Pētījums: Latvijas iedzīvotāji savas automašīnas izvēlas aprīkot ar ziemas riepām bez radzēm

Kā liecina If Apdrošināšanas veiktā pētījuma dati, lielākā daļā (64%) auto īpašnieku Latvijā šajā ziemā savu automašīnu aprīkos ar ziemas riepām bez radzēm, katrs piektais (20%) izmantos vissezonas riepas, savukārt 16% – ziemas riepas ar radzēm.

Saskaņā ar pētījumu lielākā daļa automašīnu īpašnieku Baltijā savu spēkratu aprīkos ar ziemas riepām (ar radzēm) – tā norādījuši 64% aptaujāto Latvijā, 67% Lietuvā un 42% Igaunijā.

Līdzīgi kā Latvijā, arī Lietuvā vissezonas riepas izvēlas 24% respondentu, bet 9% priekšroku dod riepām ar radzēm. Situācija Igaunijā ir krasi atšķirīga, jo tur vissezonas riepas ziemā ir aizliegts izmantot, tāpēc lielākā daļa (55%) pētījuma dalībnieki ir norādījuši, ka šajā ziemas sezonā izmantos riepas ar radzēm.

Dati rāda, ka vēl joprojām Latvijas iedzīvotāju vidū ir pieprasītas vissezonas riepas, taču vissezonas riepu lietotāju skaits tomēr sarūk. 2021. gadā katrs ceturtais (25%) pētījuma dalībnieks bija norādījis, ka savu spēkratu ir aprīkojis ar vissezonas riepām, bet šogad šādu atbildi sniedza tikai 20% pētījuma dalībnieku.

“Ir pēdējais brīdis kritiski izvērtēt esošo ziemas riepu stāvokli, jo iespējams, ka šim gadam ir jāiegādājas jauns riepu komplekts. Jāatzīmē, ka Baltijas iedzīvotājiem ieteicams būtu izvēlēties ziemai paredzētas riepas – ziemas riepas ar vai bez radzēm, jo aktualitāti nezaudējošās vissezonas riepas ir piemērotas valstīs, kur temperatūra ziemas mēnešos nenoslīd zem 0 grādiem. Ik gadu, izvēloties savu spēkratu aprīkot ar neatbilstošām riepām, autovadītāji riskē apdraudēt gan paši sevi, gan citus ceļu satiksmes dalībniekus,” norāda Ģirts Kubliņš, If Apdrošināšanas transportlīdzekļu atlīdzību grupas vadītājs.

Jāatzīmē, ka, izvēloties arī šoziem izmantot lietotas ziemas riepas, ir kritiski jāizvērtē to stāvoklis:

“Noteikti jāpārbauda riepu protektora dziļums, kas ziemas riepām nedrīkst būt mazāks par 4 mm, riepu vecums, nodilums un tā vienmērīgums. Jāņem vērā, ka riepu kalpošanas ilgumu nosaka vairāki kritēriji – nobraukums, braukšanas stils, ceļu stāvoklis, kā arī automašīnas tehniskais stāvolis. Ja automašīnu ziemas riepas būs atbilstošas prasībām, tad šajā ziemā uz autoceļiem varētu būt mazāk sadursmju, jo riepas ietekmē gan automašīnas veiktspēju uz apledojoša ceļa, gan sniegā – bremzēšanas ceļa garumu un auto vadību,” komentē Ģ. Kubliņš.

Brauc droši: novērtē riepu stāvokli pirms ziemas sezonas sākuma

Lai arī Latvijas normatīvie akti nosaka, ka ziemas riepas ir obligātas no 1. decembra, If Apdrošināšanas eksperti aicina būt atbildīgiem un ieplānot riepu nomaiņu jau šajā nedēļā, jo prognozēts, ka jau tuvākajās dienās varam sagaidīt pirmo sniegu, kā arī naktīs temperatūra turpinās svārstīsies ap 0 grādiem, tādēļ ceļi no rīta var būt apledojuši.

If Apdrošināšanas veiktajā aptaujā Latvijā, Lietuvā un Igaunijā piedalījās nedaudz vairāk nekā 1000 cilvēku no katras valsts.

Apdrošini savu auto