Aptauja: 46 procenti latviešu šovasar plāno doties ceļojumā ārpus valsts robežām

Lai arī pirms kāda laika Latvijas iedzīvotājiem bija jāpielāgo savu ceļojumu plāni, ceļošanas paradums nav zudis. Daudzi šovasar par savu atvaļinājumu galamērķi izvēlas dzimteni vai kaimiņvalstis, taču desmitā daļa plāno doties uz Eiropu vai pat tālāk.

Lai noskaidrotu, cik daudz iedzīvotāju šovasar plāno doties ceļojumā, If Apdrošināšana Baltijas valstīs jūnijā veica aptauju. Rezultāti parāda, ka ārpus valsts robežām plāno doties 46 procenti latviešu un igauņu, bet visretāk – lietuvieši (36 procenti).

Pēc If Personu apdrošināšanas risku parakstītāja Ruslana Glušenko teiktā, šī vasara viennozīmīgi sniegs būtisku atbalstu vietējam tūrismam, tomēr 30 procentu latviešu vēlas arī apmeklēt kaimiņzemes – Lietuvu un vai Igauniju, 12 procentu plāno doties uz Eiropu, kamēr 4 procenti respondentu vēlas arī aizceļot tālāk par Eiropas robežām.

Šovasar apceļot savu dzimteni – Latviju galvenokārt izvēlēsies iedzīvotāji vecumā no 25 līdz 34 gadiem (64 procenti). Jāatzīmē, ka šī vecuma grupa ceļos arī visaktīvāk, jo tikai 12 procenti atbildēja, ka nedosies nekur. Savukārt uz kaimiņzemēm plāno ceļot jaunieši no 18 līdz 24 gadiem (43 procenti), kamēr 55 līdz 65 gadus veci iedzīvotāji pieņēmuši lēmumu visu vasaru atturēties no ceļojuma.

Populārākie pārvietošanās veidi valstī: automašīna, autobuss un vilciens

Aptauja atklāja, ka pa Latviju un uz kaimiņvalstīm iedzīvotāji plāno doties ar savām personīgajām automašīnām (Latvijā – 82%, Lietuvā – 87% un Igaunijā – 84%), pēc tam secīgi ierindojas autobuss un vilciens (17 un 11 procenti), bet ar velosipēdu apsver iespēju ceļot vien 9 procenti.
“Samazināts lidojumu piedāvājums koriģē ceļotāju paradumus. Arvien vairāk tautiešu izvēlas ar automašīnu ceļot uz Eiropu – trešdaļa no viņiem šovasar šādā veidā izpētīs mūsu kontinentu. Tomēr tālāku galamērķu ceļojumos joprojām priekšroka tiek dota lidmašīnai – 65 procenti plāno ceļot uz tālākām Eiropas valstīm, bet 73 procentu vēlas doties ārpus Eiropas,” saka If pārstāvis.

Svarīgi izvēlēties atbilstošu drošību ceļojuma laikā
Šogad pavasarī daudzi bija sarūgtināti par plānoto ceļojumu, kas tika atcelts vai nenotika. Situācija pasaulē ne tikai ieviesa korekcijas ceļojuma plānos, bet arī piespieda rūpīgi izvērtēt ceļojuma nepieciešamību.

Pēc R.Glušenko teiktā, šobrīd par aizsardzību ceļojuma atcelšanas gadījumā saistībā ar Covid-19 izplatību interesējas ne tika ceļotāji, kas dodas dārgos ceļojumus, bet arī tādi, kas dodas tepat uz kaimiņvalstīm un plāno pasākumus vai biznesa tikšanās. R.Glušenko norāda, ka iepriekš If Ceļojumu apdrošināšana nekompensēja zaudējumus ceļojumu atcelšanas gadījumā saistībā ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju Covid-19 izplatības dēļ, bet šobrīd šādu risku ir iespējams apdrošināt.

“Protams, dodoties ceļojumā, var pietikt ar pamata polisi un tajā iekļauto Medicīniskās palīdzības risku un Ceļojumu izmaiņa risku. Tomēr, izvēloties dārgākus vai tālākus ceļojumus un pat ceļojot te pat uz kaimiņvalstīm, ir vērts parūpēties par plašāku aizsardzību, kas pasargātu pat tādā gadījumā, ja brauciens jāatceļ saistībā ar ceļojuma galamērķa valsts iekļaušanu Slimības un profilakse kontroles centra “sarkanajā sarakstā” vai pat iespējamu Latvijas robežu slēgšanu. If Ceļojumu apdrošināšanas jaunais risks “Ceļojuma izmaiņas ārkārtas situācijās” aizsargā tajos gadījumos, kad ceļojums tiek atcelts pandēmijas, epidēmijas uzliesmojuma, dabas katastrofu, terorisma, militāro konfliktu, masu nekārtību vai citu līdzīgu sabiedriskās kārtības pārkāpumu dēļ,” informē R.Glušenko.    

Lietuvieši, salīdzinot ar citu Baltijas valstu iedzīvotājiem, biežāk izvēlas vietējo tūrismu, un igauņi šovasar biežāk apmeklēs kaimiņvalstis nekā Lietuvas vai Latvijas iedzīvotāji.

Aptauju If Apdrošināšana veica sadarbībā ar pētījumu kompāniju “Inspired UM”, tajā piedalījās 2600 respondentu.