OCTA cenas

Dažādas OCTA cenas? Kāpēc tās atšķiras?
Katrs apdrošinātājs nosaka savas OCTA cenas, bet ir pāris faktori, kas ir nemainīgi un būs vienādi svarīgi visiem apdrošinātājiem

Uzzināt savu OCTA cenu

Tu nopērc OCTA apdrošināšanu, bet apdrošinātājs uzņemas atbildību segt zaudējumus gadījumā, ja būsi negadījuma izraisītājs. Veids, kā tiek novērtēts risks, ka tu varētu izraisīt negadījumu ir OCTA cenas pamatā.
Veidi ir dažādi, tāpēc arī OCTA cenas atšķiras. 

Ko nozīmē dažādi izvērtēt risku?

Lūk, piemērs no ikdienas dzīves - cik liels risks ir saaukstēties, izejot ziemā ārā bez cepures? 

 • Būs cilvēki, kuri teiks - nekad nevajag iet ārā ziemā bez cepures, jo pastāv 100% risks saaukstēties.
 • Būs citi, kas tajā nesaskatīs risku un teiks, ka vienreiz, izejot ārā ziemā bez cepures, nekas nevar notikt.
 • Būs arī tādi, kas apgalvos, ka ir svarīgi saprast, kāda ir cilvēka imunitāte, lai noteiktu - cilvēks saslims, vai arī nē.

Dažādi cilvēki - dažādi izvērtē risku saslimt!

Tieši tāpat ir arī ar riska novērtējumu tam, ka tu kā autovadītājs, vari iekļūt ceļu satiksmes negadījumā - katra no apdrošināšanas sabiedrībām uz to raugās un aprēķina OCTA cenu savādāk.

 

Kāpēc cena atšķiras?

Iespējams, tu brīnies kāpēc atjaunojot vai pērkot jaunu OCTA polisi tās cena atšķiras no iepriekšējā gada cenas. Šajā gadījumā iesakām tev apdomāt, kas noticis ar tevi pagājušajā gadā. Vai ir bijis kas tāds, kas ietekmēja tavu autovadītāja vēsturi? Jo, līdzīgi kā ņemot kredītu veidojas tava kredītvēsture, tāpat arī esot autovadītājam, veidojas tava autovadītāja vēsture. 

Pirms aprēķini cenu, atbildi uz trim zemāk redzamajiem jautājumiem. Ja vismaz uz vienu no tiem atbilde ir JĀ, tad ļoti iespējams, ka Tava OCTA cena būs mainījusies:

 • Vai izraisīji negadījumu uz ceļa?
 • Vai tev bija administratīvie sodi?
 • Vai tev ir nomainījies auto?

Tu un Bonus malus klase

Bonus malus klase ir Tavs braukšanas stila novērtējums. Jo ilgāks un kārtīgāks braucējs būsi, jo izdevīgāka kļūs katra nākamā OCTA polise. Pavisam ir 17 Bonus malus klases.

Jebkurš, kurš iegādājas transportlīdzekli un OCTA polisi pirmo reizi, iegūst 6 klasi. Pārejās klases sadalās sekojoši: 

 • MALUS klases - 1-5 (paaugstināta riska) - tiek piešķirta tiem transportlīdzekļu īpašniekiem, kuri ir izraisījuši ceļu satiksmes negadījumu. 
 • BONUS klases - 7-17 (pazemināta riska) - tiek piešķirta disciplinētiem autovadītājiem, kuri regulāri pērk OCTA polises un nav izraisījuši nevienu ceļu satiksmes negadījumu. 

Bonus malus klase tiek pārrēķināta katru gadu 15. septembrī. Ja nebūsi izraisījis ceļu satiksmes negadījumu, saņemsi klasi uz augšu, savukārt, ja būsi izraisījis ceļu satiksmes negadījumu, tu saņemsi klases maiņu uz leju, nokļūstot no 1 līdz 5  klasei, atkarībā no negadījuma smaguma un nodarījuma apmēriem. 

Kas ir bonus malus klase?
Bonus malus klase ir Tavs braukšanas stila novērtējums.

Svarīgi!

