Daži noderīgi padomi, kam pievērst uzmanību, dodoties ceļojumā ar suni?

Vasara ir laiks, kad biežāk nekā ierasts dodamies ceļojumos, līdzi ņemot arī savus mājas mīluļus, bet svarīgi atcerēties, ka ceļojums sunim ne vienmēr izraisa tādas pašas emocijas kā mums.

Domā par to, kā Tavs suns jūtas visa ceļojuma laikā

Ja ceļo kopā ar savu suni, ir svarīgi saprast, kā visa ceļojuma laikā jutīsies Tavs mīlulis un kā viņu ietekmēs neikdienišķas situācijas un jaunā pieredze. Pievērs uzmanību savam sunim un pārliecinies, ka arī viņš ceļojumu uztver kā jauku notikumu.

Ja plāno doties ārpus Latvijas

Pirms ceļojuma vienmēr pārliecinies, ka:

 • Tavs mīlulis ir saņēmis visas nepieciešamās vakcīnas, arī tās, kas ir obligātas valstī, uz kuru dodaties
 • mājdzīvniekam ir Eiropas Savienības parauga pase, kurā ir veiktas atzīmes par saņemtajām vakcīnām; pase pieejama suņiem, kaķiem un
 • mājdzīvniekam ir implementēta mikroshēma vai skaidri salasāms tetovējums (tetovējums pieļaujams tikai tad, ja veikts līdz 2011. gada 3. jūlijam).

Ja dzīvnieks nav saņēmis nepieciešamās vakcīnas vai arī viņam nav pases, dodies pie vetārsta. 

Būtiski atcerēties! Ja esi vairāku mājdzīvnieku saimnieks, vienlaikus nekomerciālā ceļojumā ar Tevi līdzi drīkst doties ne vairāk kā pieci mīluļi. Izņēmums ir dalība dažādās dzīvnieku sacensībās.

Noteikti iepazīsties ar dažādu valstu prasībām attiecībā uz mājdzīvnieku ievešanu – īpašas vakcīnas, speciāli medikamenti un procedūras – tās ir lietas, kas var atšķirties pat Eiropas Savienības valstīs.

Ceļojot ārpus Eiropas Savienības, noteikti iepazīsties ar trešo valstu prasībām attiecībā uz mājdzīvnieku ievešanu. Latvijā šo informāciju apkopo Pārtikas un Veterinārais dienests.

Sagatavošanās darbi pirms ceļojuma

Plānojot ceļojumu, būtu jāpārliecinās, ka izvēlētais transporta veids (auto, lidmašīna, kuģis, autobuss) ir piemērots dzīvniekam. Laba doma ir sagatavot savu mājdzīvnieku ceļam, izvēloties dažādus transportlīdzekļus tepat Latvijā. Tas palīdzēs sunim ātrāk pieņemt ceļošanas veidu, kā arī būs sagatavots ceļošanai būrī vai slēgtā somā.

Pareizās viesnīcas izvēle

Ja plāno ceļojumu pats, noteikti pārliecinies, ka izvēlētajā naktsmītnē ir iespējams uzturēties ar mājdzīvnieku. Ja šādu informāciju neatrodi naktsmītnes mājaslapā, noteikti sazinies ar naktsmītnes pārstāvi un pārliecinies, lai, ierodoties galamērķī, Tevi nesagaida nepatīkami pārsteigumi.

Ja ceļojumu plāno iegādāties, izmantojot ceļojumu biroju piedāvātos pakalpojumus, noteikti informē ceļojuma konsultantu par to, ka ceļā plāno doties ar dzīvnieku.

Medikamenti dzīvniekam

Kravājot ceļa somas, nereti paņemam līdzi “pirmās nepieciešamības” medikamentus sev. Ceļojot ar dzīvnieku, neaizmirsti paņemt līdzi medikamentus arī viņam, tā Tu aiztaupīsi laiku un liekas rūpes ceļojuma laikā.

Suns automašīnā

Ieteikumi labam un drošam braucienam ar auto

Autovadītāja, pasažieru un suņa drošībai

Neatkarīgi no tā, vai paredzētais brauciens būs īss vai garš, ir svarīgi, lai ceļojums būtu patīkams un drošs visiem automašīnā esošajiem.

