Esi piesardzīgs un ievēro drošību atpūtā uz ūdens!

Ik gadu Latvijas pludmales glābējiem vasara ir intensīva darba sezona vārda vistiešākajā nozīmē. Glābēji pašaizliedzīgi veic savu darbu, steidzot palīgā un glābjot daudzu cilvēku dzīvības. Šogad notikušo nelaimes gadījumu statistika pret pagājušo gadu ir skarba, tāpēc Latvijas pludmales glābēju asociācija ar If Apdrošināšana atbalstu ir uzsākusi bezmaksas izglītojošu lekciju ciklu bērniem par to, kā piesardzīgi uzvesties atpūtā uz ūdens.

Jau šobrīd Latvijas pludmales glābēju asociācija (LPGA) ir viesojusies vairākās bērnu nometnēs Ādažos, Kandavā, Jelgavā, Rūjienā, Valmierā, bet tuvākajās nedēļās plānots būt Siguldā, Lielvārdē un Cēsīs, Rīgā, lai turpinātu sniegt izglītojušu lekciju par drošību atpūtā uz ūdens. Visi piesardzības ieteikumi ir pavisam vienkārši ievērojami, tomēr cilvēkiem to neievērošana nereti ir prasījusi dzīvību, tāpēc tos ir regulāri nepieciešams atgādināt.

Kā liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) informācija, šogad kopumā VUGD glābēji no Latvijas ūdenstilpēm jau ir izcēluši 75 noslīkušus cilvēkus, bet pērn visa gada laikā kopā 96. Taču patiesais noslīkušo skaits ir krietni lielāks, jo gadījumos kad noslīkušais jau ir izcelts no ūdenstilpes un VUGD netiek izsaukts – tas neparādās statistikā.

LPGA pārstāve Annija Melece: ”Latvijā galvenokārt slīkst jauni vīrieši, spēka gados. Mums ir cerība, ka, mācot bērniem, mēs ne tikai pasargāsim bērnus tagad, bet arī samazināsim potenciālos noslīkšanas gadījumus nākotnē. Bērni ar lielu interesi klausās lekcijas un uzdod virkni dažādu jautājumu, kas liecina par to, ka šī informācija, diemžēl, viņiem ir jaunums. Jāpiebilst, ka arī pieaugušie klausās ar lielu interesi un pēc tam ir pateicīgi par dzirdēto, jo ir uzzinājuši daudz jauna, kas savukārt pierāda to, cik patiesībā visi esam nezinoši šajā jomā un cik svarīgi, lai jaunā paaudze izaugtu jau ar citu zināšanu bāzi.”

Der atcerēties ikreiz, dodoties peldēt:

  1. Esi vērīgs pret apkārt notiekošo. Negadījums uz ūdens visbiežāk notiek klusu, jo cietējs slīkšanas brīdī nereti nav spējīgs izdvest skaņas un pasaukt “palīgā”.
  2. Peldēšanas palīglīdzekļi nav droši. Lai cik ļoti mums liktos, ka peldriņķis un pūšļi ir peldēšanas palīglīdzekļi, tomēr tie ir bīstami, jo dod viltus sajūtu vecākiem un bērniem par drošību. Piemēram, peldriņķi un roku pūšļi var viegli noslīdēt vai pārplīst, lecot ūdenī.

  3. Kā rīkoties negadījuma brīdī? Slīcēju var glābt tikai cilvēks, kurš labi apguvis peldēšanas tehniku un zina paņēmienus, kā satvert cietušo un izvilkt viņu krastā. Tāpēc, kad dodies palīgā netuvojies tieši klāt personai, bet paķer labāk līdzi peldošu lietu, piemēram, plastmasas pudeli vai bumbu un pamet to slīcējam. Ideālā situācijā lietu var ielikt maisiņā, lai slīkstošais pieķeras tai un viņu var izvilkt krastā.

  4. Vienmēr peldi gar krastu. Dodies tik dziļi ūdenī, cik jūties komfortabli un centies peldēt paralēli krastam, nevis uz priekšu – dziļumā.

  5. Pasargā sevi, nelecot uz galvas ūdenī. Galvai ir vajadzīgs pavisam neliels atsitiens pret grunti, lai tiktu satraumēts kāds skriemelis, un tā rezultātā noslīktu, vai zaudētu samaņu un noslīktu. Tas neattiecas tikai uz lēkšanu no laipām, bet arī uz skriešanu ūdenī un lēkšanu uz galvas, lai ieņurkotu.

  6. Bērni peldas vecāku uzraudzībā. Atrodoties ūdens tuvumā vai tajā, nekad no bērniem nedrīkst novērst uzmanību. Pietiek novērsties uz dažām sekundēm, kad bērns jau var būt zem ūdens un atrast viņu ir gandrīz neiespējami.

  7. Neaizmirsti uzvilkt glābšanas vesti. Lai arī kāds būtu atpūtas vai sporta veids uz ūdens, vienmēr jābūt uzvilktai glābšanas vestei. Piemēram, nokrītot no ūdens motocikla, var zaudēt samaņu uz 5 sekundēm, ar ko pilnīgi pietiek, lai notiktu nelaimes gadījums. Tāpat der atcerēties, ka bērniem ir jālieto atbilstoša izmēra glābšanas veste, kas papildus stiprinās arī starp kājām, pretējā gadījumā no vestes nav nekāda jēga.

  8. Ievēro peldvietu ierobežojumus. Nepeldi peldvietās aiz bojām, jo laivas un cits ūdens transports nevar pamanīt peldošu cilvēku un pastāv liels risks, ka peldētāju var notriekt.

  9. Telefona numurs uz bērna rokas var palīdzēt pazušanas gadījumā. Atrodoties pludmalē, ieteicams bērnam uz rokas uzrakstīt telefona numuru, lai var sazināties ar tuviniekiem brīdī, ja noklīst.

  10. Alkohola lietošana nav savienojama ar peldēšanu, tostarp bērnu uzraudzīšanu!