Ja vēlēsies aizdot savu transportlīdzekli draugam – un draugs ar Tavā  īpašumā esošo mašīnu, iespējams, izraisīs ceļu satiksmes negadījumu, kurā būs vainīgs, tad Bonus malus klases tiks pazeminātas Tev, nevis draugam. 

Nezini, kāda ir tava šī brīža Bonus Malus klase?

Tu vari to ātri uzzināt - pārbaudi savu Bonus Malus klasi.

Tu un administratīvie sodi

Nākamais biežākais jautājums ir par to, ka cilvēkam paaugstinājās Bonus malus klase, viņš gaida, ka OCTA polises cena uzlabosies, bet tā nemainās. Atkal dārgi! Kāpēc?

Vai esi aizdomājies, cik administratīvie pārkāpumi Tev ir bijuši pēdējo pāris gadu laikā?  

 • Vai esi braucis agresīvi un saņēmis sodu?
 • Vai esi pārsniedzis ātrumu apdzīvotā vietā?
 • Vai esi šķērsojis krustojumu pie sarkanās gaismas?

Visi šie faktori var tikt ņemti vērā.

Octa cenas var ietekmēt administratīvo sodu esamība
OCTA cenas var ietekmēt administratīvo sodu esamība.

Vēl daži papildfaktori 

Kur tu pārvietojies visbiežāk

Lielākās pilsētās ir lielāks negadījumu risks, tāpēc cena būs augstāka nekā tad, ja īpašnieka adrese reģistrēta mazā lauku ciematā. Lielākās pilsētās ir intensīva satiksme, vairāk transportlīdzekļu, neuzmanīgi gājēji un dažādu līmeņu autobraucēji – tātad viss kopā rada lielāku risku iekļūt ceļu satiksmes negadījumā, nekā mazajā, mierīgā  mazpilsētā.

Automašīnas vecums un marka

Statistika rāda, ka cilvēki izvēlas dažādas mašīnu markas, bet mēs paši jau esam izveidojuši zināmus priekšstatus par konkrētām automašīnu markām, vai ne? Statistika liecina, ka ne vienmēr veca mašīna vai konkrēta mašīnas marka būs lielākais risks uz ceļa, bet pārgalvīgs autobraucējs gan. Braukšanas kultūru neietekmē mašīnas marka, bet gan tās stūrmanis, kurš to izvēlas visbiežāk.

Autobraucēja pieredze  

Jaunie autovadītāji tiek automātiski pieskaitīti pie riska grupas. Tas ir viegli izskaidrojams ar mazo autobraucēja pieredzi. Jaunības maksimālisms un attieksme “Jūra līdz ceļiem” uz ceļa neveicinās un neveidos labu braukšanas vēsturi.

Kā iegādāties visizdevīgāko OCTA polisi?

Ja Tev ir svarīgi atrast lētāko OCTA cenas piedāvājumu - izdari mājasdarbu, salīdzini cenu katrā no apdrošinātāju mājas lapām.

If OCTA polise izdevīgi

Iegūsti If OCTA polisi izdevīgi - iegādājies to tieši if.lv lapā!

Pāris nianses, kuras būtu labi zināt! 

 • OCTA polise nav obligāti jāvadā līdz. (Bet, ja būs jāraksta Saskaņotais paziņojums, tā var tev noderēt!)
 • Pārdodot mašīnu ar derīgu OCTA polisi, iespējams saņemt atpakaļ naudu par neizmantoto OCTA perioda laiku.
 • OCTA polise neatlīdzina zaudējumus, kas nodarīti par vainīgo atzītajai personai (to atlīdzinās brīvprātīgie apdrošināšanas veidi, piemēram, Kasko apdrošināšana)
 • Vieglo transportlīdzekļu vadītājiem, kas brauc bez apdrošināšanas polises, sods ir no 85 eiro līdz 120 eiro, kā arī vēl jāsedz visi negadījuma izdevumi. Mums šķiet, ka vieglāk un lētāk ir nopirkt polisi.
 • Laba daudz nevajag? OCTA polišu gadījumā ir otrādi – pievilcīgāka OCTA cena būs, pērkot polisi garākam periodam.

Raksts publicēts: 23.09.2019