Riepu vecums

un kā to noteikt

Lielai daļai autovadītāju zināšanas par autoriepām aprobežojas ar dažiem protektora dziļuma rādītājiem un ražotāju nosaukumiem. Sava auto izlaiduma gadu noteikti zina katrs auto īpašnieks, bet to, cik gadus vecas ir riepas, nezina vairākums.

Riepas vecums ir vienkārši nosakāms

Jebkurš autovadītājs minūtes laikā var noteikt savas automašīnas riepu vecumu. Riepas ir marķētas ar dažādiem kodiem, bet ir noteikta vienota strikta kodu kārtība, lai ikviens var uzzināt, kad riepa ražota. Uz riepas sānu malas ir jāsameklē apzīmējums DOT (Department of Transportation) kopā ar burtu un skaitļu kombināciju, kurā iekļauts riepas identifikācijas numurs. Savukārt aiz numura ovālā rāmītī atrodama četru ciparu kombinācija, kas saīsinātā formā norāda riepas ražošanas laiku. Pirmie divi cipari parāda ražošanas nedēļu, bet nākamie divi – pēdējos divus ražošanas gada ciparus. Piemēram, skaitļu kombinācija 2213 liecina par to, ka riepa ražota 2013. gada 22. nedēļā.

Riepu derīguma termiņš

Ražotāji uz riepas norāda nevis tās derīguma termiņu, bet tikai ražošanas gadu. Daži speciālisti par jaunām sauc divus gadus vecas riepas, citi – arī piecus gadus vecas riepas. Visbiežāk eksperti gan ir vienisprātis, ka riepas pēc pieciem gadiem būtu jāmaina.

Būtiskākais faktors, kas nosaka riepu lietošanas ilgumu, ir to uzglabāšana. Ja riepas tiek pareizi uzglabātas, tās savam īpašniekam, iespējams, kalpos arī 10 gadu, lai gan par jaunām tās neviens nesauks.

Kad ieteicams mainīt riepas?

Uzzini, kad mainīt un kā glabāt auto riepas.

Pareizs autoriepu spiediens

Viss par auto riepu spiedienu, kādam tam jābūt, kā to pārbaudīt un pielāgot.

Kā pagarināt riepas mūžu

Atbildīgi rīkojoties ir iespējams pagarināt riepas lietošanas laiku. Ik pēc astoņiem vai desmit tūkstošiem nobrauktiem kilometriem priekšējās riepas ieteicams samainīt vietām ar aizmugurējām. Tas tāpēc, ka priekšējo autoriepu noslodze ir lielāka, nekā aizmugurējām riepām.

Vidējais riepu vecums Latvijā – 8 gadi

Atbildīgo iestāžu pārbaudes uz ceļiem liecina, ka Latvijā vidējais riepu vecums ir 2008. gada izlaidums. Taču autovadītāji mēdzot braukt vēl ar 1995., 1996. un pat 1991. gada riepām.

Ceļu satiksmes noteikumi

Noteikumu 244.pants nosaka, ka "laikposmā no 1. decembra līdz 1. martam visiem automobiļiem un autobusiem, kuru pilna masa nepārsniedz 3.5 t, kā arī to piekabēm jābūt aprīkotām ar riepām, kas paredzētas braukšanai ziemas apstākļos. Laikposmā no 1. maija līdz 1. oktobrim aizliegts braukt ar transportlīdzekļiem, kuriem ir riepas ar radzēm."