Kāpēc ir būtiski piesprādzēt savu mīluli? Jo nepiesprādzēts suns sadursmes gadījumā var būt dzīvībai bīstams citiem pasažieriem un protams, arī pats var tikt smagi savainots. Nepiesiets suns brauciena laikā var nejauši iztraucēt arī autovadītāju, kas var radīt ļoti bīstamas situācijas.

Kā nodrošināt braucienu ar auto patīkamu?

Pieradinot savu mīluli braukt ar auto, kad viņš ir tikai kucēns, vēlākos gados Tev būs suns, kas ir pārliecināts ceļotājs. Sāc ar maziem izbraucieniem, pakāpeniski pagarinot brauciena laiku. Ja sunim, braucot ar auto, paliek slikta dūša, neaizmirsti paņemt līdzi īpaši šādiem gadījumiem domātus medikamentus. Tāpat arī neaizmirsti pabarot savu mīluli krietni pirms brauciena – arī tā Tu pasargāsi viņu no nelabuma.

 • Pirms brauciena sunim noteikti jāļauj izskrieties svaigā gaisā.
 • Plānojot savu ceļojumu, paredzi pauzes, lai suns varētu izskrieties un padzerties.
 • Uzmani, lai suns nesakarst. Tāpat būtiski ir biežāk vēdināt auto.
 • Ja ārā ir karsts, nekad neatstāj savu mājdzīvnieku ieslēgtu automašīnā, jo gaiss automašīnā uzkarsts ļoti strauji.
 • Visdrošāk ir suni pārvadāt būrī, ievietojot to automašīnas bagāžas nodalījumā vai novietojot uz grīdas aiz priekšējiem sēdekļiem. Ir ļoti svarīgi piestiprināt būri, kurā atrodas dzīvnieks.
 • Saliekamie būri nav piemēroti dzīvnieka pārvadāšanai, jo sadursmes brīdī var izjukt. Visdrošākie ir metāla būri.
 • Ja nav iespējams iegādāties metāla būri, ir pieejami arī dažādi citi drošības elementi dzīvnieku pārvadāšanai. Izvēlies labas kvalitātes preci, jo tam var būt izšķiroša nozīme negadījuma brīdī.

Trieciena spēks sadursmes brīdī?

Ir būtiski suni pārvadāt piesprādzētu būrī vai citā tam piemērotā drošības elementā, kas ir novietots vai nu bagāžas nodalījumā vai uz grīdas aiz priekšējiem sēdekļiem, jo automašīnas sadursmes brīdī suņa svars un attiecīgi arī trieciena spēks dramatiski pieaug. Tā piemēram, braucot ar ātrumu 50 km/h, cilvēka, dzīvnieka vai jebkura cita objekta svars trieciena brīdī pieaug aptuveni 20 reizes, un trieciens līdzinās kritienam no 4. stāva*. 

Suns, kas atrodas auto salonā nepiesprādzēts, automašīnu sadursmes brīdī vai brīdī, kad tiek strauji bremzēts, var ne tikai savainoties pats, bet nodarīt dzīvībai bīstamus ievainojumus citiem auto salonā esošajiem ceļotājiem. 

*Avots: Société de l'assurance automobile du Québec

Suns uz kuģa klāja

Padomi, kā četrkājainajam draugam padarīt patīkamu ceļojumu uz kuģa klāja

Atceries, ka suns ne vienmēr saprot, kas notiek uz kuģa klāja

Sunim atrašanās uz kuģa klāja ir ne tikai sveša, bet arī biedējoša pieredze. Ja zini, ka ceļošana ar kuģi ir neatņemama Tavas dzīves sastāvdaļa, suns jāradina ceļot pēc iespējas agrākā vecumā, lai tas pakāpeniski pierastu pie kuģa klāja. Esiet savam sunim atbalsts un palīgs, jo suns jutīsies drošāk tad, ja Tu pats būsi mierīgs un pārliecināts.

