Kad jāmaina un kā jāglabā auto riepas

Vienkārši par it kā zināmo

Latvijā noteiktais minimālais protektora dziļums vasaras un ziemas riepām, kad ieteicams mainīt riepas, un kā glabāt riepas, ja neuzticat tās speciālistiem.

Atļautais minimālais protektora dziļums riepām Latvijā

  • Vasaras riepu atļautais minimālais protektora dziļums ir 1,6 mm, un gumijas sastāva specifika paredz to efektīvu lietošanu vien tad, kad ceļa seguma temperatūra tuvojas plus desmit grādu iedaļai. Tātad nepacietīgākie autovadītāji, martā un arī aprīlī lietojot riepas ar protektoru, kas ir uz pusi mazāks nekā ziemas riepām, būtībā riskē ar savu un citu cilvēku dzīvību.
  • Ziemas riepu atļautais minimālais protektora dziļums ir 4 mm (citās Eiropas valstīs – 3 mm). Jāpiebilst, ka jaunu riepu protektora dziļums ziemas riepām parasti ir 8–10 mm. Braucot ar nodilušām ziemas riepām un iekļūstot ceļu satiksmes negadījumā (CSNg), var nākties saskarties ar apdrošināšanas atlīdzības atteikumu, ja riepu stāvoklis būs tiešā cēloņsakarībā ar negadījuma apstākļiem (piemēram, auto noslīdēs no ceļa, nespēs nobremzēt pirms.

Pavasarī ar maiņu iesaka nesteigties

Tātad no 1. marta ziemas riepas atļauts mainīt pret vasaras riepām. Cits jautājums – vai vienmēr tas jādara nekavējoties? Latvijai ir raksturīgi ļoti mainīgi laikapstākļi: pavasarī temperatūra saulainās dienās mēdz pārsniegt pat 10 grādu atzīmi, bet naktīs temperatūra noslīd zem nulles un veidojas atkala (melnais ledus).

Autoriepu ražotāji parasti iesaka ziemas riepu nomainīt pret vasaras riepām, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra ir vismaz plus septiņi grādi.

Cik vecas ir tava auto riepas?

Uzzini vairāk par to, kā noteikt riepu vecumu un to, vai riepām ir derīguma termiņš.

Pareizs auto riepu spiediens

Viss par auto riepu spiedienu, kādam tam jābūt, kā to pārbaudīt un pielāgot.

Kā glabāt riepas

Riepas ieteicams uzglabāt vēsā, sausā un tumšā vietā, piemēram, pagrabā. Riepas ar diskiem noteikti nedrīkst glabāt stāvus (vertikāli). Vislabāk tās novietot guļus (horizontāli) uz paliktņa. Savukārt no diskiem nomontētās riepas ir atļauts uzglabāt arī vertikāli.

Pēc riepu nomaiņas nav prātīgi tās nolikt tālāk no acīm un aizmirst uz nākamo pusgadu. Apzinīgākajiem autovadītājiem vēlamies atgādināt, ka reizi mēnesī riepas ir ieteicams nedaudz pagriezt, lai izvairītos no ilgstošas riepas svara iedarbības uz vienu protektora vietu.

Ja dzīvojat daudzdzīvokļu mājā bez pagraba un personīgās garāžas, neglabājiet autoriepas uz balkona, bet gan izmantojiet autoservisu diezgan plaši piedāvāto pakalpojumu uzglabāt riepas pie viņiem, ievērojot riepu ražotāja ieteikumus.

Ceļu satiksmes noteikumi

Noteikumu 244. pants nosaka, ka "laikposmā no 1. decembra līdz 1. martam visiem automobiļiem un autobusiem, kuru pilna masa nepārsniedz 3.5 t, kā arī to piekabēm jābūt aprīkotām ar riepām, kas paredzētas braukšanai ziemas apstākļos. Laikposmā no 1. maija līdz 1. oktobrim aizliegts braukt ar transportlīdzekļiem, kuriem ir riepas ar radzēm."