Jaunumi, 18 decembris 2007

34% iedzīvotāju pieredzējuši ugunsnelaimi Ziemassvētkos

Trešdaļa Latvijas iedzīvotāju (34 %) ir pieredzējuši Ziemassvētku rotājumu aizdegšanos, liecina apdrošināšanas sabiedrības If Latvia veiktais pētījums. Turklāt 11 % iedzīvotāju ugunsnelaimes Ziemassvētku rotājumos piedzīvojuši vairākkārt, bet 23 % vienu reizi.

Nedaudz biežāk ugunsnelaimes ar Ziemassvētku rotājumiem piedzīvo vīrieši, nekā sievietes.

Kā liecina pētījums, no tiem, kas pieredzējuši Ziemassvētku ugunsnelaimes:
- 35 % aizdedzies Adventes vainags.
- 35 % aizdegusies Ziemassvētku eglīte.
- 13 % izraisījusies ugunsnelaime, kas saistīta ar pirotehnikas lietošanu.
- 7 % nokritušas brīnumsvecītes dēļ uzliesmojis paklājs vai galdauts.
- 6 % neuzmanīgi iededzot svecītes aizdedzies cilvēka apģērbs, mati vai tuvumā esošie priekšmeti.

If Latvia pieredze liecina, ka Ziemassvētku laikā ievērojami nepieaug vidējais reģistrēto uguns negadījumu skaits, bet gan būtiski mainās to izcelsmes raksturs. Ziemassvētku laikā trīs ceturtdaļas reģistrēto uguns negadījumu radušās tieši svētku rotājumu aizdegšanās dēļ. Savukārt rudens periodā kopumā biežāki ir elektroinstalāciju negadījumi vai, apkures sezonai sākoties, ugunsnelaimes nekvalitatīvi apkoptas apkures sistēmas dēļ.

Ziemassvētku nedēļās, aizejot no mājas, cilvēki mēdz aizmirst nopūst svecītes eglītē, kā arī atstāt bez uzraudzības iedegtās svecītes, dodoties uz blakus istabu vai virtuvi. Zaudējumi svētkos mēdz rasties, ne tikai ugunij pārņemot visu mājokli, bet arī – sadegot svētku galdautam vai kafijas galdiņam. Ja uzliesmos, bet laikus tiks apdzēsta svētku eglīte - kvēpu pārklātie griesti un tapetes, iespējams, tomēr būs jāmaina un radīs robu ģimenes budžetā. Jāatceras, ka mūsdienās apdares materiālos izmantotās ķīmiskās vielas ir īpaši ugunsbīstamas.

Oskars Hartmanis, If Latvia Atlīdzību direktors aicina: "Svētku laikā neatstājiet liesmiņas bez uzraudzības eglītēs, nedz svecītes uz degošām pamatnēm! Kā liecina ekspertu pētījumi, ja svecītes liesma nokļūst līdz galdam vai citas degošas virsmas, jūsu istabu atklāta uguns liesma var pārņemt pat 5 minūšu laikā. Īpaši jāpieskata mazie svētku baudītāji, lai viņiem nerastos iespēja pašiem pa kluso mācīties aizdegt skaistās sveču liesmiņas!

Būsim piesardzīgi - lai mums visiem izdodas patīkami, priekpilni un droši svētki, kurus neaizēno nepatīkamas nejaušības!”