Joprojām aktuāls vandālisms un zādzības no automašīnām

If Apdrošināšana dati par pēdējās nedēļās iesniegtajiem KASKO atlīdzību pieteikumiem liecina, ka bez auto spoguļu un drošības spilvenu zādzībām pieaug arī auto riteņu multimediju sistēmu zādzības un taksometru galvas balstos iemontēto monitoru zādzības.

Riteņu vietā ķieģeļi un cukurs bākā

Martā sākumā kāds Tukuma iedzīvotājs no rīta konstatēja, ka viņa Škoda Octavia automašīnai nozagtas ziemas riepas ar diskiem un pats auto novietots uz ķieģeļiem. Savukārt kāds cits KASKO klients Lielvārdes novadā savu Volvo XC70 automašīnu transportēja uz servisu, jo to nebija iespējams iedarbināt. Auto apskate atklāja, ka ir pazudis degvielas tvertnes vāciņš, bet diagnostikas rezultātā tika secināts, ka degvielas tvertnē ir ticis sabērts cukurs. Automašīnai nodarīto bojājumu tāme bija gandrīz 2000 latu apmērā. Visticamāk, ka minētais vandālisma gadījums paveikts nolūkā atriebties.

If apkopotie atlīdzību rādītāji liecina, ka martā no visiem pieteiktajiem KASKO negadījumiem 13 % bija dažādi vandālisma gadījumi.

Zagtu auto spoguļu aprite joprojām ir uzskatāma par savdabīgu zelta āderi zagļiem un veido stabili lielu automašīnu spoguļu un to stikliņu zādzību īpatsvaru pieteikto KASKO atlīdzību apjomā. No pieteiktajiem vandālisma gadījumiem 60 % bija par zagtiem automašīnu spoguļiem. Joprojām visiecienītākie ir tieši BMW auto spoguļi, bet zagļi nesmādē arī Mercedes Benz un Toyota auto spoguļus. Viena šāda auto spoguļu zādzība If apdrošināšana izmaksā ap 450 lati.

Zagti tiek ne tikai spoguļi, bet arī auto novietošanas sensori, dažādas uzlikas (t.sauc. moldingi), miglas lukturi, kā arī gaisa spilveni, navigācijas vai citi ekrāni. Vandālisma gadījumi galvenokārt fiksēti Rīgā.

Lai neveicinātu tā saucamo ”lietoto spoguļu biznesu”, If Apdrošināšana šādos gadījumos nodrošina saviem klientiem jaunu spoguļu iegādi un uzlikšanu autoservisā. Auto vandalismā un detaļu zādzībās cietušajiem autoīpašniekiem If izmaksā vairākus simtus tūkstošu latu gadā. 2008. gadā zaudējumi bija 178 000 latu apmērā jeb 4 % no kopējā KASKO zaudējumu apmēra. 2009. gadā šie zaudējumi jau pārsniedza 229 000 latu un bija gandrīz 7 % no KASKO zaudējumu apmēra.

Luksus auto nedienas

Pēdējo nedēļu laikā pieteikti arī vairāki apdrošināšanas gadījumi, kur bojātas luksus klases automašīnas. Tā kāda Lexus RX300 īpašnieks no rīta konstatēja, ka nostrādājusi auto pults bagāžas nodalījuma poga un auto pa nakti palicis ar atvērtu bagāžnieku. Pa nakti automašīnā ielīdis suns un pilnībā saplosījis ādas sēdekli. Rezultātā automašīnai nodarīti zaudējumi 800 latu apmērā. Savukārt kāds Maserati Quattroporte īpašnieks, iebraucot bedrē sabojāja auto riepu un disku, kā rezultātā nodarītais zaudējums vērtējams 1400 latu apmērā.

„If Apdrošināšana pamata KASKO polise sedz zaudējumus, ja transportlīdzeklim iebraucot bedrē tiek bojātas riepas un/vai diski. Vidēji viena šāda atlīdzība ir aptuveni 600 latu apmērā, jo visbiežāk tiek bojātas divas riepas un diski. Martā saņemtais iesniegumu skaits no KASKO klientiem par bedrēs bojātiem riteņiem un diskiem bija 35,” informē If Apdrošināšana Atlīdzību centra vadītāja Iluta Šķipsna.

Pirmajā pavasara mēnesī tika saņemti arī 63 iesniegumi par vējstiklu bojājumiem, kas radušies no garāmbraucošo automašīnu šķembām. Šis negadījuma veids ir raksturīgs galvenokārt pavasarim, kad tiek veikta ceļa bedrīšu labošana.

Pēdējā laikā vērojama arī dažādu auto multimediju iekārtu zādzību skaita palielināšanās. Tā kādai BMW 330 Coupe automašīnai, izsitot logu, salauzts priekšējais panelis un nozagta oriģinālā BMW multimediju iekārta ar lielo ekrānu. Savukārt divām taksometru kompānijas Toyota Corolla Verso automašīnām Rīgā tika nozagti priekšējo sēdekļu galvas balstos iestrādātie monitori, nodarot zaudējumus vairāku simtu latu apmērā. ​​