Galvenā izvēlne

Par apdrošināšanas atlīdzības izkrāpšanu notiesā ar reālu brīvības atņemšanu

Šodien Jelgavas tiesā tika nolasīts spriedums krimināllietā par apdrošinātāšanas atlīdzības izkrāpšanas mēģinājumu lielā apmērā, kurā tika apsūdzēta If kliente Iveta Daugule. Apsūdzētā notiesāta ar piecu gadu reālu cietumsodu par mēģinājumu izkrāpt atlīdzību gandrīz 45 000 latu apmērā.

Lai pierādītu apsūdzētās krāpnieciskos nolūkus, izmeklēšanas ietvaros pat tika veikts plazmas televizora sadedzināšanas eksperiments. Policijai arī nosūtīta lieta par apzināti nepatiesu liecību sniegšanu pret citām šaja lietā iesaistītajām personām.

Apdrošina neesošas mantas

Jelgavas prokuratūras celtajā apsūdzībā norādīts, ka I.Daugule mantkārīgu motīvu vadīta noslēdza īpašuma apdrošināšanas līgumu ar If, norādot mantas un priekšmetus, kurus faktiski nebija iegādājusies un kuri it kā atradās viņai piederošajā īpašumā Jelgavas rajona Ozolnieku novada Cenu pagastā. Tāpat neilgi pirms ugunsgrēka apsūdzētā vairākkārt noslēdza papildus vienošanās ar apdrošinātāju, gandrīz divkāršojot īpašuma kopējo platību un papildinot iedzīves priekšmetu uzskaitījumu, kā rezultātā kopējā apdrošināšanas summa sastādīja gandrīz 700 000 latu.

"Šobrīd gan If, gan citas apdrošināšanas sabiedrības, sekojot Eiropas Savienības valstu apdrošinātāju pieredzei, ir vienkāršojusi un padarījusi patērētājiem vienkāršu polises iegādes procesu. Klients vai nu internetā, vai uz vietas birojā aizpilda pieteikumu, norādot tajā prasīto informāciju, un tiek noslēgts līgums, uzticoties klienta godaprātam. Gadījumā, ja notiek nelaime, klientam saskaņā ar likumu "Par apdrošināšanas līgumu" ir pienākums iesniegt dokumentus un citus pierādījumus (piemēram, fotogrāfijas, banku kontu izrakstus, kas apliecina preču iegādi), lai novērtētu zaudējumu faktisko apmēru," norāda If Apdrošināšana galvenā juriste Maija Opmane-Vēbere.

Saskaņā ar apsūdzības versiju 2008. gada 30. novembrī īpašumā notika ugunsgrēks, kā rezultātā nodega dzīvojamā ēka ar visu iedzīvi (I.Daugule uzstāj, ka draudus dedzināt īpašumu viņai izteikuši palīgstrādnieki ar kuriem viņai esot bijuši konflikti). Tādējādi saskaņā ar apsūdzētās versiju ugunsgrēkā sadega biljarda galds, LG un Samsung plazmas televizori un kinozāle, četras Venēcijas kristāla lustras, masīvkoka rakstāmgalds, ūdeļādas, lapsādas un lamas kažoki, kā arī ādas mētelis, ādas mēbeļu atpūtas komplekts, vairāki antikvāri paklāji un kalnu velosipēdi.

Veicot notikušā izmeklēšanu tika konstatēts, ka nodegušajā īpašumā nav atrodamas nekādas ekskluzīvo iedzīves priekšmetu atliekas. Tai pat laikā nodegušajā īpašumā tika atrastas ievērojami mazvērtīgāku mantu, kuras ir izgatavotas no viegli degošiem materiāliem (piemēram, skaņu plašu) atliekas. Šis fakts gan policijai, gan apdrošināšanas sabiedrības pārstāvjiem radīja aizdomas, ka ir noticis krāpšanas mēģinājums.

