Jaunumi, 24 augusts 2017

Pēc ugunsgrēka Grenfela tornī britu mediji interesējas par If ugunsizturības pārbaudēm

Pēdējo dienu laikā Lielbritānijas plašsaziņas līdzekļu ievērību ir guvušas apdrošināšanas sabiedrības If 2014. gadā veiktās ugunsizturības pārbaudes ar trīsslāņu paneļiem. Interese radusies saistībā ar jūnijā Londonas daudzstāvu ēkā Grenfela tornis (Grenfell Tower) notikušo traģisko ugunsgrēku, kurā gāja bojā vai pazuda un tiek uzskatīti par mirušiem 79 cilvēki.

​Saistība ar ugunsgrēku Grenfela tornī

Lai gan traģiskā ugunsgrēka iemesls vēl nav zināms, publiski pieejamā informācija liek domāt, ka ugunsgrēku Londonas augstceltnē varētu būt izraisījusi nepietiekama aizsardzība pret uguns izplatīšanos, kā arī ugunsnedrošu izolācijas materiālu izmantošana.

Saistībā ar šo atgadījumu plašu ievērību ir guvušas If ugunsdrošības pārbaudes, jo to videoieraksts uzskatāmi pierāda, ka izolācijas paneļi, kuros izmantots līdzīgs plastmasas materiāls kā Grenfela torņa paneļos, reālajā praksē deg daudz straujāk nekā laboratorijas apstākļos. TV kanāls Sky News demonstrēja videoierakstu no If veiktajām ugunsizturības pārbaudēm un intervēja vairākus If Grupas ekspertus par konstatējumiem ugunsizturības pārbaudēs.

If konstatējumi ugunsizturības pārbaudēs

Lai eksperiments būtu maksimāli tuvāks reālajai situācijai, tā vajadzībām tika uzbūvētas divās ēkas. Tās abas būvēja neatkarīga būvkompānija, kas specializējas šādu konstrukciju būvēšanā.

If ugunsizturības pārbaudēs ar trīsslāņu paneļiem tika salīdzināti divi dažādi būvniecībā lietoti izolācijas materiāli – akmensvate un PIR (poliizociānurāts, tautā saukts par putuplastu). Sākotnēji degšana tika izraisīta radīta ar 100kw jaudu, kas atbilst papīrgroza aizdegšanās gadījumam. Vēlāk degšanas jauda tika palielināta līdz 300kw, kas atbilst dīvāna degšanas jaudai.

If Risku pārvaldības nodaļa pārbaudēs atklāja, ka trīsslāņu paneļi, kuros ir PIR izolācija, deg straujāk un izdala lielu karstumu, biezus dūmus un toksiskas gāzes. Proti, PIR sadeg 23 minūšu laikā, kamēr akmens vates siltinājums - 64 minūtēs.

Tādēļ ekspertu viedoklis par PIR izolāciju un citiem plastmasas veidiem, kas var viegli aizdegties, bija viennozīmīgs – to neiesaka tos izmantot būvniecībā.

Vairāk informācijas:

Saite uz Sky News informāciju: http://news.sky.com/story/fire-panel-chair-sir-ken-knight-advised-against-retrofitting-sprinklers-10929294

Saite uz If veiktajām ugunsdrošības pārbaudēm: www.if-insurance.com/firetest

Informācija par ugunsgrēku Grenfela tornī Londonā: https://www.theguardian.com/uk-news/2017/jun/26/tower-block-cladding-tests-after-grenfell-fire-lack-transparency-say-experts

Saite uz BBC Newsnight informāciju: https://www.youtube.com/watch?v=1Soeww6VFAA​