Auto riepu spiediens

Kādam tam ir jābūt?

Pareizs gaisa spiediens riepās ir svarīgs satiksmes drošības, kā arī degvielas patēriņa un automašīnas braukšanas snieguma faktors. Ja spiediens riepās ir pareizs, tās kalpos ilgāk. Ilgstoša braukšana ar pārāk augstu vai zemu spiedienu rada nevienmērīgu nodilumu, un riepas ātrāk nāksies mainīt.

Ja spiediens ir pārāk augsts vai pārāk zems

  • Augsta spiediena gadījumā riepām ātrāk nodilst protektora vidusdaļa. Savukārt tas rada nestabilitāti pagriezienos un garāku bremzēšanas ceļu. Turklāt riepa kļūst cieta un braukšanas komforts mazinās.
  • Zema spiediena gadījumā riepām ātrāk nodilst protektora sānu daļās. Savukārt tas riepas uzkarsē, samazina to lietošanas laiku, kā arī ļoti pagarina bremzēšanas ceļu.

Cik bieži pārbaudīt

Visiem autobraucējiem riepu spiedienu ieteicams pārbaudīt vismaz reizi mēnesī. Protams, arī pirms un pēc garākiem braucieniem ir svarīgi saprast, kas notiek ar spiedienu.

Atcerieties, ka pat ideālos braukšanas apstākļos autoriepu spiediens palēnām samazinās par aptuveni 0,69 bar vai 1 psi mēnesī. Turklāt siltā laikā spiediens samazinās vēl ātrāk. Tāpat spiedienu samazina nepareiza riepas montāža, tās bojājumi (skrūves, naglas utt.), kā arī riepas ventiļa defekts.

Kad un kā pārbaudīt spiedienu

Nepaļaujieties uz autoriepu izskatu vai savām sajūtām braukšanas laikā, bet gan regulāri mēriet riepu spiedienu. Spiediens jāpārbauda vismaz reizi mēnesī un, protams, pirms un pēc garākiem braucieniem. Tādas elektroniskās sistēmas kā ABS, EDS, ESP savas funkcijas pildīs tikai tad, ja riepās būs vajadzīgais spiediens.

Spiedienu ieteicams pārbaudīt, kamēr riepas vēl ir aukstas. Tas nozīmē, ka tas jādara no rīta vai pirms brauciena. Ja riepas ir izsilušas, tajās esošais gaiss ir izpleties un rādījums var būt neprecīzs.

Vienmēr pārbaudiet visas četras autoriepas un neaizmirstiet par rezerves riteni.

Kad pielāgot spiedienu

Domājot par satiksmes drošību un ekonomisku degvielas patēriņu, iesakām pielāgot spiedienu:

  • ja plānota ilgstoša braukšana par nelīdzenu, bedrainu ceļu, spiedienu ieteicams samazināt;
  • ja plānojat ilgstoši braukt garāku ceļa gabalu pa līdzenu ceļu, nedaudz paaugstināts spiediens samazinās degvielas patēriņu un rites pretestību;
  • atcerieties, ka spiediena samazināšana vai paaugstināšana nedrīkst pārsniegt auto ražotāja ieteikto spiedienu vairāk kā par 10 %.

Kāds ir pareizs spiediens

Elementāri – pareizo riepu spiedienu iesaka automašīnas ražotājs. Ieteicamos auto riepu spiediena rādītājus var atrast auto apkopes grāmatiņā, degvielas vāciņa iekšpusē, kā arī auto priekšējo durvju ailē vai durvīs. Datus par ieteicamo riepu spiedienu piedāvā arī riepu ražotāji.

Cik vecas ir tava auto riepas?

Uzzini vairāk par to, kā noteikt riepu vecumu un to, vai riepām ir derīguma termiņš.

Kad ieteicams mainīt riepas?

Uzzini, kad mainīt un kā glabāt auto riepas.