EVAK vai ceļojumu apdrošināšana – kas izdevīgāk?

Ja man ir EVAK, kāpēc man būtu nepieciešams iegādāties ceļojumu apdrošināšanu? Ja esmu iegādājies ceļojumu apdrošināšanas polisi, saņemt EVAK ir lieki. Kam taisnība un, kādos gadījumos pietiek ar vienu vai otru no apdrošināšanas veidiem.

EVAK – veselības aprūpe ārkārtas gadījumos

"Ja cilvēkam, atrodoties kādā Eiropas valstī, ir nepieciešama medicīniskā palīdzība, piemēram, akūta apendicīta vai sirds aritmijas dēļ, tad EVAK karte nodrošina nepieciešamās vai neatliekamās medicīniskās veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu tādā pašā apjomā, kādā tā tiek nodrošināta attiecīgās valsts pilsoņiem," norāda If Apdrošināšana Atlīdzību nodaļas vadītāja Iluta Šķipsna.

Jāņem gan vērā, ka tiklīdz pacientam arī sākotnēji vienkārša diagnoze izvērtīsies par nopietnāku un, piemēram, izrādīsies, ka viņam nepieciešama transportēšana uz mājām, tad ar EVAK apdrošināšanu nepietiks.

Eiropas veselības apdrošināšanas karte jeb EVAK (European Health Insurance Card) apliecina, ka persona ir Eiropas Savienības dalībvalsts, vai Norvēģijas, Lihtenšteinas, Islandes, vai Šveices Konfederācijas iedzīvotājs un savā valstī ir sociāli apdrošināta.

EVAK karte nepieciešama, ja cilvēks īslaicīgi dodas uz kādu no minētajām valstīm:

  • atpūtas vai tūrisma braucienā;
  • komandējumā vai biznesa darījuma braucienā. meklēt darbu (atrodot darbu, veselības aprūpi nodrošina valsts, kurā persona strādā);
  • studēt vai mācību praksē;
  • ja persona ir nodarbināta starptautiskajā transportā (piemēram, šoferi-ekspeditori, kuģa apkalpe u.tml.)

EVAK īpašniekam, saņemot veselības aprūpes pakalpojumu, jāmaksā attiecīgajā valstī noteiktā pacientu iemaksa (vai daļa no rēķina summas) tādā apmērā kādā tā būtu jāmaksā attiecīgās valsts pilsoņiem. Pacienta iemaksa netiek atlīdzināta.

Aktīvai atpūtai nepieciešama polise

Savukārt, dodoties uz tādu populāru atpūtas braucienu galamērķi kā Turcija, vai uz jebkuru no slēpošanas vai citiem brīvdienu-aktīvās atpūtas kūrortiem (arī Eiropas Savienībā) došanās ceļā bez ceļojumu apdrošināšanas polises vai tikai ar EVAK ir saistīta ar lielu risku.

„Turcijā nepieciešama ceļojumu apdrošināšana, jo tā nav Eiropas Savienības dalībvalsts. Savukārt daudzi atpūtas kūrorti sadarbojas ar privātām ārstniecības iestādēm un operatīva medicīniskā palīdzības sniegšana – t.sk. cietušo transportēšana uz tuvāko medicīnas iestādi - tiek nodrošināta, neiesaistot valsts ārstniecības iestādes,” informē I.Šķipsna.

Visdrošāk ar abām

"Visprecīzāk būtu apgalvot, ka EVAK un ceļojumu apdrošināšanas polises neizslēdz viena otru. Bezmaksas EVAK nodrošina valsts garantēto veselības aprūpi, savukārt ceļojumu apdrošināšana nodrošina medicīniskās palīdzības saņemšanu situācijās, kad cilvēkam nepieciešamās palīdzības apjoms krietni pārsniedz to, ko garantē konkrētās valsts medicīnas aprūpes sistēma, lai arī cik tā nebūtu dāsna salīdzinājumā ar Latvijā iegūstamo pakalpojumu klāstu," norāda Iluta Šķipsna.

Piemēram, nesen If Apdrošināšana apmaksāja transportēšanu uz mājām personai, kura, atrazdamās komandējumā Skandināvijā, neveiksmīgi krita un salauza mugurkaulu. Tā kā vīrietim bija gan EVAK, gan darba devēja ceļojumu apdrošināšana, sākotnējā medicīniskā palīdzība, kā arī mugurkaula operācija tika nodrošināta valsts klīnikā, taču transportēšanu uz Latviju vairāku tūkstošu latu apmērā sedza ceļojumu apdrošināšana.