izdevumus un citas izmaksas, ja esi guvis traumu – nav būtiski, vai negadījums noticis mājās, ārā vai nodarbojoties ar ziemas sporta veidiem.

If Vecākā atlīdzību regulētāja Inga Draule norāda, ka 2022./2023. gada ziemas mēnešos visbiežāk traumas gūtas, paslīdot uz slidenas virsmas vai pakāpieniem. Visbiežākās traumas bijušas potītes vai apakšstilba lūzumi, apakšdelma vai rokas lūzumi, pleca un augšdelma lūzumi, kā arī atslēgas kaula un ribu lūzumi. Vidējā apdrošināšanas atlīdzība par šādām traumām bija no 350€ līdz 700€.

Nelaimes gadījumu apdrošināšana var papildināt Tavu primāro veselības apdrošināšanu, aizpildot pozīcijas, kas tajā varētu nebūt segtas. Turklāt, ja negadījumā gūsti traumu, kas liedz strādāt, vari bez bažām doties slimības atvaļinājumā, jo atveseļošanās laikā Tavi ienākumi nesamazināsies.

6. Pārbaudi sava auto tehnisko stāvokli

Lai Tava automašīna ziemā būtu uzticams sabiedrotais, laikus pārliecinies, ka tās bremzes, riepas, lukturi un citas svarīgākās sastāvdaļas ir labā darba kārtībā. Pārbaudi, vai akumulators ir labā stāvoklī, ar tīriem un stingri nostiprinātiem savienojumiem. Ja tas ir vecāks par dažiem gadiem, apsver iespēju to pārbaudīt (servisā vai mājas apstākļos) vai nomainīt pret jaunu.

Latvijā ir spēkā likums, ka automašīnām no 1.decembra līdz 1. martam jāpiedalās satiksmē ar ziemas riepām. Svarīgi ir arī laikus nomainīt automašīnas vējstiklu šķidrumu pret ziemas maisījumu, kas nesasals un netraucēs Tev uzturēt tīru stiklu. Apsver iespēju nomainīt vējstikla tīrītāju slotiņas uz tādām, kas paredzētas sniega un ledus apstrādei.

Eksperta padoms: vai atceries, kad pēdējo reizi pārbaudīji sava automobiļa pirmās palīdzības aptieciņu? Ziemas iestāšanās ir labs brīdis, lai pārliecinātos, ka tajā ir visas nepieciešamās sastāvdaļas.

7. Sagatavo savu māju ziemai

Tātad esi sagatavojis ziemas apģērbu, atstarotājus un savu automašīnu aukstajam laikam. Bet kā ir ar Tavu mājokli? Neaizmirsti, ka arī tas ir jāsagatavo ļoti zemām temperatūrām, sniegam un ilgstošai apkurei, lai izvairītos no bojājumiem un negadījumiem.

Ļoti daudzi negadījumi notiek, cilvēkiem paslīdot un krītot savu māju tuvumā. Ja Tu dzīvo privātmājā, vienmēr centies laikus attīrīt taciņas un piebraucamo ceļu no sniega un ledus. Izmanto smiltis vai citus speciālus līdzekļus, kas novērš slīdēšanu vai veicina ledus kušanu. Ja dzīvo daudzdzīvokļu mājā, īpaši uzmanies no rītiem, jo sētnieks var vēl nebūt paspējis notīrīt ieeju ēkā.

Ja Tu izmanto sildītāju vai kamīnu, pievērs lielu uzmanību ugunsdrošībai. Uzglabā degtspējīgus materiālus tālāk no uguns un karstuma un vienmēr izslēdz sildītāju, kad atstāj telpu. Visbeidzot, pārliecinies, ka zini, kur atrodas tuvākais ugunsdzēšamais aparāts un ka tam nav beidzies derīguma termiņš.

Daži īsi padomi mājas sagatavošanai ziemai:

  • Veic apkures sistēmas pārbaudi un apkopi;
  • Pārbaudi durvis un logus, lai konstatētu caurvēju un aiztaisītu spraugas vai plaisas;
  • Izsauc dienestu skursteņa un kamīna tīrīšanai un pārbaudei;
  • Iztīri lapas un gružus no notekcaurulēm;
  • Apgriez nokarenus zarus, lai novērstu bojājumus, ko var radīt spēcīga sniega vai ledus uzkrāšanās;
  • Pārbaudi un nomaini baterijas dūmu detektoros, lai pārliecinātos, ka tie ir darba kārtībā;
  • Pārbaudi jumtu, lai novērstu noplūdes un siltuma zudumus.