Būtiskas lietas pirms brauciena

 • Ļauj savam sunim izskrieties pirms kāpšanas uz klāja. Izskrējies suns būs mierīgāks.
 • Pabaro savu suni pirms brauciena, lai pasargātu suni no jūrasslimības. Drošības pēc paņemiet līdzi arī medikamentus dzīvniekiem pret sliktu dūšu.
 • Ja sunim brauciena laikā ir novērojams izteikts diskomforts, labāk nākamreiz to atstāt mājās.
 • Ja dodies izbraucienā ar laivu, arī sunim ir nepieciešama glābšanas veste, kas atbilst viņa svaram un ir labi pamanāmā krāsā.
 • Pārliecinies, ka suņa glābšanas vestei uz muguras ir piemērots rokturis, lai nepieciešamības gadījumā suni varētu pārcelt no kuģa uz glābšanas laivu. Daudziem dzīvniekiem ir bail pašiem lēkt no kuģa klāja.
 • Pirms brauciena ir būtiski apgriezt sunim nagus, lai viņa ķepas neslīdētu uz kuģa klāja. Ja, esot uz kuģa, saproti, ka sunim vēl aizvien slīd ķepas, ir iespējams iegādāties īpaši šādiem gadījumiem piemērotas gumijas zeķītes.
 • Saule uz kuģa klāja vienmēr ir spožāka un spēcīgāka. Ja suņa redze ir īpaši jūtīga pret saules stariem, ir svarīgi izmanto suņiem paredzētās saulesbrilles. Ja sunim ir gaiša āda vai plāns kažoks, saules aizsargkrēms ir tik pat būtisks.
 • Vienmēr ir ieteicams paņemt līdzi nepieciešamos medikamentus, kas var palīdzēt Tavam mīlulim nelaimes gadījumā.

Ja plāno doties ceļojumā ar kuģi ārpus valsts, ir svarīgi iepazīties ar ceļošanas nosacījumiem par nepieciešamajām vakcīnām un dokumentiem.

Ļauj savam sunim izskrieties pirms kāpšanas uz klāja. Izskrējies suns būs mierīgāks.

Suns lidmašīnā

Vērtīgi ieteikumi pirms lidojuma

Nopietni pārdomā, kā Tavs suns pārdzīvo stresa apstākļus

Dažiem suņiem lidošana nesagādā nekādas problēmas, bet ir suņi, kuri lidmašīnā kļūst ļoti nervozi. Tev ir rūpīgi jāapdomā, cik labi Tavs suns pārvar stresa apstākļus un vai ir prātīgi lidojumā ņemt līdzi suni. Neskaidrību gadījumā sazinies ar veterinārārstu.

Labi zināt, pirms doties ceļojumā ar lidmašīnu

Ceļošana ar suni prasa nedaudz vairāk gatavošanos un arī nedaudz vairāk laika nekā tad, ja ceļo viens. Ja plāno lidot, lidmašīnas biļetes ir jāiegādājas jau labu laiku iepriekš, jo dzīvniekiem paredzētais vietu skaits vienā reisā ir ierobežots.

Izlidošanas dienā Tev un sunim ir jāierodas reģistrācijas zālē labu laiku pirms reisa. Katrai aviokompānijai ir atšķirīgi noteikumi ceļošanai ar četrkājainajiem draugiem, ieskaitot norādījumus par reģistrēšanās laiku pirms reisa, tāpēc noteikti iepazīsties ar attiecīgās aviokompānijas noteikumiem pirms ierašanās lidostā.

Sagatavo savu suni troksnim un pūlim pirms brauciena, lai suns lidostā būtu mierīgs. Ja tomēr suns ir satraukts un Tu nespēj viņu nomierināt, sazinies ar vetārstu par iespējamiem medicīniskajiem risinājumiem.

Ir svarīgi pieradināt suni atrasties būrī krietnu laiku pirms ceļošanas, lai ceļojuma laikā lidmašīnā viņš justos droši.

Vai suni drīkst ņemt līdzi lidmašīnas salonā?  Tas ir atkarīgs no suņa izmēra un svara. Maza izmēra suņus un kucēnus var ņemt salonā kā rokas bagāžu. Katrai aviokompānijai ir savi noteikumi, cik liels un smags drīkst būt būris vai soma, ja plāno suni ņemt salonā. Pirms izvēlies noteiktu aviokompāniju, noskaidro, kādi ir tās noteikumi.

Vienmēr esi mierīgs.  Neatkarīgi no tā, kā ceļojuma laikā uzvedas suns, atceries, ka Tev kā tā saimnieniekam vienmēr ir jābūt mierīgam un nosvērtam, lai suns nekļūtu nemierīgs un trauksmains Tevis dēļ.

Lai Tev un Tavam mīlulim drošs un patīkams ceļojums!