Jāpiebilst, ka izmeklēšanas laikā apsūdzētā arī nevarēja norādīt nevienu personu, kas varētu apstiprināt, ka viņai būtu piederējušas norādītās ekskluzīvās mantas. Liecinieki, kas šo mantību teicās redzējuši, parādījās krietni vēlāk. Turklāt viens no lietā iesaistītajiem lieciniekiem vēlāk vairākkārt mainīja savas liecības, vispirms norādot norādot, ka ticis pierunāts tās sniegt par labu I.Daugulei, bet pēc tam atkal uzstājot, ka it kā sedegušās mantas tomēr esot redzējis. Tiesa atzina, ka šo personu rīcība ir jāizmeklē atsevišķi, jo viņu darbībās ir saskatāmas likumpārkāpuma pazīmes.

Izmeklēšanas eksperiments pierāda krāpniecību

Krimināllietas izmeklēšanas gaitā savu eksperta atzinumu par notikušo ugunsgrēku sniedza sertificēts ugunsgrēku izpētes eksperts, kurš norādīja, ka ugunsgrēka vietas apskates laikā ir konstatēts vērtīgo priekšmetu iztrūkums. Neraugoties uz to, If Apdrošināšana kā cietušais veica izmeklēšanas eksperimentu nolūkā pierādīt, ka apsūdzētās norādītais 2 300 latu vērtais LG plazmas televizors nevar sadegt bez pēdām. Ekspertimentā analoģiska izmēra LG plazmas televizora dedzināšanai tika izmantota akreditētas laboratorijas iekārta, kuru Eiropas Savienībā izmanto būvmateriālu testēšanai.

Eksperta secinājums bija viennozīmīgs – televizoram sadegot ugunsgrēkā, no tā pāri paliek neorganisko materiālu paliekas (mikroshēmas, metāla karkass, stikli, alumīnija daļas). Tāpat eksperts norādīja, ka pilnīgai televizora utilizācijai nepieciešama īpaša iekārta, kas var nodrošināt temperatūru 2000 pēc Celsija un tas nozīmē, ka pēc ugunsgrēka I.Daugules īpašuma krāsmatās bija jāatrod televizoru atliekas.

Jāpiebilst, ka apsūdzētā kā ugunsgrēkā pilnībā sadegušas bija norādījusi arī Murano lustras, kuru vērtību viņa bija aplēsusi 12 000 latu apmērā. Taču arī Murano stikls ir slavens tieši ar to, ka tā izgatavošanas tehnoloģija padara to īpaši izturīgu un, saskaņā ar ekspertu viedokli, arī vienkārša stikla lustras nemēdz sadegt, neatstājot nekādas paliekas.

"Vēlos norādīt, ka esam ļoti gandarīti par tiesas spriedumu šajā lietā un uzskatām, ka tiesa ir adekvāti novērtējusi apsūdzētās Ivetas Daugules rīcību. Pēdējo gadu laikā mēģinājumi izkrāpt apdrošināšanas atlīdzību kļūst aizvien vairāk, tomēr apdrošināšanas sabiedrības nav kaut kāds mistisks neizsmeļams fonds. Apdrošinātāja rezerves, no kā tiek izmaksāta apdrošināšanas atlīdzība, veido no klientu iemaksātajām apdrošināšanas prēmijām. Gadījumā, ja tiek izkrāptas apdrošināšanas atlīdzība, šādi neparedzēti zaudējumi nav ierēķināti, tomēr apdrošinātājam tie ir jāsedz, un tas tiek darīts uz prēmijas celšanas rēķina – tātad, uz godīgo klientu, patērētāju rēķina. Cilvēkiem, pirms mēģināt apkrāpt apdrošināšanas sabiedrību iesakām padomāt vai ir vērts riskēt ar savu reputāciju un iespējamu cietumsodu, lai iedzīvotos uz citu rēķina," norāda M.Opmane-Vēbere.