Īrnieku nodarītie zaudējumi īpašumam var sasniegt vairākus tūkstošus eiro

Ja ilgtermiņa īres dzīvokļu pieprasījums parasti aug, tuvojoties studiju gada sākumam, īstermiņa īre populārāka ir tieši vasarā, tūrisma sezonas laikā. Tiešsaistes platformās, kā Airbnb vai Booking.com, īpašumu var izīrēt ātri un vienkārši. Tomēr pirms mājokļa izīrēšanas jānovērtē risks, ka īrnieki īpašumam var radīt bojājumus. If Apdrošināšana pieredze liecina – īrnieku radītie zaudējumi mājoklim var sasniegt pat vairāk nekā 10 tūkstošus eiro.

​Pēc neatļautas īrnieku ballītes – zaudējumi vairākos tūkstošos

“Pēc Baltijas kolēģu pieredzes varam teikt, ka vidēji atlīdzībās par īrnieku radītiem zaudējumiem un mājokļu bojājumiem tiek izmaksāti 650 eiro. Bet ir gadījumi, kad īrnieki izdemolē dzīvokli un tajā esošo iedzīvi pat vairāk nekā 10 tūkstošu eiro vērtībā. Vērtējam, ka arī Latvijā situācija ir līdzīga,” stāsta If Apdrošināšana Īpašumu produktu vadītājs Endijs Melecis. “Ir zināms konkrēts gadījums, kad īpašnieks caur īstermiņa izīrēšanas platformu izīrēja māju 4 cilvēkiem, bet tā kļuva par ballītes vietu vairākiem desmitiem. Māja tika izdemolēta – saplēsti trauki, sabojātas mēbeles un nolietas sienas. Kad ieradās īpašnieks, īrnieki, protams, jau bija prom. Kopējie zaudējumi sasnieguši 8 tūkstošus eiro,” par īstermiņa īrnieku izpostītu māju stāsta Endijs Melecis.

Mājokļu izīrētāji iepriekš neaizsargāti

Līdz šim mājokļu apdrošināšana pasargāja no vandālisma, kas ir trešo personu tīši radīti bojājumi. Bet īrnieki ir pašu ielaisti, nevis pretlikumīgi iekļuvušas trešās personas. “Augot īstermiņa īres portālu popularitātei Latvijā, sapratām, ka tas jāmaina. Radījām papildu apdrošinātos riskus pie mājokļa apdrošināšanas, lai turpmāk varētu pasargāt īpašumu arī no īrnieku tīšiem nodarītiem bojājumiem,” par If Apdrošināšana veiktajām izmaiņām stāsta Endijs Melecis. “Tas palīdzēs situācijās, ja tūristi dzīvoklī sarīkos traku ballīti un būs nepieciešams remonts, vai ilgtermiņa īrnieki izvācoties, nozags sadzīves tehniku,” dažus no piemēriem min E. Melecis. Tāpat šī apdrošināšana atlīdzinās negūtos īres maksas ieņēmumus, ja īpašumā iestāsies jebkāda veida apdrošināšanas gadījums, kura dēļ tajā uz laiku nebūs iespējams dzīvot, piemēram, pēc ugunsgrēka, vandālisma vai ūdens noplūdes no kaimiņiem.

Kā droši izīrēt savu mājokli īstermiņā?

Airbnb platformas sākotnējais koncepts bija istabu izīrēšana mājokļos, kur kāda no istabām stāv tukša, piemēram, vasaras atvaļinājuma laikā, vai tad, kad no mājokļa izvākušies, jau pieauguši bērni. Šobrīd šajā platformā iespējams izīrēt arī visu dzīvokli vai māju. Ja lemjat izīrēt savu īpašumu īstermiņā, izmantojot starpnieku, kā Airbnb vai Booking.com portālus, iesakām ievērot vairākus padomus: ​

  • Noteikti izlasiet atsauksmes potenciālā īrnieka profilā, ja tādas ir atstātas. Ja rodas kādi jautājumi, sazinieties ar īrnieku.
  • Lietojot īstermiņa īres platformas, savā profilā uzrakstiet mājokļa iekšējās kārtības noteikumus. Izdrukājiet un atstājiet tos redzamā vietā mājoklī. Īrniekam būs skaidrs, ja mājoklī aizliegts smēķēt, ierasties ar mājdzīvniekiem, rīkot ballīte vai vakarā jāievēro klusums.
  • Būtiski sagaidīt viesus klātienē, atbildēt uz neskaidrībām un praktiskajiem jautājumiem, piemēram, par sadzīves tehnikas lietošanu.
  • Ja neesat sasniedzams laikā, kad dzīvoklī paliek īrnieki, atrodiet uzticības personu, kura būs pieejama ārkārtas situācijās, piemēram, ja īrnieki pazaudēs mājokļa atslēgu, radīsies tehniskas ķibeles, kā pilošs krāns vai salūzusi veļasmašīna.
  • Informējiet tuvākos kaimiņus, ka jūsu īpašumā apmetīsies īstermiņa īrnieki. Tā neradīsies lieki pārpratumi, kā arī, ja īrnieki radīs nekārtības, kaimiņi varēs par to jums paziņot.

Kaimiņiem radīti zaudējumi – mājokļa īpašnieka atbildība Noteikti jāatceras, ka atbildība negulstas tikai uz īrnieku pleciem. Mājoklis un tajā esošā iedzīve tiek dabiski nolietota, un dzīvoklis īpašniekam ar laiku ir jāremontē. Parastu nolietojumu izīrētam dzīvoklim nevar pieteikt kā vandālismu. Tāpat jāatceras, ja īrnieki appludinās kaimiņus, atbildība būs jānes dzīvokļa īpašniekam. Lai izvairītos no šādām situācijām, dzīvokļa saimniekam nepieciešama Civiltiesiskās atbildības apdrošināšana. ​