Drošība virtuvē: 6 padomi, kā novērst ugunsgrēku

Gaidāmie svētki rada ne tikai Ziemassvētku noskaņu, bet arī daudz darāmā – ir jāsteidz iegādāties dāvanas, apciemot savus mīļos un tajā pašā laikā nedrīkst aizmirst par mājokli, kur pēc garšīgiem ēdieniem smaržojošā virtuve liecina par īpašu gada laiku. Steigas radītā neuzmanība var novest pie lielām nelaimēm – tiek novērots, ka svētku laikā īpaši pieaug mājokļu ugunsgrēku skaits. Tāpēc, lai svētkus neaptumšotu dūmi, speciālisti atgādina par svarīgākajiem drošības pasākumiem.

Radot Ziemassvētku noskaņu savās mājās, daudzi izdekorē mājokļus ar gaismas virtenēm, dedzina sveces un virtuvē izmēģina receptes, kurām nepieciešamas izsmalcinātas tehnoloģijas. If Apdrošināšanas īpašuma atlīdzību grupas vecākā atlīdzību regulētāja Iveta Briede atgādina: “Plānojot svinības, ir jāievēro piesardzība, lai Ziemassvētku kņada nekļūtu par ugunsgrēku cēloni. Ja tiešos materiālos zaudējumus atlīdzinās apdrošināšana, neviens nevarēs kompensēt piedzīvotās nepatīkamās emocijas, patērēto laiku un ugunī sadegušo ģimenes albumu un citu sentimentālu lietu vērtību.”

Viens no pirmajiem soļiem rūpēs par drošu vidi ir dūmu detektora uzstādīšana. If Apdrošināšanas veiktā aptauja parādīja, ka 18% respondentu mājokļos Latvija nav dūmu detektora, savukārt 8% aptaujāto, lai gan viņiem tāds ir, to nekad nepārbauda. Interesanti arī tas, ka pat 63% to respondentu, kuru mājoklī ir uzstādīts dūmu detektors, atzīmēja, ka tas vismaz vienreiz ir iedarbojies.

“Ugunsgrēka radītie zaudējumi bieži vien pārsniedz četrciparu vai pat piecciparu summas. Vidējais uguns radītais kaitējums ugunsgrēka gadījumā dzīvoklī ir 2500 eiro, privātmājā – 13 000 eiro,” stāsta I. Briede.

Padomi drošai svētku maltītes pagatavošanai:

1. Uzturiet kārtību. Novietojiet savā tuvumā tikai tos rīkus, kas tiks izmantoti gatavošanā. Auduma un papīra salvetes, kā arī auduma un papīra dvieļus turiet drošā attālumā no krāsns vai plīts.

2. Izmantojiet taimeri. Tas palīdzēs uzzināt, kad ēdiens ir gatavs, tā izvairoties no ne tikai no ēdiena piedegšanas, bet arī mājokļa piedūmojuma.

3. Pārliecinieties, vai visas ierīces ir darba kārtībā. Pat reti lietotas ierīces var salūzt, tāpēc pirms lietošanas pārliecinieties, vai neviens mehānisms nav bojāts.

4. Uzstādiet dūmu detektoru. Kad tas iedarbosies, jums būs laiks reaģēt un novērst ugunsgrēku. Ņemiet vērā, ka dūmu detektoru nedrīkst uzstādīt virs plīts.

5. Ziniet, kā dzēst ugunsgrēku. Ja tomēr virtuvē izceļas ugunsgrēks, ir svarīgi zināt, kā to pareizi nodzēst. Nekad nedzēsiet degošus taukus ar ūdeni – pārklājiet tos ar biezāku materiālu.

6. Neatstājiet virtuvi bez uzraudzības, īpaši, ja uz ieslēgtas plīts ir viegli uzliesmojoši šķidrumi vai vielas, piemēram, karsta eļļa, kas var viegli uzliesmot, un tml.

Mājokļa apdrošināšana

Vai Tava māja vai dzīvoklis jau ir apdrošināti? Izvēlies If Mājokļa apdrošināšanu un izvairies no nelaimes gadījumu radītiem zaudējumiem. Neaizmirsti apdrošināt arī iedzīvi – mājoklī esošās mēbeles, sadzīves tehniku, apģērbu un elektrotehniku, kā arī hobija priekšmetus.

 

Aptaujā, kuru If Apdrošināšana veica Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, piedalījās nedaudz vairāk par 3000 cilvēkiem.