Veikalos ir pieejamas dažādas dūmu signalizācijas un ugunsdrošības sistēmas. Parasti autonomo dūmu detektoru cena ir sākot no 6 eiro. Lai Tavs mājoklis būtu drošībā atkarībā no mājokļa platības un plānojuma var pietikt pat ar dažiem dūmu detektoriem. Tas ir neliels, taču īpaši efektīvs ieguldījums Tavā un Tavas ģimenes drošībā. Izvēloties ugunsdrošības signalizācijas modeli, svarīgi ir iegādāties sertificētus un kvalitatīvus produktus, kas, tos pareizi uzstādot un kopjot, var nodrošināt drošību Tavā mājoklī līdz pat 10 gadiem.
Vai pietiek ar vienu dūmu detektoru kādā no Tavas mājas vai dzīvokļa telpām?
Nepieciešamais dūmu detektoru skaits ir atkarīgs no Tava mājokļa lieluma. Ja dzīvo vienistabas dzīvoklī, tad pietiks pat ar vienu dūmu detektoru, taču jāņem vērā, ka dūmu detektors ir efektīvs ierobežotā telpā. Tāpēc tas ir jāuzstāda katrā telpā, un ir īpaši svarīgi, lai dūmu detektors būtu guļamistabā. Izņēmums ir tikai virtuve, kur dūmu detektors var atskaņot trauksmes signālu ikreiz, kad Tu gatavo ēdienu un rodas dūmi, lai gan ugunsgrēka riska nav.
Kā izvēlēties dūmu detektoru?
- Izvēloties dūmu detektoru, svarīgi ņemt vērā vietu, kur to paredzēts uzstādīt, – vai tas ir dzīvoklis, māja vai vasarnīca. Tas palīdzēs izlemt, kurš dūmu detektora veids būtu vispiemērotākais.
- Pirmkārt, dūmu detektoriem jābūt sertificētiem, t.i., ar CE marķējumu un standarta numura numuru LST EN 14604:2005.
- Dzīvokļos pietiek ar dūmu detektoriem ar sensoru, kas reaģē uz paaugstinātu dūmu daudzumu. Sensoram iedarbojoties, ieslēdzas 80–90 dB trauksmes signāls, kā arī mirgojoša gaisma, kas brīdina par briesmām cilvēkus ar dzirdes traucējumiem.
- Ja mājās ir kamīns, krāsns vai apkures katls, kas darbojas ar cieto kurināmo, ir vērts izvēlēties kombinētos detektorus ar oglekļa monoksīda noteikšanas funkciju. Tiem ir papildu elektroķīmiskie sensori, kas tiek iedarbināti, kad gaisā tiek konstatēts bīstams oglekļa monoksīda līmenis.
- Telpās ar gāzes krāsnīm vai plītīm vēlams izvēlēties dūmu detektorus, kas spēj identificēt sašķidrināto gāžu vai dabasgāžu un to maisījumu noplūdi. Šāda veida ierīces ir ieteicamas mājokļos, kur dzīvo bērni un seniori.
Vasarnīcām vai dārza mājām vēlams iegādāties tālvadāmus autonomos viedos dūmu detektorus.
Kāda ir atšķirība starp dūmu un oglekļa monoksīda detektoriem?
Dūmu detektori dūmus nosaka, tikai izmantojot optisko mērīšanas sistēmu; šīs ierīces nepārtraukti pārbauda, vai gaisā ir uzkrājušās dūmu daļiņas un cik daudz to ir. Kad sliekšņa līmenis tiek pārsniegts, atskan trauksmes signāls. Oglekļa monoksīda detektori pastāvīgi mēra oglekļa monoksīda līmeni telpā. CO gāze ir bez smaržas un neredzama; līdz ar to oglekļa monoksīda detektori ir svarīgi mājokļos, kur ir uzstādīts apkures katls, kas darbojas ar cieto kurināmo. Ja mājoklī tiek lietota gāze, ieteicams uzstādīt gāzes detektoru. Lai gan mājsaimniecībās izmantotajai gāzei ir specifiska smaka, cilvēka deguns nav piemērots sensors briesmu noteikšanai.