Viss būtiskais par auto riepām

Kad jāmaina auto riepas? Kurā datumā bija jābūt ziemas riepām?
Mēs zinām, visu šo atcerēties ir grūti. Tāpēc esam apkopojuši svarīgāko informāciju, kā sagatavot automašīnu ziemas sezonai. 

Kāpēc ieteicams savlaicīgi nomainīt riepas?

Atnākot rudenim, mēs sandales nomainām uz zābakiem. Tas nozīmē, ka pienācis laiks nomainīt arī mašīnas "kurpes".
Latvijā no 1. decembra līdz 1. martam obligāti ir jābūt uzliktām ziemas riepām.
Autoriepu ražotāji parasti iesaka riepas nomainīt, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra ir +7° grādi, nevis gaidīt 1. decembri. Latvijas rudenī temperatūra saulainajās dienās mēdz pārsniegt pat +10° grādu atzīmi, bet naktīs temperatūra noslīdēt zem nulles, kas ceļus padara braukšanai bīstamus. Veidojas atkala (melnais ledus), šādā gadījumā ziemas riepas būs stipri stabilākas un tām būs labāka saķere ar asfaltu, nekā vasaras riepām.

Kāds ir atļautais minimālais protektora dziļums riepām Latvijā?

Vasaras riepu atļautais minimālais protektora dziļums ir 1,6 mm, un gumijas sastāva specifika paredz to efektīvu lietošanu vien tad, kad ceļa seguma temperatūra tuvojas plus desmit grādu iedaļai. Tātad nepacietīgākie autovadītāji, martā un arī aprīlī lietojot riepas ar protektoru, kas ir uz pusi mazāks nekā ziemas riepām, būtībā riskē ar savu un citu cilvēku dzīvību.
Ziemas riepu atļautais minimālais protektora dziļums ir 4 mm (citās Eiropas valstīs – 3 mm). Jāpiebilst, ka jaunu riepu protektora dziļums ziemas riepām parasti ir 8–10 mm. Braucot ar nodilušām ziemas riepām un iekļūstot ceļu satiksmes negadījumā, var nākties saskarties ar apdrošināšanas atlīdzības atteikumu, ja riepu stāvoklis būs tiešā cēloņsakarībā ar negadījuma apstākļiem (piemēram, auto noslīdēs no ceļa, nespēs nobremzēt pirms).

Ziemas riepām jābūt no 1.decembra
Speciālisti iesaka pavasarī ar riepu maiņu nesteigties

Kas Tev būtu jāzin par mašīnas riepām:

Riepas vecums ir vienkārši nosakāms. Jebkurš autovadītājs minūtes laikā var noteikt savas automašīnas riepu vecumu. Riepas ir marķētas ar dažādiem kodiem, bet ir noteikta vienota strikta kodu kārtība, lai ikviens var uzzināt, kad riepa ražota.

  • uz riepas sānu malas ir jāsameklē apzīmējums DOT (Department of Transportation) kopā ar burtu un skaitļu kombināciju, kurā iekļauts riepas identifikācijas numurs.
  • aiz numura ovālā rāmītī atrodama četru ciparu kombinācija, kas saīsinātā formā norāda riepas ražošanas laiku. Pirmie divi cipari parāda ražošanas nedēļu, bet nākamie divi – pēdējos divus ražošanas gada ciparus. Piemēram, skaitļu kombinācija 2213 liecina par to, ka riepa ražota 2013. gada 22. nedēļā.

Riepu derīguma termiņš
Ražotāji uz riepas norāda nevis tās derīguma termiņu, bet tikai ražošanas gadu. Daži par jaunām sauc divus gadus vecas riepas, citi – arī piecus gadus vecas riepas.

Visbiežāk auto eksperti ir vienisprātis, ka riepas pēc pieciem gadiem būtu jāmaina.

Auto riepu spiediens - kādam tam ir jābūt?
Vai zināji, ka pareizs gaisa spiediens riepās ir svarīgs  ne tikai satiksmes un Tavai drošībai, bet arī degvielas patēriņam? Ja spiediens riepās būs pareizs, tās kalpos ilgāk un drošāk, nekā braucot ar pārāk augstu vai zemu spiedienu, kas rada nevienmērīgu nodilumu un riepas nākas mainīt ātrāk.
Riepu spiedienu ieteicams pārbaudīt vismaz reizi mēnesī. Atceries to izdarīt arī pirms un pēc garākiem braucieniem. Nepaļaujies uz autoriepu izskatu (vēl izskatās glītas un labas), vai savām sajūtām braukšanas laikā (ripo labi, gan jau viss ir kārtībā, pārbaudīšu citreiz). Padomā, vai ziemas aukstumā, meža vidū mainīt riepu būs patīkamāk nekā regulāri to pābraudīt.
Kas notiks, ja spiediens ir pārāk augsts vai pārāk zems?

  • Augsta spiediena gadījumā riepām ātrāk nodilst protektora vidusdaļa. Savukārt tas rada nestabilitāti pagriezienos un garāku bremzēšanas ceļu. Turklāt riepa kļūst cieta un braukšanas komforts mazinās.
  • Zema spiediena gadījumā riepām ātrāk nodilst protektora sānu daļās. Savukārt tas riepas uzkarsē, samazina to lietošanas laiku, kā arī ļoti pagarina bremzēšanas ceļu.

Kāds ir pareizs riepu spiediens? Pareizo riepu spiedienu iesaka automašīnas ražotājs, auto riepu spiediena rādītājus var atrast auto apkopes grāmatiņā, degvielas vāciņa iekšpusē, kā arī auto priekšējo durvju ailē vai durvīs. 

Neaizmirsti, ka Tev ir jāpārbauda vienmēr 5, nevis 4 riteņi: atceries par rezerves riepu!

Kur un kā uzglabāt riepas?

  1. Riepas ieteicams uzglabāt vēsā, sausā un tumšā vietā, piemēram, pagrabā. Riepas ar diskiem noteikti nedrīkst glabāt stāvus (vertikāli). Vislabāk tās novietot guļus (horizontāli) uz paliktņa. Savukārt no diskiem nomontētās riepas ir atļauts uzglabāt arī vertikāli.
  2. Pēc riepu nomaiņas nav prātīgi tās nolikt tālāk no acīm un aizmirst uz nākamo pusgadu. Atgādinām, ka reizi mēnesī riepas būtu ieteicams nedaudz pagriezt, lai izvairītos no ilgstošas riepas svara iedarbības uz vienu protektora vietu.
  3. Ja dzīvo daudzdzīvokļu mājā bez pagraba un personīgās garāžas, neglabā autoriepas uz balkona, izmanto autoservisu plaši piedāvāto pakalpojumu uzglabāt riepas pie viņiem.
Regulāri pārbaudi riepu spiedienu
Neaizmirsti, ka Tev ir jāpārbauda vienmēr 5, nevis 4 riteņi.